Kingston A2000 NVMe düşük yazma hızı ve yüksek tepki süresi veriyor

Makaleler
9
Yer
Detroit
Merhaba,
Geçenlerde ultrabookumdaki M.2 SSD'yi, Kingston A2000 NVMe SSD ile değiştirdim. SSD'nin normalde 2000-2500 MB/sn arası okuma ve yazma hızı var. Hepsiburada'daki değerlendirmelerden alıntı:

bd074630-698e-4de8-bc01-81cc54050ac9.jpg

Ama bilgisayarıma taktığım SSD'de yazma hızı düşük çıkıyor (anlık 1.9 GB/sn'ye çıkıyor ama sonra düşüyor gibi, gidip geliyor). Bilgisayar NVMe destekliyor. SSD'nin maksimum sıcaklığı gördüğüm kadarıyla 58 derece kadar.
Alttaki videoda ekran görüntüsünü çektim, yazma hızına gelince Task Manager'da yüksek tepki süresi (8000 ms gibi) ve bir yükselip bir alçalan yazma hızını görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözümü nedir?

Anti virüs varsa kapatıp denemek lazım.
Disk çok dolu gibi değil. Bendeki M.2 'nin toplamı kadar boş alanın var.
Cmd'ye şu kodu yazıp cevabın 0 olduğunu teyit eder misin?
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Ultrabook kullanıyorum demişsin şu ayarı seçebilirsin.
Sonuçta elektrik kesintisinde batarya devreye girecektir.
81hsa5i.PNG
Cmdye yazdım, hem refs hem de ntfs için değer 0 çıktı.

Antivirüsü kapatmak fayda vermedi maalesef. Ama şu ayarı yaptıktan sonra ve üstüne yaklaşık 80 GB daha yer boşalttıktan sonra benchmarkta yazma hızı 1200ü gördü.
Veri yolun düşük olsa okuma yüksek çıkmazdı, yazma hızı anormal derecede düşük. Ürün arızalı olabilir. Kingston'ın SSD Manager programını indir bir bak bakalım. Bir de bu durumu Kingston'a mail atarak söyleyebilirsin, geri dönüş yapacaklardır.
Mail attım, bana yanıt geldi. Şöyle:

Dear Muhlis

Thank you for your query with Kingston.

We are sorry to hear that you have encountered an issue with the SSD's performance.

Although we can see in the video provided that the write speed is less than what it should be, we need to ask you to provide some further information, just to make sure we have discounted all possible causes.

Please confirm that in the system BIOS the NVMe mode is set to AHCI and that the BIOS of your ACER Swift 3 SF315-52G 2019 model is full up to date by providing us with the version and date of the BIOS.

Next, please download ATTO Disk Benchmark which is the software we use to determine the performance of our SSDs from the following link and then send us a screenshot saved as a JPG file of the results: ATTO Disk Benchmark (4.01.0f1) Download

If it is determined that the SSD itself is the cause, we will advise you to replace the SSD through your point of purchase.

Kind regards

Bios bir kere en güncel. Ama bilgisayarı aldığımdan beri AHCI değil de RST with Optane. Bunu değiştirmeyi aklımdan geçirmiştim ama bazıları bana o ayarda bırak dedi. AHCIye değiştirmek yazma hızını arttırır mı sizce?

Yalnız sanırım değiştirirsem Windows boot etmeyecek ve yeniden kurulum gerektirecek. Denemeye değerse yapayım.

Cmdye yazdım, hem refs hem de ntfs için değer 0 çıktı.

Antivirüsü kapatmak fayda vermedi maalesef. Ama şu ayarı yaptıktan sonra ve üstüne yaklaşık 80 GB daha yer boşalttıktan sonra benchmarkta yazma hızı 1200ü gördü.

Mail attım, bana yanıt geldi. Şöyle:

Dear Muhlis

Thank you for your query with Kingston.

We are sorry to hear that you have encountered an issue with the SSD's performance.

Although we can see in the video provided that the write speed is less than what it should be, we need to ask you to provide some further information, just to make sure we have discounted all possible causes.

Please confirm that in the system BIOS the NVMe mode is set to AHCI and that the BIOS of your ACER Swift 3 SF315-52G 2019 model is full up to date by providing us with the version and date of the BIOS.

Next, please download ATTO Disk Benchmark which is the software we use to determine the performance of our SSDs from the following link and then send us a screenshot saved as a JPG file of the results: ATTO Disk Benchmark (4.01.0f1) Download

If it is determined that the SSD itself is the cause, we will advise you to replace the SSD through your point of purchase.

Kind regards

Bios bir kere en güncel. Ama bilgisayarı aldığımdan beri AHCI değil de RST with Optane. Bunu değiştirmeyi aklımdan geçirmiştim ama bazıları bana o ayarda bırak dedi. AHCIye değiştirmek yazma hızını arttırır mı sizce?

Yalnız sanırım değiştirirsem Windows boot etmeyecek ve yeniden kurulum gerektirecek. Denemeye değerse yapayım.

Onu daha önce hiç yapmadığım için bir şey diyemem. Kingston bu şekilde öneride bulunmuş bir bildikleri vardır diyorum.

Ultrabook'un markası modeli nedir?
Diskin GPT mi kontrol eder misin?
RST hakkında çok bilgi sahibi değilim fakat
Sisteminde Raid yoksa AHCI ile denemeye değer.

Ultrabook'un markası modeli nedir?
Diskin GPT mi kontrol eder misin?
RST hakkında çok bilgi sahibi değilim fakat
Sisteminde Raid yoksa AHCI ile denemeye değer.
SF315-52G (imzamdaki bilgisayar).
Disk GPT, şimdi Properties > Volume'dan kontrol ettim.
AHCI'ye geçtim, maalesef sonuçlarda bir farklılık yok.

cache-v2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
NVMe SSD'lerimiz, yerel Linux ve Microsoft NVMe sürücülerine bağlı çalışır. Microsoft'un yerel NVMe sürücüleri, geçici yazma ön belleğine sahip NVMe cihazlarına Forced Unit Access (FUA) IO yazmaları ve Flush komutları vermektedir. Bu durum, genellikle DRAM ön belleğini atlayarak ve doğrudan NAND'a yazarak hedef SSD'de yazma önbelleklemesini kullanmaz. Bu davranışın sonucunda NVMe SSD'nin performansı azalır. Maksimum performans elde etmek için Windows'ta hedef sürücüde ön belleğe yazma ara belleği temizlemeyi devre dışı bırakmanız gerekir.

Yukarıdaki açıklamayı forumda yazmışlar. Resmi Kingston sitesinden alıntılamışlar.

Ön belleğe yazma, ara belleği temizlemeyi kapattın mı,
M.2 NVMe'nin (kaba tabir ile uçması lazım) zaten hızın,
700'lerden 1200'lere çıktığını belirtmişsiniz.

Kingston'un verdiği linkteki ATTO programını kurup testlerinizi yapabilir misin?

M.2 NVMe'yi başka bir bilgisayarda deneme imkanın varsa, bir test de orada gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bu yöntem ile sorununuz hakkında daha net fikir elde edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ara bellek temizlemeyi kapattığımda sonuç:
1635543210712.png

Tekrar açtığımda:
1635543303708.png

ATTO Benchmark sonucum:
benchmark.jpg

Keşke başka bilgisayar olsa da deneyebilsem... Artık yazma hızını kabullenmeye başladım, zaten günlük hayatta okuma hızından yararlanacağım diye düşünüyorum.

Kingston desteğe ekran görüntüsü yollayın, cevapları ne yönde olacak.
İlginç olan RST OPTANE ile sonuçlarınız AHCI 'ye göre daha iyi çıkmıştı.
Bir kaç yerde yeni modellerde İntel NAND olabileceği belirtilmiş.
33TB veri kullanmış 4-5 yıllık M.2 NVMe 1500 yazma 2500 okuma test sonucu.
8hvtsly.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı