Kingston A400 240 GB incelemesi ve %98 sağlık sorunu ile ilgili

kingston A400 ile ilgili görsel sonucu

Merhaba arkadaşlar, bugün yaklaşık Haziran 2020'den kullandığım beri kullandığım Kingston A400 240 GB SSD'mizi inceliyoruz.
Ürünü o zamanlar @yika38 hocamın tavsiyesi ile 250 TL civarına almıştım.

Kronik sorun sanılan %98 sorunuyla ilgili:
Rehber: SSD Sağlığını Yorumlama @Wheeler Man
Yani bunun adı yıpranmadır, ve bu yazdığınız terabyte göre belirlenir. Zaten %99 ile başlar. Bu %0 olduğunda SSD tam performans çalışmaya devam edebilir.
Boş yere Kronik sorunlu dememelisin.

Kaç terabyte de sıfırlanacak?
TBW değerleri:
120GB: 40TB
240GB: 80TB
480GB: 160TB
960GB: 300TB
1,92TB: 600TB

Özellikler:
Kontrolcü: Phison S11
Bellekler: @hakan yaeger hocamın excel'inde Kingston yazıyor, Zaten CMD'den de resim atacağım,
RAM: S11'in içinde 32 MB RAM bulunuyor, ama bu RAM'den sayılmaz.
Vaat Edilen Okuma yazma hızları: 240GB – 500MB/s'ye varan Okuma ve 350MB/s'ye varan Yazma, modelden modele değişiyor.
IOPS: 90K (değişiyor)
Ve SSD 2D:/, bana 3D ve 2D hiç farketmiyor, ama size farkedebilir.
Yazılım: Kingston SSD Manager, ayrıca değineceğim.

Aldığım zamandan beri yoğun olarak kullanıyorum, sabah ders 8.30'da açılıyor, genelde PC geceye kadar açık kalıyor, gözümle bir performans düşüşü görmedim, her şey aynı, sağlık hiç düşmedi. (Yıpranma değil)

Q8200(genel olarak E6500 ile kullandım❤️)
RAM: 2+2 GB Kingston:)
HD 6570
G31M-ES2l, sorun da burada.
Sıcaklık hep çok düşük, kasada hiç fan yok CPU dışında, Chrome açıkken 35 derece, ağır yük ile 45'i görebiliyor. Gayet serin.

Hız testi sonuçları:
  • SATA 2 kullanıyorum.
  • ACHİ açık mı? Emin değilim, SATA mode enchanted, ama yine de emin değilim, PC bir ara açılmıyordu bu ACHİ'den dolayı, formatlamıştım, ama Windows ACHİ'de olsa ve Anakartsa ACHİ'de olsa bile açılmadığı için anlamadım, şuan hangi modda bilmiyorum, normalde ACHİ olmalı.
  • Windows güncellemesi arkaplanda disk kullanıyordu, güncelleme sabah oldu hala devam ediyor, bunu da kapatamıyorum.
Sonuçları buna göre değerlendirmeli. Sonuçlar bir artıyor, bir azalıyor:). PC ile alakalı bir durum. Write Read'ı bazen geçiyor, 250 civarını da geçiyor:).
Ekran Görüntüsü (104).png

Yazılım:
Yazılım aşırı sade. Sadece 5 bölüm var, ve Operations adlı bölüm bende yok. Güncelleme, Sağlık, Loglar, ve güvenlik var. Sanırım güvenli sil var, ama kullanamıyorum, çünkü 1. disk, yoksa destekliyor:):
1613239747420.png

1613239507652.png

Son olarak CMD:
1613240348085.png

Altta SS alma diyor ama, Vadim de biraz kırılsın canım...

Sonuç olarak, SSD iyi.
Tek disk olarak kullanacaksanız en az 240 GB almalısınız, depolama için ise daha büyük tabi.
Beni memnun ediyor, kullanan bir tek @Emre C 'yi hatırlıyorum. 120 GB alınmaz yani.
Toplam 3.83 terabayt yazmışım, ve yaklaşık 90 gün açıkmış.

Kaynaklar, Kingston resmi sitesi, ve @hakan yaeger 'un SSD ile ilgili konuları. (Vay be, etiketleye etiketleye öğrendim nickini, Ast-Ros-Cott:))

Dosya Ekleri

• 1613239384971.png
    1613239384971.png
    295,1 KB · Görüntüleme: 76
  • 1613239402137.png
    1613239402137.png
    303 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
SSD giriş seviyesinde olsa bile tercih edilmemesi gereken bir model. Daha iyi birçok alternatifi olduğu için alınmaz yani.
Orası doğru, ama o dönem Patriot ve Çingeneye benzeyen Apacar yoktu:).
Bence 2D olması en büyük eksisi, bir de sizin açtığınız konu benzer konular sekmesinde görünmedi.

Kingston SSD olarak iyi, ama pahalı (A400'ü iyi olanlarda saymıyorum, o dönem en ucuz ve iyi olan buydu) , KC UV serileri iyidir, ama pahalı.

Bir de sağlık durumu için açtım, imzamda da var, bence siz de ekleyin hocam.
Çünkü bilmeden yorum yapılıyor. Sadece Kingston için değil, tüm SSD'ler için de böyle.

SSD'yi yıllar sonra Sata3 anakart ile denedim. Vaad edilen hızları görüyor. 350mb/s yazma, 500 üstü okuma. Açıkçası hala pişman değilim. Hatta OEM lenovo unionmemory m2 diske göre daha yüksek performans alıyorum.

Konudaki anlatım çok başarılı değil onu fark ettim ama güncelleme olması adına yazayım dedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı