Kingston HyperX ve Corsair Vengeance RAM'i birlikte çalıştırma

gyeltekin

Decapat
Merhaba, forumda birçok konuya baktım, mevcut açıklamaları okudum ama net bir sonuca varamadım.
MSI Z590-A PRO anakart, i7 11700K işlemcili sistemimde.
Kingston HyperX Fury RGB 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 RAM var.
Önceki sistemim MSI Z270 m3, i7 7700K idi.
RAM'lerim ise Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LED kırmızı DDR4 3200MHz CL16
İkisi de iki farklı sistemde hiçbir başka ayarla uğraşmadan xpm ile 3200 MHz çalışıyordu.
Bugün eski RAM'lerimi(Corsair) yeni sisteme dahil edip 32 GB RAM kullanmak istediğimde bilgisayar açılmadı ve direkt BIOS'a düştü.
Sistem RAM frekansını default olarak 2133'e alıyor ve 32 GB RAM olarak sorunsuz çalışıyor.
Standart XMP1 profiline aldığımda yani RAM'leri 3200'e çektiğimde sistem açılmıyor, restart ve BIOS ile overlock kapalı hali 2133'e düşürünce sorun yok.

Durum görünürde CL ve MHz değerleri uysa dahi RAM uyuşmazlığı olarak görünüyor.
Ancak takmak için bile çok uğraştığım RAM'leri sökmek istemiyorum (soğutucuyu ses yalıtımı için kendi yaptığım parçalarla söküp takmak bayağı bir sıkıntı)
Konuyu RAM uyuşmazlığı deyip birebir aynı RAM'leri alıp takarak çözmeli miyim?
Yoksa forum üyelerinden bilgili arkadaşların önerileri var mıdır?
Buraya kadar okuyup zaman ayırdıysanız fikir ya da bilgi veremeseniz dahi teşekkür ederim.
Şimdiden iyi bayramlar <3
konu dışı ekleme:
Bilgi sorarken ufak bir bilgi de vereyim;
Cooler Master 240'lık iki adet sıvı soğutma var elimde.
Biri Pro diğeri yeni ve RGB olan Lite.
Pro malzeme kalitesi açısından zaten çok yüksek ve pompa kalitesi çok daha iyi. Fan ve radyatör aynı serinin ürünü ile aynı. Yani CM bir ürünün Pro, normal ve Lite arasında pompa kalitesi ve fan radyatör dışında kalan parçalarda malzeme kalitesi değişiyor. Borusu vs daha kaliteli pompa ile birlikte.
Tüm bunların yanında Pro serisi daha sessiz çalışıyor(pompası) ve 4-6 derece daha iyi soğutuyor. Çok gözlemlenemeyen bir şey, netteki teknik veriler dışında çok da bilgi yok. Hazır test edip öğrenmişken paylaşmak istedim...

Son düzenleyen: Moderatör:

Burada bi ara tartışılmış bi bakın isterseniz. Ayrıca bios güncel mi hocam?

Burada bi ara tartışılmış bi bakın isterseniz. Ayrıca bios güncel mi hocam?
Konuya baktım orada da çözüm yok ama paylaşımınız için teşekkür ederim.
Msi özellikle sorun yoksa bios güncellemeyin yazdığı için sorunu da yeni yaşadım ve güncel değil ancak zaten anakart yeni bir anakart. Şimdi güncelleyip tekrar yorum yazarım, teşekkürler fikir için.

Konuya baktım orada da çözüm yok ama paylaşımınız için teşekkür ederim.
Msi özellikle sorun yoksa bios güncellemeyin yazdığı için sorunu da yeni yaşadım ve güncel değil ancak zaten anakart yeni bir anakart. Şimdi güncelleyip tekrar yorum yazarım, teşekkürler fikir için.
Hocam sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız bios güncellemeden önce sürüm numarası/tarihi ile birlikte arama yapıp güncelleme sonrası o sürüme ilişkin sorun yaşayanlar var mı bi göz atın en azından.

Hocam sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız bios güncellemeden önce sürüm numarası/tarihi ile birlikte arama yapıp güncelleme sonrası o sürüme ilişkin sorun yaşayanlar var mı bi göz atın en azından.
- Support Intel ABT (Adaptive Boost Technology) for i9-11900K、i9-11900KF CPU
- Improved Audio compatibility
Bios güncelleme notlarında bu bilgiler var haliyle bir şeyin değişmeyeceğini düşünerek bios güncelledim. Biosu güncelledim ve sadece daha siyah bir bios ekranım oldu diye düşünürken sonuç görselde :)
Fikir için çok teşekkür ederim, umarım kullanımda bir sorunla karşılaşmam. Biri bana sorsa ilk denemesini önereceğim şey buydu ama farklı yerden bakmak bu kadar önemli işte.
Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Forum yetkilileri konuyu kilitleyebilir forum dinamiklerini çok bilmiyorum ama en azından benim sorunum çözüldü.

Dosya Ekleri

• mhz.PNG
    mhz.PNG
    54,6 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı