Kingston V300 120 GB SSD İncelemesi Ve testleri

• Konuyu başlatan Mertcan Başel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 14B
Meraba arkadaşlar. Bugün sizlere Kingston V300 120 GB SSD’yi inceleyeceğim. Testlerinide yaptım. Onlarıda paylaşacağım.Ürünü alalı 4-5 ay oldu. Daha önce bu SSD’nin dandik bir incelemesini yapmıştım. Video çekmiştim. Alay konusu oldu :D. Çok dandikti. Konumuza dönelim. Bu testleri @soul calibur arkadaşın bu SSD için söylediği şeylerden şüphelenerek yaptım. @Nykss arkadaşın testleride şüphemi çekti. Kingston SSD’de sessiz sedasız NAND değişikliğine gitmiş. NAND’ları değiştirdiği için okuma/yazma hızarının düştüğü söyleniyordu. Aşağıdaki 1. Linkte SSD ile ilgili …. Arkadaşımın söylediği yorumlar var. 2. Linkte ise SSD Labs sitesinin testi var. Burdan NAND değişikliği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Linkler:

Kingston v300 Performansı! | Technopat Sosyal

Kingston SSDNow V300 120GB İncelemesi | SSD Labs

Kingston v300 serisi bir ssd sakın almayın

İlk önce inceleme ile başlıyalım.

4FaYdYp.png

Şimdi de V300 120 GB SSD’nin görünüşü ve kutu içeriğine bakalım:

peGEaSX.jpg

Kingston V300 serîsinin paketlemesi bu şekilde. Buda paketin arka kısmı.

yNAmZFw.jpg

4CMRaiL.jpg

Kutu içeriğinden V300 120GB SSD , bir adet 7mm'den 9.5mm 'e yükseltici aparat , bir de kullanım kılavuzu çıkmakta. Taşınabilir bilgisayarı 9.5mm depolama cihazlarına destek veren kullanıcılar için yükseltici aparat iş görecektir. Kullanımı da basit. Arka kısmında uzunlamasına iki adet yapışkan yüzey bulunmakta. Üzerlerindeki koruyucu jelâtinleri çıkardıktan sonra aparat SSD'nin ön yüzüne uygun bir şekilde oturturuluyor.

L6Ycq8r.jpg

Kingston V300 120GB ön yüzü.

dFEFtIO.jpg

Buda arka yüzü.

SSD’de plastik yerine metal bir kaplama kullanılmış. SSD’nin ısınmaması için iyi bir artı ama ağırlığını arttırıyor. SSD apartı ile birlikte 95 gram ağrırlığında. İnce notebook kullanıyor iseniz bu ağırlık sorun olabilir.

PGnhahx.jpg

SSD’nin içini açtığımızda mavi bir PCB karşımıza çıkıyor.

g1UiB35.jpg

Bu tarafta ise eski SandForce SF-2281 kontrolcüsü var.SSD, toplamda 16 NAND Flash yongası taşımakta.
Şimdi Kingston’un SSD’leri için çıkardığı Kingston Toolbox programından bahsedeceğim. Kingston Toolbox programı görselikten yoksun bir program. Kullanımı basit. Zaten programın tek artı yanı kullanımının basit olması.

rnEFUns.png

Burda SSD’leri görebilirsiniz. Programı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Yönetici olarak çalıştırmazsanız açılmıyor.

sKdC5My.png

Tools kısmına geldiğinizde Kingston SSD’nizin Firmware sürümünü güncelleyebilirsiniz.

F8k8YKd.png

Details yani detaylar bölümünden SSD’niz hakkında Identify data ve SMART Data bilgilerine ulaşabilirsiniz.

NOZre0Q.png

SSD için RST ekranı. Şimdi SSD testlerine geçelim.

Test sistemi:

· Anakart: Asus H81-M PLUS

· İşlemci: İntel Pentium G32220

· İşlemci Soğutucu: Stok fan

· RAM: Gakill Ripjawsx 2X4 8 GB bellek

· Ekran Kartı: Asus HD 7790 DirectU II O.C.
  • Ses Kartı: Dahili Onboard ses kartı
· Depolama Birimi: Kingston SSDNow V300 120GB

· Kasa: Gigabyte IF 333

· PSU: OCZ 600 Modxstream Pro serisi 600 watt 80+

· Monitör: Casper 19 inç monitör

· İşletim Sistemi: Windows 8.1 Pro 64 bit

İlk testimize Samsung Magician progamı ile başlıyalım. Öncelikle bu program hakkında bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu programı Samsung SSD’niz olmadığı sürece tam anlamı ile kullanamıyorsunuz. Sadece SSD’nin Benchmark testlerini yapabiliyorsunuz. Teste geçelim.

Pqyuh64.png

Bu teste SSD oldukça başarılı bir perfromans veriyor. Standart 450 MB okuma/yazma hızının üstüne çıkıyor ve yüzümüzü güldürüyor.

Sıradaki teste geçelim. Bu testte Crystal Disk Mark programını kullandım.

a3hKGFu.png

Bu testte okuma ve yazma hızında düşüş var. Okuma hızında aşırı düşüş yok. Bu düşüş programlar arasında farklılık gösterebilir ama yazma hızında aşırı bir düşüş var. Bu dikkatimizi çekiyor. NAND değişikliğinin zararı ortaya çıkıyor.

Sıradaki teste geçelim. Bu testte AS SSD Benchmark programını kullandım.

wRRAwnd.png

İOPS testi.

RwzO3Z1.png

Bu testede gördüğümüz gibi gene yazma hızı düşük. Bu programda ve Crystal Disk Mark programında yazma ve okuma hızının 450 MB üsütüne çıkması gerekiyordu.

Sıradaki testide Anvil’s Storage programında yapttım.

SEE8XBe.png

Bu testte okuma ve yazma hızıda düşmüş.

SSD sıcaklığındanda bahsetmek istiyorum. SSD yük altında ve testlerde 29-30 dereceyi geçmedi. Boşta ise 20 ile 25 derece arasında değişen sıcaklıklarda çalışıyor.

Yükte:

b5voA2C.png

Boşta:

PxRtCsc.png

Ürünün artıları:

+ Metal kaplama sayesinde az ısınıyor.

+ Günlük kullanımda bile SSD’nin farkını görebiliyorsunuz.

Ürünün eksileri:

- İnce notebook veya ultrabook’larda ağırılığı sorn teşkil edebilir.

- NAND değişikliğine gidilmesi.

YNXxx44.jpg

Sonuç:

SSD’nin hızlarının Samsung Magician programı haricindeki diğer programlarda hızı düşük çıktı. Bu programda birden çok test yaptığınızda hızlar değişebiliyor. Hızların düşük olması NAND’ların değiştirildiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Ev kullanıcıları için değişen bir şey yok. Günlük kullanımda bir sorun teşkil etmez. Diğer SSD’ler gibi aynı performansı verir. Bilgisayarın açılma hızı 8 ila 10 saniye arasında değişiyor. Uykudan 1-2 saniye içinden çıkıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca açılması 10-15 saniye sürüyor. Ürünü günlük kullanım, dosya sıkıştırma işleri ve dosyaları aktarmak için alabilirsiniz. Ev kullanıcıları için İdeal bir ürün. Daha profesyonel düşünüyor iseniz bu SSD’den fazla bir şey beklemeyin. Bu ürün yerine daha iyi ürünler var. Bir miktar daha para koyup alabilirsiniz. Dediğim gibi günlük kullanım ve çok aşırıya kaçmayan dosya sıkıştırma vs. işlerde diğer SSD’lerden bir farkı yok.

Ürünü alabileceğiniz bazı yerler:

Kingston 120GB ORM-SV300S37A/120G SSD Now V300 SATA3 2.5 7mm SSD Disk - Gold.com.tr

KINGSTON 120 GB SSDNow V300 SSD Sürücü SV300S37A/120G Solid State Disk Drive (SSD)

Kingston 120Gb V300 Serisi Sata 3.0 Cache Ssd (Okuma Hizi 450Mb / Yazma Hizi 450Mb) - Vatan Bilgisayar

KINGSTON SV300S37A/120G ssd sabitdisk - inventus

TeknoBiyotik: Kingston SSDNow V300 Serisi 120GB 2.5" 7mm SATA3 SSD (SV300S37A/120G) - SSD - Depolama

Not: Lütfen alıntı yapacaksanız biraz emeğe saygı gösterip buranın linkini verin. Yoksa tamamen emeğe hakarettir.

Not 2: Resimler İmgur'a yüklenmiştir.

Bu ürünü nedense malzeme kalitesi olarak önermiyorlar, siz bir sıkıntı yaşadınız mı? Ucuz olduğundan dolayı kalitesi düşük diyorlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı