Kiracı, evimden çıkmıyor!

SUSAMLI ÇUBUK

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, 2 tane kirada olan dairemi satıp yeni bir ev alacağım ama birindeki kiracı çıkmıyor. İki daireninde sözleşmesi bitti ve çıkmaları için 6 ay süre vermiştim ama adam çıkmıyor bir de 150 M.2 eve 1.7k kira ( Yan dairede ki eve 6k aliyolar ) veriyor. Dava açmak için avukata gittim, 2 seneden aşağı dava sonuclanmaz dedi. Sanatçılari 2 günde yargilayip, davasini sonuclandiran devlet benim işim için 6 ay sonraya tarih veriyor. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleme:
Yanlış bilgi
Ev sahibi ile kiracı arasında olan sözleşme bitti ise kiracı bir an önce çıkmak zorundadır. Yukarıda yer alan cevapta olduğu gibi evi doğrudan kiracı oturduğunu belirterek satabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 2 tane kirada olan dairemi satıp yeni bir ev alacağım ama birindeki kiracı çıkmıyor. İki daireninde sözleşmesi bitti ve çıkmaları için 6 ay süre vermiştim ama adam çıkmıyor bir de 150 M.2 eve 1.7k kira ( Yan dairede ki eve 6K alıyorlar ) veriyor. Dava açmak için avukata gittim, 2 seneden aşağı dava sonuclanmaz dedi. Sanatçılari 2 günde yargilayip, davasini sonuclandiran devlet benim işim için 6 ay sonraya tarih veriyor. Ne yapmam gerekiyor?

Dava açmak mantıklı bir yöntem ancak ilk önce polis eşliğinde kiracınızı mı ziyaret etseniz?
Karakolda alınan ifadeler sonrası dava hemen açılır.

Evi satacağınız kişi de kiraya vermek amacı ile alıyorsa kiracı ile uğraşmayıp alıcı ile anlaşabilirsiniz. Resmi olarak tam bir bilgim yok ama öyle yapanları duymuştum.

Ev sahibi ile kiracı arasında olan sözleşme bitti ise kiracı bir an önce çıkmak zorundadır. Yukarıda yer alan cevapta olduğu gibi evi doğrudan kiracı oturduğunu belirterek satabilirsiniz.
Yanlış bilgi.
Kira sözleşmesi bitti ise sözleşme otomatik uzar. Günümüzde tüm yasalar kiracıyı korumak üzerinedir. Ev sahibi sadece kendi oturacak ise veya 1. derece akrabası oturacak ise kiracıyı çıkartma hakkına sahiptir. Bunun dışında maalesef kiracıdadır tüm karar.
Siz hiç uğraşmadan evi satın, yeni alan kişi oturmak için alıyorsa çıkartma hakkına sahiptir.
Ama o alan kişi de yatırım amaçlı alıyorsa eğer kirası eski kira üzerinden devam eder. Öyle kafasına göre benim kiram şu oldu diyemez. Şuan yasalar kiracıyı korumak üzerine hep.

Yanlış bilgi.
Kira sözleşmesi bitti ise sözleşme otomatik uzar. Günümüzde tüm yasalar kiracıyı korumak üzerinedir. Ev sahibi sadece kendi oturacak ise veya 1. derece akrabası oturacak ise kiracıyı çıkartma hakkına sahiptir. Bunun dışında maalesef kiracıdadır tüm karar.
Siz hiç uğraşmadan evi satın, yeni alan kişi oturmak için alıyorsa çıkartma hakkına sahiptir.
Ama o alan kişi de yatırım amaçlı alıyorsa eğer kirası eski kira üzerinden devam eder. Öyle kafasına göre benim kiram şu oldu diyemez. Şuan yasalar kiracıyı korumak üzerine hep.
Avukat, hiçbir türlü çıkmaz diyor. Davadan başka çözüm yokmuş. Davada 2 ile 5 sene surebiliyormuş, rezillik bildiğin bu haliyle kimseyede satamam. Alıcıninda çıkmazsa dava açması gerekiyor dedi.

Geri
Yukarı