Kiracı, evimden çıkmıyor!

Devletin gözünde kira barınma hakkıdır. Gelir kaynağı olarak bakılmaz. Sözleşmenin bitmesi önemli değil 5 yıla kadar uzar ve 5 yılın sonundan yeni bir kira bedeli belirleyebilirsiniz. Kendiniz veya 1. dereceden akrabanız var ise anca o zaman çıkar değilse bir insanın barınma hakkına engel olmuş olursunuz. İçeride kiracı varken de satabilirsiniz. Ayrıca civar evlerin yüksek olması bişey ifade etmez. Kiracınız eskiden piyasa değerinde belki de üstünde oturuyordu.

4 yıldır oturuyor.
Şöyle açıklık getireyim konuya:

Kiracıyı evden çıkarmak için haklı gerekçe esastır. Ama bununla da bitmez, ev sahibinin ciddi anlamda bu haklı gerekçelere muhtaç olması gerekir. Bu haklı gerekçe ise şunlardır:

1- Ev sahibinin kendisi, alt soyu veya üst soyu evde oturacak.
2- Ev zorunlu tadilata girecek.

Eğer ciddi anlamda o evde oturmanız gerekiyor ise bunu ispatlamanız gerekiyor. Bu ispat ise tahliye davası süreci içerisinde belirleniyor. Ev sahibinin aynı bölgede kendisine ait başka bir evi olup olmadığına vs. bakılıyor.

Eğer evi satacaksanız şu an tek yapmanız gereken şey, evinizi "kiracılı" olarak belirtip satışa çıkarmanızdır.

Merhaba, 2 tane kirada olan dairemi satıp yeni bir ev alacağım ama birindeki kiracı çıkmıyor. İki daireninde sözleşmesi bitti ve çıkmaları için 6 ay süre vermiştim ama adam çıkmıyor bir de 150 M.2 eve 1.7k kira ( Yan dairede ki eve 6k aliyolar ) veriyor. Dava açmak için avukata gittim, 2 seneden aşağı dava sonuclanmaz dedi. Sanatçılari 2 günde yargilayip, davasini sonuclandiran devlet benim işim için 6 ay sonraya tarih veriyor. Ne yapmam gerekiyor?
Benim iş mahkemem 11. yılında... Yargının hali ortada... An itibariyle daireleri satıp faize koymak daha karlı. Konut işi öldü.

@Amiga O da öyle olmuyor. 5. yıl tamamlandıysa bilir kişi atanıyor ve bölgedeki muadil evlere göre yeni kira ücreti belirleniyor. Örneğin kendisi 2.000 liraya kalıyor ve muadil evlerin fiyatı 7.000 lira ise 5.000-5.500 lira yeni kira ücreti belirleniyor. Direkt bölgedeki kiralar belirlenmiyor.

Aslında burada kiracıyı koruma esas alınıyor. Bu konuya bir de kiracı gözüyle bakın. Bu kişi sizin evinizden çıkıp başka bir eve taşınsa, gittiği evde ev sahibinin aynı konularla kiracının başını ağrıtıp ağrıtmayacağının garantisi yok.

@Amiga O da öyle olmuyor. 5. yıl tamamlandıysa bilir kişi atanıyor ve bölgedeki muadil evlere göre yeni kira ücreti belirleniyor. Örneğin kendisi 2.000 liraya kalıyor ve muadil evlerin fiyatı 7.000 lira ise 5.000-5.500 lira yeni kira ücreti belirleniyor. Direkt bölgedeki kiralar belirlenmiyor.

Aslında burada kiracıyı koruma esas alınıyor. Bu konuya bir de kiracı gözüyle bakın. Bu kişi sizin evinizden çıkıp başka bir eve taşınsa, gittiği evde ev sahibinin aynı konularla kiracının başını ağrıtıp ağrıtmayacağının garantisi yok.
Sıkıntı maalesef ülkemizdeki enflasyonda. Benim kiracım piyasanın yarısına oturuyor evimde. Yıllık enflasyon kaç kira artış kaç, tamam kiracılar korunsun ama bizlerde hayır kurumu değiliz yani.. Şuan ağlayıp sızlanan kiracılar kendi evleri olduğunda yine bizim gibi düşünecekler, piyasa fiyatının altında vermek istemeyecekler evlerini.
Arkadaşın evi satmaktan başka çıkar oylu yok maalesef. Alan kişi uğraşsın. Başka türlü daha çok uğraşır çünkü.

Sıkıntı maalesef ülkemizdeki enflasyonda. Benim kiracım piyasanın yarısına oturuyor evimde. Yıllık enflasyon kaç kira artış kaç, tamam kiracılar korunsun ama bizlerde hayır kurumu değiliz yani.. Şuan ağlayıp sızlanan kiracılar kendi evleri olduğunda yine bizim gibi düşünecekler, piyasa fiyatının altında vermek istemeyecekler evlerini.
Arkadaşın evi satmaktan başka çıkar oylu yok maalesef. Alan kişi uğraşsın. Başka türlü daha çok uğraşır çünkü.
Kiracıyı koruyacağız diye ev sahibine 1 tane hak birakmamislar, kendi evine uzaktan bakiyorsun.

@SUSAMLI ÇUBUK Öyle de yapsan böyle de yapsan kiracını çıkarmak istiyorsan işin uzun. Yeni ev almak istediğinden bahsetmişsin. Yüksek enflasyon içerisindeyiz. Bankalardan alabileceğin mortgage kredisine bakmanı tavsiye ederim. Trınk ev almak mantık işi değil, zararlı çıkarsın.

Biz kiracı iken ev sahibimiz çıkmamızı söyledi sözleşmemiz olmasına rağmen, durumumuz yok diye çıkamadık ve evi sattı, yeni ev sahibi çıkarttı bizi. Aynı şekilde siz de yapabilirsiniz fakat durumları yok ise biraz yardım etmenizi öneririm. Taşınmak kolay ve ucuz bir iş değil.

Geri
Yukarı