Kirayı ne kadar yapmalıyım?

Kiracın ile anlaşabilirsen yasal oranın üzerinde yeni bir kira belirleyebilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız her şey sizin aleyhinize işleyebilir. Tahliye taahhütnamesi usulüne göre düzenlenip uygulanmazsa yine sizin başınıza dert açabilir. Bununla ilgili emsal kararlar çokça var.

Kiracın ile anlaşabilirsen yasal oranın üzerinde yeni bir kira belirleyebilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız her şey sizin aleyhinize işleyebilir. Tahliye taahhütnamesi usulüne göre düzenlenip uygulanmazsa yine sizin başınıza dert açabilir. Bununla ilgili emsal kararlar çokça var.
Evet ama anlatılana göre şu an tahliye taahhütnamesinin imzalatılması usulsüz gözükmüyor.
Hukukçu değilim belki yanılıyorumdur ama emsal kararlara da baktığımda herhangi bir usulsüzlük göremedim.

Usulüne göre düzenlenmesi ve uygulanması gerekiyor. Yakın bir örneği olarak bu bağlantı gösterilebilir.

Kanuna göre %25'ten fazla yapamazsınız 2023 Temmuz ayına kadar. Yaparsanız ve kendisi %25 zamlı şekilde yatırırsa davalık olursunuz ve kazanma şansınız pek yok. Ayrıca kendiniz veya birinci dereceden bir yakınınız taşınmadığı sürece kiracı 10 yılı aşmadan kendisini çıkaramazsınız. 2000 TL'de tatlıya bağlamaya çalışın.

tahliye-taahhudune-dair-yargitay-kararlari
Yargıtay kararlarına göre kiracının "Tarih sonradan dolduruldu, ben imzaladığımda tarih yoktu" gibi savunmaları kabul edilmiyor. Ama kiracı taahhütnamenin resmini çektiği durumda bahse konu olan taahhütname geçersiz olur. Zira kiracı, iddasını kanıtlamış olacaktır.

@Teon53 Sanırım siz de hukukçusunuz. Ben de gelecek sene iyi bir üniversitede hukuk fakültesi okuyabilmek için çabalıyorum. O nedenle mevzuatları ve Yargıtay kararlarını okumaktan ve yorumlamaktan çok büyük keyif duyuyorum. :)
Ekran Resmi 2022-10-07 14.58.24.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı