Kırmızı et için marinasyon önerisi

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yılbaşı akşamı için bir miktar bonfile et aldık. Fırında pişirmeyi düşünüyorum. Ama bir gün önceden marine ederek daha yumuşak hale gelmesini istiyorum. Araştırdığım kadarıyla krema, süt ya da zeytinyağı kullanılarak yapılan çeşitli marinasyon işlemleri var. Ben zeytinyağı, limon ve baharat kullanarak yapmak istiyorum ama öncelikle foruma da danışmak istedim. En iyi sonucu hangi marinasyon işlemiyle alabiliriz?
Bu arada tuz mevzusunu da sormak istiyorum. Bazıları önceden tuz koymayın ve pişirirken koyun yoksa sertleştirir diyor. Bazıları da bir gün önceden de tuz koyulabilir eti sertleştirmez diyor. Bu konunun net bir cevabı var mı?

Ne yapmak istiyorsunuz peki? Hangi derecede? Ben medium rare seviyorum. Yaptıklarım:

Yarım saat önceden eti dolaptan çıkartıyorum.
Bu arada döküp tavada ayçiçek yağı full kızıyor.
Ete zeytinyağı, krema ve biraz kaya tuzu serpiyorum ve elimle dağıtıyorum. (Eti bastırmıyorum asla.)
Sonra yağa koyuyorum. İlk seferinde iki tarafını da 1.5 dakika pişiriyorum, toplamda üç dakika sonra her iki tarafını da 30 saniye pişiriyorum. Toplamda 9-10 dakika içerisinde et istediğim kıvama geliyor. Tahta bir şeyin üzerine eti aldıktan sonra 4-5 dakika bekliyorum ve eti bıçakla 45 derece açı ile kesiyorum, dik bir şekilde keserseniz tüm sıvısı akıyor boşa.

Yılbaşı akşamı için bir miktar bonfile et aldık. Fırında pişirmeyi düşünüyorum. Ama bir gün önceden marine ederek daha yumuşak hale gelmesini istiyorum. Araştırdığım kadarıyla krema, süt ya da zeytinyağı kullanılarak yapılan çeşitli marinasyon işlemleri var. Ben zeytinyağı, limon ve baharat kullanarak yapmak istiyorum ama öncelikle foruma da danışmak istedim. En iyi sonucu hangi marinasyon işlemiyle alabiliriz?
Bu arada tuz mevzusunu da sormak istiyorum. Bazıları önceden tuz koymayın ve pişirirken koyun yoksa sertleştirir diyor. Bazıları da bir gün önceden de tuz koyulabilir eti sertleştirmez diyor. Bu konunun net bir cevabı var mı?
Kivi, zeytinyağı, sarımsak, himayala tuzu dene ve gör çok bekletme ama bide bonfile diyorsun çok parça parça olur etin en fazla 4 saat bekletmen yeterli olacaktır

Ne yapmak istiyorsunuz peki? Hangi derecede? Ben medium rare seviyorum.

Ben iyi pişmiş seviyorum. Bir de döküm tavamız olmadığı için mühürleme işi ya da tavada pişirme işi bizim için biraz zor olacaktır. Fırınlama öncesi de mühürleme işlemi varmış. Ancak mutlaka döküm tava öneriliyor. Bu işlemi yapmasak et illa kuruyor mu fırında bile olsa?

Kivi, zeytinyağı, sarımsak, himayala tuzu.

Kiviyi ilk defa gördüm marinasyonda, ilginçmiş.

Hocam genelde tam öncesinde atılıyor ki birçok ünlü şefin videolarından gösterebilirim.

Evet bazıları pişirme öncesi atıyor. Bazı sitelerde de bilinen bir yanlış olarak paylaşılmış bu durum. Yani saatler öncesinden de tuz atılabilir yazıyor. Hangisi doğru tam olarak bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı