Kısa film için makine önerisi

BOSSTAN

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3d Animatör
Merhaba. Kısa film çekme amaçlı bir kamera almak istiyorum. Sizlerden bir görüş almak istedim. Son zamanlarda dolar kuru sebebiyle teknolojik her üründe olduğu gibi kameralarda da fiyatlar uçuşa geçti. Normal şartlarda gönlümden geçen makine Fujifilm X-T4 fakat son 3-4 aylık süreçte fiyatı 3-4 bin TL artışa geçti. Color grading konusuna ilgi duyan biri olarak 10 Bit çekim özelliği olan bir makine almak istiyorum aslında. Ama bildiğim kadarıyla 10.000₺ aldında 10 Bit özellikli bir kamera seçeneğim yok. Fujifilm X-T3 vardı o da 10.000₺ üzerine çıktı son zamlarla birlikte.

Ben de 10 Bit kamera alamayacağım için bütçemi düşürmeye karar verdim. 8.000₺ olarak belirledim bütçemi. Bir ara 2. el X-T3 düşündüm ama kamera konusunda çok bilgim olmaması ve hata yapmam durumunda uğrayabileceğim zararın şu anki şartlarda zorlayıcı olma ihtimali yüzünden sıfır makinelere yönelmek mantıklı geldi. Eğer çok lazım olursa 10 Bit özellikli kamera kiralama seçeneğine yönelebilirim proje bazlı olarak.
10 Bit video özelliğinden feragat edersek; kaliteli video çekebileceğim, 4K çekim seçeneği bulunan, log çekim özelliği bulunan, lens bulma konusunda sorun yaşamayacağım tatmin edici makine önerilerinizi bekliyorum. Kamera sonrasında gimball ve diğer ekipmanlara da yönelmek gibi bir niyetim var.

Fujifilm X-T30 uzaktan göz kırpmıyor değil. Canon ve Sony tarafında durumlar nasıl pek bilmiyorum.

Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Fujifilm X-S10'u yazmayı unutmuşum. X-T4'ün light versiyonu sanırım. Kendi stabilizasyon özellikleri de mevcutmuş. Mantıklı geliyor şu anda. Lensle birlikte 9.000₺ üzerine çıkmamayı planlıyorum. Fuji dışındaki markalardan pek haberim yok.

Son düzenleme:
Eski bir Fuji kullanicisi olarak T3 ve sonraki nesil cihazlari tavsiye edebilirim. Ancak halen daha gimbal > IBIS malesef.

XS-10 işinizi görebilir. İlk başta XT-30 önerecektim ama video üzerine kullanılacağı için dahili görüntü sabitleme aklıma geldi. Çünkü iki cihaz özellikleri IBIS hariç hemen hemen aynı o yüzden fiyatı uygun olan XT-30 daha mantıklı aslında. Veya OİS özellikli Fuji lenslerin sarsıntı performanslarını inceleyip XT-30 ve güzel bir lens de fazlasıyla iş görür diye düşünüyorum. Aradaki fiyat farkını lense yatırmak iyi bir seçenek gibi.

XS-10 işinizi görebilir. İlk başta XT-30 önerecektim ama video üzerine kullanılacağı için dahili görüntü sabitleme aklıma geldi. Çünkü iki cihaz özellikleri IBIS hariç hemen hemen aynı o yüzden fiyatı uygun olan XT-30 daha mantıklı aslında. Veya OİS özellikli Fuji lenslerin sarsıntı performanslarını inceleyip XT-30 ve güzel bir lens de fazlasıyla iş görür diye düşünüyorum. Aradaki fiyat farkını lense yatırmak iyi bir seçenek gibi.
Haklısınız ilerleyen zamanlarda gimball da almayı düşünüyorum X-T30 alarak fiyat farkını oraya aktarabilirim. X-T30 ve lens kombinasyonu şuan için daha mantıklı gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı