Kısa filmdeki sahnelerin ses düzenlemesi

sscnur

Hectopat
Daha fazla  
Ben kısa filmler çekiyorum. Tekniğimi geliştirmek istiyorum. Şimdi bir kaç sahne çektiğim zaman oyuncuların sesini kamerayla almam sıkıntı oluyor kameramda dahili bir mikrofon yok asıl sorum şu; Filmlerde dahili mikrofon takarak mı oyuncuların seslerini alıyorlar? Yani diyelim 1 sahnede 2 kişi konuşuyor o sahne görüntüsü çekilirken konuştukları zaman direk montajlanıp bitiyor mu yoksa ses için ayrıyetten bir daha stüdyo ortamında mı ses kaydedip üstüne oturtuyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısa film çekiyorsanız küçük pop filterli yaka kulaklığı alınız ama belli olmasın. Stüdyo ortamında çekilen sesler de çok fazladır. Ama ses kayması sorunu da olabilir.

Filmlerde birisi yukarıdan mikrofon tutuyor veya oyunculara yakın yerlere mikrofon yerleştiriyorlar. Kameradan bağımsız oyuncuları kaydetmek için ayrı bir mikrofon kullanmalısın yani.

O mikrofonlar kameraya bağlı diye biliyorum.
Bağlı olanı da var fakat bazen kamera arkası kaydını izlerken görürüz, birisi uzunca bir çubukla mikrofon uzatır ileriye doğru. Profesyoneller yanlış bilmiyorsam arka planı ayrı mikrofondan, oyuncuların sesini ayrı mikrofondan kaydediyorlar. Bir sürü mikrofon oluyor sette bildiğim kadarıyla.

Profesyonel filmlerde çoğunlukla doğal ses kullanmazlar. Ortam sesleri, doğa sesleri falan montajla eklenir. Tepeden tuttukları mikrofonlara boom mikrofon deniyor. Bu tür mikrofonlar yakın çevredeki sesleri, belli bir odak noktasını kaydeder. Amatör kısa filmlerde genelde dahili mikrofon kullanırlar, buda çevredeki bütün sesleri kaydeder.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video da Hail Caesar filminin kurgusuyla ilgili bir tanıtım videosu var. Kullanılan sesler çoğunlukla sonradan eklenmiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Yapay ses efektleriyle ilgili bir video. Cevabım biraz konunun dışına çıktı.

Profesyonel filmlerde çoğunlukla doğal ses kullanmazlar. Ortam sesleri, doğa sesleri falan montajla eklenir. Tepeden tuttukları mikrofonlara boom mikrofon deniyor. Bu tür mikrofonlar yakın çevredeki sesleri, belli bir odak noktasını kaydeder. Amatör kısa filmlerde genelde dahili mikrofon kullanırlar, buda çevredeki bütün sesleri kaydeder.
Bu video da Hail Caesar filminin kurgusuyla ilgili bir tanıtım videosu var. Kullanılan sesler çoğunlukla sonradan eklenmiş.
Yapay ses efektleriyle ilgili bir video. Cevabım biraz konunun dışına çıktı.
Peki mesela kafama takılan bir diğer soru da şu. Şimdi ben izlerken şunu görüyorum; 3 taburede 3 adam oturuyor kamera sağdan çekiyor bunları ve bunlar konuşuyor. Sonra birinin cümlesi bitmeden kamera bu sefer sol tarafa geçiyor cümlenin yarısı kamera yeri değiştikten sonra adamın mimikleri hiç bozulmadan devam ediyor. Bunu 2 kamera ile yapmadıklarından eminim. Tek kamera ile bu işlem nasıl olacak? Sesi ayrı kaydedip sonra dan videoya oturtuyorlarmı? Ama bu sefer 2. sahnede adam ilk sahnedeki ses ile nasıl uyum sağlayacak kaçabilir ses ve görüntü. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Böyle sahnelerde iki ya da daha fazla kamera kullanılır. Kurgu aşamasında çoklu kamera montajı ile sahneler birleştiriyor.

Multicam ile ilgili kısa bir tutorial.

Böyle sahnelerde iki ya da daha fazla kamera kullanılır. Kurgu aşamasında çoklu kamera montajı ile sahneler birleştiriyor.

Multicam ile ilgili kısa bir tutorial.
Peki bu adamın premiere de multi camera seçeneğiyle birleştirmesinin bi önemi varmı? Ben 2 kameradan çeksem 2 kameranında görüntülerini bilgisayarıma atıp ordan premierde 2 kanala 2 görüntüyü de atardım. 1. Kanal da ana kanalım olurdu, bi 1. sahneyi kesip ana kanala atardım bir de 2.sahneden kesip ana kanala atardım öyle birleştirirdim görüntüleri. Sizce?

Multicam işi pratikleştiriyor. Mesela 2 kamerayla görüntüyü çektin, senkron oluşturup multicam sequence oluşturdun, Multicam penceresinden kayıt tuşuna bastın sonra videoyu oynatıp klavyeden 1 ve 2 tuşlarıyla hangi kamerayı seçersen o görüntüyü otomatik kesip birleştiriyor.
Tabi karşılıklı konuşma sahnelerinde 2 kamera da aynı anda kayda girerse daha kolay olur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı