Kısa filmdeki sahnelerin ses düzenlemesi

O zaman o sahneyi parça parça çekip kurguda birleştirebilirsin.

Sent from my GT-I9190 using Technopat mobile app

Ama parça parça olduğu belli olmaz mı izlerken? 1 sahneyi 3 farklı açıdan tek tek 3 kere oynatsam, sesi de ilk sahneninkini kullansam gerçi öyle de sesler oturmayabilir görüntüye..

Bunları izleyiciye 3-4 farklı açıdan izletmek istiyorum.
İşte bu yüzden tek kamera ile yapamazsın diyoruz. Açı demek göz demektir göz olmadan yani kamera olmadan açı oluşmaz.
İnsan olarak kendinizi düşünün gözünüz örneğin şu şekildeki gibi ne kadar insan o kadar açıyı görürsün.

as6d6as5d69as5d5as.jpg

Gördüğün gibi tek kamera örneğin ön kamerayı düşün. Onunla sadece gördüğün kırmızı kısmı görebilirsin.

İşte bu yüzden tek kamera ile yapamazsın diyoruz. Açı demek göz demektir göz olmadan yani kamera olmadan açı oluşmaz.
İnsan olarak kendinizi düşünün gözünüz örneğin şu şekildeki gibi ne kadar insan o kadar açıyı görürsün.

Eki Görüntüle 214432

Gördüğün gibi tek kamera örneğin ön kamerayı düşün. Onunla sadece gördüğün kırmızı kısmı görebilirsin.
Peki bu karşılıklı konuşma sahnelerinde bir başka karakteri gösteriyorlar bir başka karakteri. Bu 2 kamera ile olamaz ki o nasıl oluyor?

Örneğin tek stüdyoda 2 kişi yan yana konuşuyor 3. şahıs ekrana yansıyor ve farklı bir yerden, bunu mu bahsediyorsunuz? Eğer bu ise yine mantık aynı. Örneğin haberlerde canlı bağlantılarını düşünün, Stüdyoda 2 kişi konuşup canlı bağlantı yapıp dışarıdan bağlantı oluyor ve ekrana bölünmüş ekranda 3 kişi gözükebiliyor bundan mı söz ediyorsunuz?
Eğer bu dediklerim değilse görsel bir örnek verirseniz ona göre cevap vereyim.

Örneğin bu şekilde. Bu iki kişi konuşuyor bi birini çekiyorlar bi diğerini birde konuşmaları devam ederken ikisini de yandan geniş bir açıdan çekiyorlar kamera gözükmeden.

Dosya Ekleri

• IMG_2529.PNG
    IMG_2529.PNG
    184,2 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_2530.PNG
    IMG_2530.PNG
    167,3 KB · Görüntüleme: 69
Eğer sırayla konuşacaklarsa tek kamera ile tek tek çekilebilir ama tartışma varsa pek mümkün gözükmüyor.

Birçok yöntem var. Naçizane ben de bir filmde oynadım. Mesela aynı sahneyi yakın uzak vs bi çok defa çekmişlerdi. Montajdan sonraki halinde hiç anlaşılmıyor. Zaman zaman ortam sesi kaydediliyordu. Bu kayıt oyun harici bir kayıt. Zaten Görüntü yönetmeni ayrı ses ayrı...
Bütçeye göre hepsi ayrı olabiliyor. Her yiğidin yoğurt yiyişi de teknolojiyi kullanması da farklı.

Birçok yöntem var. Naçizane ben de bir filmde oynadım. Mesela aynı sahneyi yakın uzak vs bi çok defa çekmişlerdi. Montajdan sonraki halinde hiç anlaşılmıyor. Zaman zaman ortam sesi kaydediliyordu. Bu kayıt oyun harici bir kayıt. Zaten Görüntü yönetmeni ayrı ses ayrı...
Bütçeye göre hepsi ayrı olabiliyor. Her yiğidin yoğurt yiyişi de teknolojiyi kullanması da farklı.
Bilgi için teşekkürler. Sahneyi baştan sona bir çok kez mi çektiler yoksa kaldığı yerden farklı açılardamı çektiler? Bana ne önerirsiniz tek kamera ile çekim yapacağım.

Ge
Eğer sırayla konuşacaklarsa tek kamera ile tek tek çekilebilir ama tartışma varsa pek mümkün gözükmüyor.
sahne birçok açıdan çekilip montajlanıyor. Tek kamerayla genelde oluyor bu. Yani bir oyuncu aynı şeyi 4-5 defa oynuyor. Çekim tekrarından sözetmiyorum. Misal uzun bir sahnede yakın planlar birer ikişer saniye çekilebiliyor. Oturdun kalktın bitti. Vuhaaa güldün kestik. Kamera önünden geçti kestik. Tek kamerayla çalışırken bunları yapmazsan geçişler çok amatörce olur.

Farklı açılardan ihtiyaç duyduğu kadar çekim yapıyor. Yani aslında farklı oyunlar montajda tek bir oyunmuş gibi görünüyor. Sinemanın büyüsü de budur herhalde. :) Ayrıca benim sinemadan anladığım göründüğünden çok daha zor olduğu. Tavsiye verebilecek kadar bişiy bilmiyorum. Dikkatimi çeken bir iki şeyden söz ettim sadece.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı