Kısasa Kısas Hakkındaki Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunu yapan evsiz bir insan olabilir. Bu durumda klasik ceza olan hapis cezası uygun olabilir.

Hapis cezası yerine bir miktar para ve ev vererek hem ülkemizde bir kişinin hırsızlıktan elini çekmesini hem pişman olmasını sağlarız.

Var elbette Ebu Davud ve Nesai bahsediyor.
Ebu Davud, Hudud, 20. bap, no:4410.
Nesai, Sarık, 15. bap, 8/90.

Bu konuda bazıları adam alçakça küfür etti derken bazıları bu olayın zayıf ve gerçekleşmediğini söyler. Bunları ne yapacağız? Sizce hırsızlık yaptı diye kuyuya atılması mantıklı mı? Buradan bile gerçek olmadığını anlayabiliriz.

Bu tür bahaneler ile bunları geçiştiremezsin.

Hırsızlık yapan bir adamı Muhammed'e getiriyorlar. O da onun elini kesiyor. Adam ikinci kez çalınca da bu defa sol ayağı kesiliyor. Adam çalmaya devam edince, bu kez de sol kolu kesiliyor. Bir daha çalmaya devam edince bu defa da sağ ayağı kesiliyor. Adam 5. kez çalmaya devam edince(artık ne elleri, bacakları kalmamış, nasıl çalmışsa artık) bu sefer Muhammed'in emriyle sürüklenip kuyuya atılıyor ve üzerine taş, toprak atılarak öldürülüyor.

Mantıklı demek, bu kadar insanlığını kaybetmişsiniz işte. Normal şartlar altında inandığınız dinde böyle bir uygulama olmasa başka bir yer de böyle bir uygulama olsaydı asla kabul etmezdiniz. Sırf dininizde var diye bu tür insanlığından nasibini almış uygulamaları doğru buluyorsunuz. IŞİD'ten bir farkınız kalmıyor maalesef.
E tamam o zaman ameeeeeeeeeeeen hırsız hırsızlığa devam etsin. İnsanlar birbirini SONSUZA kadar bu hayattan alsın. O alanları da 40 yıl sadece sosyal ilişkilerini kessinler. Hmmm mantıklı. (!)

Bu tür bahaneler ile bunları geçiştiremezsin.

Hırsızlık yapan bir adamı Muhammed'e getiriyorlar. O da onun elini kesiyor. Adam ikinci kez çalınca da bu defa sol ayağı kesiliyor. Adam çalmaya devam edince, bu kez de sol kolu kesiliyor. Bir daha çalmaya devam edince bu defa da sağ ayağı kesiliyor. Adam 5. kez çalmaya devam edince(artık ne elleri, bacakları kalmamış, nasıl çalmışsa artık) bu sefer Muhammed'in emriyle sürüklenip kuyuya atılıyor ve üzerine taş, toprak atılarak öldürülüyor.

Mantıklı demek, bu kadar insanlığını kaybetmişsiniz işte. Normal şartlar altında inandığınız dinde böyle bir uygulama olmasa başka bir yer de böyle bir uygulama olsaydı asla kabul etmezdiniz. Sırf dininizde var diye bu tür insanlığından nasibini almış uygulamaları doğru buluyorsunuz. IŞİD'ten bir farkınız kalmıyor maalesef.
Bakın, moderatörsünüz. Ama üslubunuza bence dikkat edin.
Benim insanlığımı sizin sorgulamanız, haddinize değildir. Aynı şekilde, benim de sizin insanlığınızı sormam haddime değildir.

Bir kere, arkadaşın dediği gibi olay kesin mi?
İkincisi, kısas sadece Arabistan ve benzeri İslam ülkelerinde uygulanmıyor. ABD ve birçok Avrupa ülkesinde bu tür idam ve kısas uygulamaları mevcut.

Ayrıca, ben müslümanım fakat olmayabilirdim de. Direkt olarak bana "dininizde" demeniz hoş olmamış. Çünkü olmayabilirdim de. Hiçbir inanca mensup olmasaydım da bunu mantıklı bulurdum. İnanabilirsiniz.

IŞİD, bir terör örgütüdür. Onların tek amacı, hangi din veya inanç olursa olsun, kötülemektir; yanlış göstermektir. Adalet bekçileri diye tanımladığımız kümeye bu tip örgüt veya kişiler giriyor.

Devletlerde hukuk, bireyler kendi adaletini sağlamaya kalkmasın diye vardır. İşlenen suçun karşılığını verecek olan devlettir. Devlet duygusal düşünemez, birisi katil oldu diye devletin de can alıp katil olması normal değildir. Bu yüzden "Senin bu medeni toplum içinde yaşaman uygun değil, hadi bakalım cehenneme!" demez de, "Bak burada da toplum içinde yaşaması uygun olmayan insanlar var, kardeş kardeş takılın birbirinizi yiyin."der.
Bunları göze alıp suç işleyenler ve "Nasıl olsa orada bana bakacaklar. Ekmeğimi suyumu verecekler." diyenler var. İdam cezası belirli suçlar için olmalı bence. Tabii maden işçiliği cezası da düşünülebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı