Kısasa Kısas Hakkındaki Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konuda bazıları adam alçakça küfür etti derken bazıları bu olayın zayıf ve gerçekleşmediğini söyler. Bunları ne yapacağız?
Kaynaklar sizin kaynaklarınız, kendi kaynaklarınızı yalanlamakla bunları örtemezsiniz. İstediği kadar etsin hiçbir insan bu vahşice katledilemez.

Bunları göze alıp suç işleyenler ve "Nasıl olsa orada bana bakacaklar. Ekmeğimi suyumu verecekler." diyenler var. İdam cezası belirli suçlar için olmalı bence. Tabii maden işçiliği cezası da düşünülebilir.

Tabii ki de. İdam derken bir insanın ölümünden bahsediyoruz, o yüzden cidden suç diyebileceğimiz yerlerde idam sistemi uygulanmalı.

Kaynaklar sizin kaynaklarınız, kendi kaynaklarınızı yalanlamakla bunları örtemezsiniz. İstediği kadar etsin hiçbir insan bu vahşice katledilemez.

Katledilmedi zaten? Sizin dediğiniz olay "kesin" olmamakla beraber bir din elçisinin böyle bir şey yapmayacağını da düşünmek gerekiyor. Siz diyorsunuz ki adam 3-4 kere çalmış sonra kesilecek bir yeri kalmamış ama bir şekilde o haliyle çalmış. Yahu nasıl çalsın adam? Neresiyle çalacak nasıl yapacak hırsızlığını? Buradan bile gerçek olmadığını anlarız lütfen.

Son düzenleme:
Hiçbir inanca mensup olmasaydım da bunu mantıklı bulurdum. İnanabilirsiniz.
Ben seni gayet iyi biliyorum, bu bahanelerle bana gelme.

İkincisi, kısas sadece Arabistan ve benzeri İslam ülkelerinde uygulanmıyor. ABD ve birçok Avrupa ülkesinde bu tür idam ve kısas uygulamaları mevcut.
Örnek göster hangi ABD ve Avrupa ülkesinde insanlar böyle vahşice elleri kesiliyor. Hammurrabi kanunlardan alınma uygulamalarınızı günümüz ceza sistemine uygulamak akıl dışıdır. ABD bazı eyaletlerinde yaşanan idam cezalarını örnek gösterme yalnız.

Bir kere, arkadaşın dediği gibi olay kesin mi?
Bunlar sıradan şeriat rejiminde olan hadiseler, bilgilerde bir yanlışlık yok. Kaynaklar sizin kaynaklarınız, sizin hadisçileriniz. Ebu Davud önemli bir kişiliktir. Bu örnekler bunlarla da sınırlı değildir.

Aynı Muhammed, hırsıza lanet olsun. Bir yumurta da çalsa eli kesilir, bir ip de. Nitekim çok değersiz kalkan birinin elini de kesmiştir.(Tecrid-i Sarih)

Her türlü olay karşısında hemen idam değil, kısas uygulanabilir. Gerektiği yerde modern hukuk sistemine de başvurulabilir.

Bazı suçlar vardır. Terör gibi, vatan haini, tecavüz gibi birçok insan tarafından da "affı" olamayacak suçların karşılığı bence idam olmalıdır. Keza, bahsettiğim gibi, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de dahi bu uygulama yer alıyor.

İslam hukukunda, hırsızlık derecesine bağlı olarak kişinin elleri kesilebilir. Peki, asıl soru neden elleri? Neden vücudundan bir uzuv kesiliyor?

Asıl soru bu ve bunu araştırmak gerekiyor diye düşünmemiz lâzım.

İslam hukukunu savunduğumdan değil, dünyadaki tüm ülkelerin hukuk sistemine bakmalı ve hukuk uygulamalarını neden kullandıklarına odaklanmamız gerekir.

Spesifik olarak değerlendirme kalkışacaksak; hırsızlığın derecesine bağlı olarak kişinin eli kesiliyor. Ceza, kişinin yaptığı hareket karşısında aldığı tepkiye denir. Epki-tepki, ne ekersen onu biçersin vs. açıklanabilir.

Ceza, yani tepki, caydırıcı olmalıdır ki bir daha yaşanmasın. Eğer ki zibilyon defa hırsızlık yapan insanlar hâlâ dışarıda ellerini, kollarını sallayarak dolaşabiliyorsa, caydırıcılık yok demektir. İçeriye girip, yine aynı şeyleri yapsalar dahi yine caydırıcılık yok demektir.

İnsanlar zaman kaybını çok sever. Birkaç yıl girip çıkmak, çoğu insan için büyük bir ceza değil. Ama siz, ona hayatı boyunca kullanamayacağı bir uzuvu (burada uzuv olur başka yerde farklı bir şey) etkisiz bırakırsanız, o insan gençliliğinde de yaşlılığında da bu eksikliği her zaman hisseder.

Şimdi bazı arkadaşlar tarafından İslam savunucusu olarak anılabilirim fakat ben "insancıl" ve "caydırıcı" her türlü uygulamaya evet diyorum. Ne ölçüyü kaçıracaksın ne de ipin ucunu gevşek bıracaksın.

Örnek göster hangi ABD ve Avrupa ülkesinde insanlar böyle vahşice elleri kesiliyor. Hammurrabi kanunlardan alınma uygulamalarınızı günümüz ceza sistemine uygulamak akıl dışıdır. ABD bazı eyaletlerinde yaşanan idam cezalarını örnek gösterme yalnız.

Bunlar sıradan şeriat rejiminde olan hadiseler, bilgilerde bir yanlışlık yok. Kaynaklar sizin kaynaklarınız, sizin hadisçileriniz. Ebu Davud önemli bir kişiliktir. Bu örnekler bunlarla da sınırlı değildir.

Aynı Muhammed, hırsıza lanet olsun. Bir yumurta da çalsa eli kesilir, bir ip de. Nitekim çok değersiz kalkan birinin elini de kesmiştir.(Tecrid-i Sarih)

Tamam da, o ipin ne kadar ettiği, yumurtanın ne kadar ettiği de önemli? 2 liralık yumurta için el kesileceğini falan düşünmüyorsunuzdur umarım.

Hâlâ agresifsiniz. Bir moderatöre bu sözler yakışmıyor.

Bu arada hırsızlık sâbit olunca, el kesme (had cezası) uygulanır. Had cezası gerekli olmayan durumlarda ise zararın tazmini yoluna gidilir. Yani her çalınma da el kesilmez. Ayrıca bir şey daha belirtmek isterim hırsıza cezası verilen osmanlı'da( 600 seneden bahsediyorum ) hırsızlık 20 sayısını geçmemiştir. (Osmanlı da bu sayı 6)

Tamam da, o ipin ne kadar ettiği, yumurtanın ne kadar ettiği de önemli? 2 liralık yumurta için el kesileceğini falan düşünmüyorsunuzdur umarım.
Dostum, "ne olursa olsun" böyle bir şey yapılmamalı. Milyonları götürmüş olsa da eli kesilmemeli. Benim savunduğum kısasa kısas; Suçsuz bir insanı öldüreni öldürmek, suçsuz bir insana kezzap fırlatana kezzap fırlatmak, tecavüz edeni hadım etmek gibi. Para çalmanın sonu el kesmeyle bitmemeli. Hapis ya da maden işçiliği çok daha uygun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı