Kısasa kısas uygulanacak, İran'da komşusunun gözünü kör eden adamın gözü kör edilecek

Garip, ilginç bir olay diyebilirim.

Bu olay İran'da yaşanıyor. İran'da komşusunun gözünü kör eden bir adam için mahkeme gereken kararı verdi. Mahkemenin kararı doğrultusunda da o kişinin de gözü kör edilecek. Ne zaman gözünün kör edileceği hakkında net bir bilgi henüz verilmedi. Bu ceza başka mahkumlar için de verildi. Gelin bir göz atalım:
  • 2008'de verildi. Fakat mağdurun sanığı affetmesi sonucunda ceza uygulanmadı.
  • 2015'te ise mahkeme kararıyla bir sanığın gözü çıkarıldı.
  • 2016 yılında da mahkeme kararıyla tekrardan bir sanığın gözü çıkarıldı.
Ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de uygulanmalı mı? Kısasa kısas olayı.

Orta Çağ'da gibi davranmamak gerekiyor. Kötü bir şey yapanın seviyesine inmek hiç hoş değil. Ondan bir farkınız kalmıyor. Adil bir biçimde herkes yargılanmalı fakat insanlık dışı yöntemlerin ceza olmaması gerekiyor. İran gibi ülkelerde her şeyin ne kadar adil olacağı malum... Bir de yanlış sonuçlanan davalarda ne olacağı da var.

@Arkham Kn1ght, arkadaş ben gitmek zorunda mıyım? Sadece ülkenin bir ferdi olarak cezaların caydırıcı olmadığını belirttim, beni kovma hakkını sana kim veriyor? Kendine gel!

Seni kovmuyorum. Yalnızca bir tavsiyede bulundum. Batı ülkelerinde de hapis cezası uygulanıyor ama suç oranı genel olarak İran'dan daha düşük. Nasıl oluyor bu iş?

Orta Çağ'da gibi davranmamak gerekiyor. Kötü bir şey yapanın seviyesine inmek hiç hoş değil. Ondan bir farkınız kalmıyor. Adil bir biçimde herkes yargılanmalı fakat insanlık dışı yöntemlerin ceza olmaması gerekiyor. İran gibi ülkelerde her şeyin ne kadar adil olacağı malum... Bir de yanlış sonuçlanan davalarda ne olacağı da var.

Şaka gibi ya 2021 yılında göz çıkartma cezasını savunanlar var. Çok üzücü bir durum.

Kısasa kısası anca mağdur uygulayabilir, kanunlara göre ikisine de ceza verirsin. Türkiye gibi adaletin mahkemeden mahkemeye değiştiği bir yerde uygulanamaz bunlar.

Batı ülkelerinde de hapis cezası uygulanıyor ama suç oranı genel olarak İran'dan daha düşük. Nasıl oluyor bu iş?
Çünkü olay ceza ile değil zihniyet ile alakalı. Adamlarda suç işlememe bilinci var bir kere. ABD de gelişmiş bir ülke ama idam var, suç oranları da düşük değil; mesela.

Bence mantıklı bir karar. Türkiye'de adam cinayet işliyor birkaç yıl yatar oradan af buradan af iyi hal falan çıkarım diyor öyle de oluyor. Ama kısas olsa o kişi kendi canının da tehlikeye gireceğini bilse o kadar kolay bir şekilde cinayet/hırsızlık vs suçlar yapmaz yapamaz diye düşünüyorum. Evet haksızlık olur mu olabilir? Ama şu anki daha büyük haksızlık gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı