Kısasa kısas uygulanacak, İran'da komşusunun gözünü kör eden adamın gözü kör edilecek

Garip, ilginç bir olay diyebilirim.

Bu olay İran'da yaşanıyor. İran'da komşusunun gözünü kör eden bir adam için mahkeme gereken kararı verdi. Mahkemenin kararı doğrultusunda da o kişinin de gözü kör edilecek. Ne zaman gözünün kör edileceği hakkında net bir bilgi henüz verilmedi. Bu ceza başka mahkumlar için de verildi. Gelin bir göz atalım:
  • 2008'de verildi. Fakat mağdurun sanığı affetmesi sonucunda ceza uygulanmadı.
  • 2015'te ise mahkeme kararıyla bir sanığın gözü çıkarıldı.
  • 2016 yılında da mahkeme kararıyla tekrardan bir sanığın gözü çıkarıldı.
Ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de uygulanmalı mı? Kısasa kısas olayı.

@Arkham Kn1ght,
Çünkü olay ceza ile değil zihniyet ile alakalı. Adamlarda suç işlememe bilinci var bir kere. ABD de gelişmiş bir ülke ama idam var, suç oranları da düşük değil; mesela.
Ayrıca lafı da çarpıttığım yok, o anlam çıkıyor.

İşte ben de o bilinci kendi toplumumuza daha fazla aşılamalıyız diyorum. Orta Çağ ceza sistemlerini savunmanın bana göre hiçbir mantığı yok.
Bazı ülkeler bunu cezaları arttırarak yapıyor ama. Cezaları daha katı hale getirirsen bir süre sonra cezaya ihtiyacın kalmaz. İdam, kısasa kısas gibi sistemler bence belirli bir süreliğine uygulanabilir.

Bazı ülkeler bunu cezaları arttırarak yapıyor ama. Cezaları daha katı hale getirirsen bir süre sonra cezaya ihtiyacın kalmaz. İdam, kısasa kısas gibi sistemler bence belirli bir süreliğine uygulanabilir.

Avrupa'da kısasa kısas var mıydı? Hayır. Suç oranı kısasa kısas uygulanan İran'dan düşük mü? Evet. Demek ki suç işlememe bilincini topluma kazandırmak için illa kısasa kısas uygulanmasına gerek yokmuş. Söyleyeceklerim bu kadar, daha fazla yazıp zahmet etmeyeceğim.

Avrupa'da kısasa kısas var mıydı? Hayır. Suç oranı kısasa kısas uygulanan İran'dan düşük mü? Evet. Demek ki suç işlememe bilincini topluma kazandırmak için illa kısasa kısas uygulanmasına gerek yokmuş. Söyleyeceklerim bu kadar, daha fazla yazıp zahmet etmeyeceğim.
Zaten iki seçenek var; zor yol yani insanları bilinçlendirerek suç işlemelerini önleme, kolay yol yani cezaları ağırlaştırarak korkutup suç işlemelerini önleme. Sen zoru seçiyorsun, ben kolayı seçiyorum; bu kadar.

Zaten iki seçenek var; zor yol yani insanları bilinçlendirerek suç işlemelerini önleme, kolay yol yani cezaları ağırlaştırarak korkutup suç işlemelerini önleme. Sen zoru seçiyorsun, ben kolayı seçiyorum; bu kadar.

Senin tabirinle "zor" yolu seçenler suçu engelleme konusunda daha başarılı olmuş. Bu durumda sen de etkisi daha zayıf olan yolu seçmiş oluyorsun.

Senin tabirinle "zor" yolu seçenler suçu engelleme konusunda daha başarılı olmuş. Bu durumda sen de etkisi daha zayıf olan yolu seçmiş oluyorsun.
İnsanları zaten bilinçlendirmeliyiz, o şart. Avrupa sadece bunu yaparak o noktaya gelebiliyor, biz gelemeyiz ama. Bize başka şeyler de lazım. Onlar yapmayın derler, halk da yapmaz. Burada yapmayın diyeceksin üstüne ceza da vereceksin. Avrupa gibi değiliz biz maalesef.

Geri
Yukarı