Kısasa kısas uygulanacak, İran'da komşusunun gözünü kör eden adamın gözü kör edilecek

Garip, ilginç bir olay diyebilirim.

Bu olay İran'da yaşanıyor. İran'da komşusunun gözünü kör eden bir adam için mahkeme gereken kararı verdi. Mahkemenin kararı doğrultusunda da o kişinin de gözü kör edilecek. Ne zaman gözünün kör edileceği hakkında net bir bilgi henüz verilmedi. Bu ceza başka mahkumlar için de verildi. Gelin bir göz atalım:
  • 2008'de verildi. Fakat mağdurun sanığı affetmesi sonucunda ceza uygulanmadı.
  • 2015'te ise mahkeme kararıyla bir sanığın gözü çıkarıldı.
  • 2016 yılında da mahkeme kararıyla tekrardan bir sanığın gözü çıkarıldı.
Ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de uygulanmalı mı? Kısasa kısas olayı.

Verilecek cezanın Orta Çağ'dan kalma bir ceza olmasına gerek yok.

Avrupa kadar gelişmiş olmak, hatta onlardan daha gelişmiş olmak imkansız değil. Bu bizim elimizde olan bir şey, değerlendirmeliyiz.
Dediklerin doğru ama "yapabileceğimizin" en iyisini yapmalıyız. Anca o şekilde o seviye gelebiliriz, bugünkü Avrupa bir yılda oluşmadı.

Yapabileceğimizin en iyisi 1000 senelik kısasa kısas sistemi mi?
Cumhuriyet de 2000 senelik ama kullanılıyor:) Kısasa kısas gelsin demiyorum, bazı durumlarda işe yarayabilir diyorum. Birini öldürmenin hayatına mal olacağını bilmek mi yoksa birkaç sene yatıp çıkacağını bilmek mi daha etkili olur sence?

Zaten adalet sistemimizi düzeltmediğimiz sürece nasıl bir ceza sistemi getirirsen getir işlemez.

Birini öldürmenin hayatına mal olacağını bilmek mi yoksa birkaç sene yatıp çıkacağını bilmek mi daha etkili olur sence?

Senelerce hapis yatacağını bilmek daha etkili. Bunu ben söylemiyorum, veriler söylüyor. Birini öldürmenin ömür boyu hapis ile cezalandırıldığı Almanya'daki suç oranı birini öldürmenin cezasının ölüm olduğu İran'dan daha düşük. Örnek vermeden önce biraz araştırma yapman daha iyi olur.

Geri
Yukarı