Kişisel Alanın İhlali

9544

Kilopat
Makaleler
46
Yer
Dark
Daha fazla  
Çok sıkça rahatsız olduğum mesele. ATM'de kuyruk beklerken koluma aksıran mı ararsın, değen mi ararsın, dibine kadar sokulanı mı ararsın bitmiyor çevremdekini acaba rahatsız ediyor muyum gibi bir düşüncenin kelimeleri beyinlerinde yok galiba. Bu konuda kadınlar daha dikkatli, o da cinsiyetlerinden dolayı erkekle toplu taşımada yan yana oturmamak meselesi gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aksırırken o kişinin en başta selpakla, kağıt mendille, vb. ağzını kapatıp aksırıkla ağızdan çıkan zerrelerin, eğer bu zerreler herhangi virüs, bakteri, vb. taşıyorlarsa ve kolunuzda açık yaralar varsa oradan kolayca bulaşması bunun cabasıdır. İnsanlara çok yakın uzaklıkta aksırırken ağzın mutlaka bir mendille kısmen kapatılması (Tam kapatılması başka sıkıntılara yol açabilir) toplum içinde yaşayan ve sosyal bir varlık olan insanın aile, toplum içindeki bir görgüsüdür. İnsanları bu konuda daha düşünceli (çok daha çekinceli) davranmaya davet ediyorum. Çünkü kuyrukta bekleme pozisyonundayken, ayni evdeki dinlenme salonundaki koltuktaki kadar çok rahat olamazsınız, çünkü o anda küçük bir toplumun bizzat içindesiniz. Bu yüzden ayni toplu taşıma araçlarında dikkat edilmesi gereken bazı çekinceler veya bazı kurallar bu kuyruklarda da ayni şekilde geçerli olabilmelidir. Kolay gelsin.

Malesef bizim toplumumuzda kişisel alan olgusu oturmamış. Avrupa'da buna insanlar daha çok dikkat ediyor. Yetiştirilme şekliyle ilgili sanıyorum. Türkiye'de kadınlar bu konuda daha sıkıntılı anlar yaşabiliyor.

Benim tanık olduğum bir örnek, asansörde önde bir kadın varsa kadından tuşa basmasına ricacı olmak yerine kadını rahatsız edecek şekilde koltuk altından kafasının üstünden elini geçirmek suretiyle tuşa basmaya çalışmak. Gerçi muhattap olduğunuzda bu seferde kadının yanlış anlaması mümkün. Yetiştirmeyle ilgili bir sorun. Toplum olarak çok gerginiz.

Dip not: Avrupa'ya hiç gitmedim. Erasmus ile giden arkadaşlarım böyle söylüyor. Pek çok kişi de benzer söylemlerde bulunuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı