Kişisel gelişim nedir?

Siberci07

Hectopat
Daha fazla  
Kişisel gelişim nedir? Neler kişisel gelişim demek, açıklar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kişisel gelişim, bireyin kendi becerilerini ve niteliksel özelliklerini geliştirmek için çaba sarf ettiği girişim ve/veya sürecin adı olarak tanımlanabilir.

Güncel durumunu yetersiz bulan kişiler, kendilerini geliştirme çabası içerisinde olurlar. Bu girişimlerin bütününe kişisel gelişim denir. Öncelikle amacınızı belirlersiniz; nelerin eksik olduğunu tespit edersiniz. Sonrasında profesyonel olarak destek alırsınız. Video üzerinden eğitim olabilir, kitap üzerinden bilgi aktarımı olabilir veya babadan/anneden/hocadan/patrondan birebir veri paylaşımı olabilir.
Sonrasında ise bu edinilen verileri hayatınıza entegre etmeye çalışır, neticesinde hedeflediğiniz noktaya ulaşmaya çalışırsınız.

Kişisel gelişimdeki püf nokta; öğrendiklerinizi bir rutin halinde uygulamaya başlamak ve hiç bir zaman ulaştığınız noktadan tatmin olmayarak bir fazlası için kişisel gelişime devam etmektir.

Kişinin herhangi bir alanda kendine yeni bir şeyler katması demek bana göre kişisel gelişim. İster film izleyin ister kitap okuyun ister yeni yerler gezin kendinizi bir adım öteye götürecek her şey kişisel gelişime girer. Ama kişisel gelişimi sadece yeni beceriler öğrenmek olarak düşünmemek lazım. Mesela ruh dünyanızı zenginleştirmek de buna girer, insanlarla ilişkilerinizi iyileştirmek adına yaptığınız şeyler de kendinize bir yatırımdı, yani kişisel gelişim olarak kabul edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı