Kitap çıkartmak için gerekenler nedir?

Mr.Kitty

Hectopat
Nasıl kitap çıkartılır maliyetli midir? Her yazı topluluğu kitap olabilir mi? Örneğin günlük kitap haline gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğin alanda yazabilirsin. İster bilimsel kanıtlara dayanan bir kitap yaz, yani makale. İster kendi görüşlerini dile getirdiğin bir kitap (deneme vb.) Hiç fark etmez. Yeterki dilin ile, düşüncelerin ile okuyucuya dokun.

Nasıl kitap çıkartılır;
Bitirdiğiniz dosyaya güveniyorsanız sizden ücret talep etmeyen yayınevlerine gönderin (muhtemelen hiçbirinden olumlu bir cevap gelmeyecektir) İkinci yol ise basım ücretini sizden talep edip kitabın satışı üstünden size komisyon veren yayınevlerine yönelin (burada da her yayınevi sizin kitaplarınızı bütün platformlara koymayı, d&r'de satmayı ve kaliteli pr yapacaklarını vadederler. Ücretli yayıncılıkta tercih edilecek 3-5 tane yayınevi var zaten) Ücretleri ise ortalama 100-200 sayfa ve 1000 adet kitap için 3000-5000 bandında oluyor. Verdikleri danışmanlık, editörlük, pr, kitap kapağı tasarımı ve dağıtım hizmetleri oluyor.
Ücretli yayıncılığı son kozunuz olarak kullanın.

Her yazı topluluğu kitap olabilir mi?;
Bu tamamen sizin yapmak istediğiniz işe bağlı. Yukarıda belirttiğim ücretli yayıncılık, doğru düzgün hiçbir kriter aramaz ve ne gönderdiyseniz ufak düzeltmelerle yayınlar. Yani günlükte yazsanız, edebiyat da döktürseniz onlar için çok fark etmez. Önemli olan çıkardığınız ilkler. İlk 3 kitabınızı gerçekten üstünde kafa patlatarak, eksiksiz ve sürükleyici bir şekilde yazarsanız sizin artınız olur. Çünkü artık bir üst seviye yayınevlerine sunacağınız üç tane kitap denilebilecek eseriniz olmuş oluyor. Haliyle yayınevinin size güveni biraz daha üstte oluyor.

Toparlamam gerekirse ne yapmak istediğinizle alakalı bu. "Ben bundan sonra edebiyatla ilgileneceğim" diyorsanız ciddi bir ön hazırlık yaparak yazmaya başlamanız ya da "Ben sadece bir şeyler anlatmak istiyorum" diyorsanız anlatmak istediğiniz şeyleri akıcı bir şekilde kağıda dökerek ücretli yayınevlerinden çıkartıp dalganıza bakmanızı ve fazla kasmamanızı öneririm.

Son düzenleme:
Sebebi her boş insanın kitap çıkarabilmesi ve sizin zor bir şey olduğunu düşünmeniz.
5 yıllık çabadan sonra ancak satış amaçlı basılabilen fantastik/kurgu bir Türk kitabının yazım/moderasyon/onaylama süreçlerine şahit oldum. Kayra Keri Küpçü'nün de bu süreçte görev aldığı bir kitaptan bahsediyorum, kendisi Türkiye'den gideli biraz oldu ama emeklerini hâlâ kitabın yazarıyla birlikte yad ediyoruz aramızda.

Neyse sonuç olarak önemli görevleri olan kişilerin araya girmesine, kitabın gerçekten iyi olmasına rağmen bilinen hiçbir yayınevinden kitap bastırılamadı. Sonuç olarak 5. sınıf, çoğunlukla milletin kendi cebinden verdiği parayla az sayıda basım yapan bir yayınevi (bilenler tahmin eder) bunu basmayı 5 yıl sonra ancak kabul etti. Tabii yayınevinden dolayı da kitabın dağıtım ağı, satış sayısı gibi şeyler diplerde geziyor. İthaki gibi yayınevleri ise bilinmeyen yazarların kitaplarını yönetim kademesinden bir torpil bulamadığınız sürece basmıyor.

Bu ülkede kitap yazmak ve bastırmak için vasıflı olmanıza, kaliteli bir şey yapmanıza gerek yok. Dönemin şartlarına uygun olarak 2 haftada kaba etlerinden çıkarılan (yazılan demeye elim gitmedi) kitap belli kişiler tarafından torpil araya sokularak hemen basılıyor.

Yıllarca emek verilen, gezegenlerle ilgili NASA'da çalışan birinin danışmanlığı alınan, fantastik çizimler ve 3 boyutlu telefon uygulaması için yüksek miktarda paralar dökülen kaliteli bir kitap sadece yazarı tanınan biri ya da torpilli değil diye 5 yıl basılmadı. Bu ülkede hiçbir şey zor değil, yönetim kademesinde tanıdıklarınız varsa. Yoksa? Allah yardımcınız olsun.

Son düzenleme:
5 yıllık çabadan sonra ancak satış amaçlı basılabilen fantastik/kurgu bir Türk kitabının yazım/moderasyon/onaylama süreçlerine şahit oldum. kayra keri küpçü'nün de bu süreçte görev aldığı bir kitaptan bahsediyorum, kendisi Türkiye'den gideli biraz oldu ama emeklerini hâlâ kitabın yazarıyla birlikte yad ediyoruz aramızda.

Neyse sonuç olarak önemli görevleri olan kişilerin araya girmesine, kitabın gerçekten iyi olmasına rağmen bilinen hiçbir yayınevinden kitap bastırılamadı. Sonuç olarak 5. sınıf, çoğunlukla milletin kendi cebinden verdiği parayla az sayıda basım yapan bir yayınevi (bilenler tahmin eder) bunu basmayı 5 yıl sonra ancak kabul etti. Tabii yayınevinden dolayı da kitabın dağıtım ağı, satış sayısı gibi şeyler diplerde geziyor. İthaki gibi yayınevleri ise bilinmeyen yazarların kitaplarını yönetim kademesinden bir torpil bulamadığınız sürece basmıyor.

Bu ülkede kitap yazmak ve bastırmak için vasıflı olmanıza, kaliteli bir şey yapmanıza gerek yok. Dönemin şartlarına uygun olarak 2 haftada kaba etlerinden çıkarılan (yazılan demeye elim gitmedi) kitap belli kişiler tarafından torpil araya sokularak hemen basılıyor.

Yıllarca emek verilen, gezegenlerle ilgili NASA'da çalışan birinin danışmanlığı alınan, fantastik çizimler ve 3 boyutlu telefon uygulaması için yüksek miktarda paralar dökülen kaliteli bir kitap sadece yazarı tanınan biri ya da torpilli değil diye 5 yıl basılmadı. Bu ülkede hiçbir şey zor değil, yönetim kademesinde tanıdıklarınız varsa. Yoksa? Allah yardımcınız olsun.

Para verip bastırılabiliyor diye biliyorum? Yanlış mı?

Geri
Yukarı