Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Yaptığım hatalardan birisi dediğiniz gibi halk arasında popüler olan kitapları okumak oldu okuyorum ama pek sevemiyorum bunu en çok şeker portakalı adlı kitapta yaşadım kitabı okumak resmen bana eziyet gibi geliyordu ve haliyle yarıda bırakıp rafa koydum ardından konusu hoşuma giden ama hayli uzun olan kitapları okumayı denedim ve yine hüsrana uğradım çünkü çok yavaş ilerliyor hissediyordum ve onu da yarıda bıraktım. Bu aralar 60-70 sayfalık modern klasik kitapları okuyorum gayet zevkli kitaplar... Artık düzeyime uygun ve sevdiğim kitapları okumaya özen gösteriyorum.
Benden bundan bahsediyorum, ilginizi çeken sizi saran ve içine çeken kitaplarla devam edin. Gerisi gelir zaten. İlk başta ağır kitaplarla başlamak sizi soğutur. Mesela neye ilginiz var tarihe mi ?, açın googlede araştırın tarihle ilgili kitapları. Ne bileyim polisiyemi açın ona göre kitapları araştırın ona göre alıp okuyun.

İyi yazarları ve iyi kitapları oku, kitaplarda filmler gibidir tek kötü yanı IMDb puanlarının olmaması. Dünya klasiklerini okumanı tavsiye ederim hangi tür seviyorsan ya da seversen o türden devam et. Dünya klasiklerinin yarısından fazlasını okumuş biri olarak sana benim hoşuma giden birkaç kitap tavsiyede bulunayım. 1) dostoyevski / karamazov kardeşler 2) turgenyev / babalar ve oğullar 3) goethe / genç Werther'in acıları 4) john steinback / fareler ve insanlar 5)ken kesey / guguk kuşu.
Zaten şuan modern klasik okuyorum ayrıca Dediğiniz kitapların bazılarını da duymuştum eminim güzel kitaplardır. Şuan elimde dostoyevski'den ezilenler var modern klasiklerden sonra ona geçiş yapabilirim ilk 20 sayfasını okumuştum çok hoşuma gitmişti.

Geri
Yukarı