Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Ömer.jac

Femtopat
Arkadaşlar, ben kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen birisiyim ama bazı sorunlarım var. Örneğin okuduğum çoğu şeyi kitabın kapağını kapattıktan birkaç saat sonra unutmam gibi. Ayrıca okuma alışkanlığını da bir türlü kazanamadım. Bu konuda tecrübe sahibi okurlar yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Unutma konusunda, elinize kitabı bir sonraki alışınızda ayracı koyduğunuz yerden birkaç sayfa geriden başlayabilirsiniz yeniden okumaya. Okumanızı sıklaştırabilirsiniz, günde 1 kere okumak yerine 3 kere okumak gibi.

Alışkanlık hakkında da, ilginizi çeken konularda ve türlerde okuma yapın. Örneğin Harry Potter film serisini sevmişsinizdir, kitaplarını okuyun. Olay akışı üzerinde ilerleyen kitaplar genelde daha çok tercih ediliyor gördüğüm kadarıyla. Bu tarz kitapları deneyebilirsiniz.

Kanka önemli olan sevdiğin tarzda bir şeyler okumak. İlla kalın kitaplar okumana gerek yok, çocuk kitapları da okuyabilirsiniz. Önemli olan okuyor olmanızdır, herkesin sevdiği kitapları okumana gerek yok.

Unutma konusunda, elinize kitabı bir sonraki alışınızda ayracı koyduğunuz yerden birkaç sayfa geriden başlayabilirsiniz yeniden okumaya. Okumanızı sıklaştırabilirsiniz, günde 1 kere okumak yerine 3 kere okumak gibi.

Alışkanlık hakkında da, ilginizi çeken konularda ve türlerde okuma yapın. Örneğin Harry Potter film serisini sevmişsinizdir, kitaplarını okuyun. Olay akışı üzerinde ilerleyen kitaplar genelde daha çok tercih ediliyor gördüğüm kadarıyla. Bu tarz kitapları deneyebilirsiniz.
Teşekkürler hocam dikkate alacağım.

Kanka önemli olan sevdiğin tarzda bir şeyler okumak. İlla kalın kitaplar okumana gerek yok, çocuk kitapları da okuyabilirsiniz. Önemli olan okuyor olmanızdır, herkesin sevdiği kitapları okumana gerek yok.

Genellikle İş Bankası'ndan okumaya çalışıyorum kitapları akıcı ve çevirileri oldukça başarılı bence.

Arkadaşlar, ben kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen birisiyim ama bazı sorunlarım var. Örneğin okuduğum çoğu şeyi kitabın kapağını kapattıktan birkaç saat sonra unutmam gibi. Ayrıca okuma alışkanlığını da bir türlü kazanamadım. Bu konuda tecrübe sahibi okurlar yardımcı olabilir mi?

Sizin sevdiğiniz türede bağlı mesela ben çizgi roman hastasıyım her gün okurum, sizinki belki roman belki fabl değişebilir kendiniz ne istiyorsanız ona yönelin.

Sevdiğiniz türde kitapları okuyun. Mesela bende Counter-Strike'ın evrimi var baştan sona:)onu okuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler hocam dikkate alacağım.

Genellikle İş Bankası'ndan okumaya çalışıyorum kitapları akıcı ve çevirileri oldukça başarılı bence.

Kitaplara daha çok bağlanmak için fantastik eserler tavsiyemdir. Yüzüklerin Efendisi başta olmak üzere fantastik eserleri deneyimleyebilirsin. Olay şu ki, fantastik evrenler seni içine çekecektir ve evren sadece kitaba dayalı olmadığı için kitap haricinde de tüketebileceğin içerikleri var.

Suç ve ceza, sefiller vs gibi kitaplardan başlamak yerine, modern dünya klasiklerinden başlayabilirsin. Ondan sonra maksimum 200 sayfalık hasan ali yücel serilerine başlarsın. Şimdilik iş bankasından sapma bence.

Benim verebileceğim tek tavsiye az sayfalı kitaplardan başlamanız olacaktır. İlk okuduğum kitap 400 sayfaydı çok zor bitirmiştim alışkanlığım olmadığı için.
Evet katılıyorum. Alışkanlığı olmayan biri, okudukça bitiremediğinden "bitiremiyorum" havalarına girebilir. Kısa olan harika kitaplar var. Kızıl Veba'yı önerebilirim mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı