Kitap okumaktan utanmak

Made In Turkey

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Biraz değişik bir konu olacak ama kitap okumaktan ciddi ciddi utanıyorum. Misal canım kitap okumak istiyor ama birden aklıma kitap okuyarak hava atan insanlar veya kitap okuyorsunuz diye size öcü gibi bakan insanlar geliyor ve bütün hevesim gidiyor.

Çok uzun zamandır kitap okumuyorum artık kelimeleri telaffuz etmede veya cümle kurarken sorun yaşıyorum. Cümlelerimde sıklıkla "ee, şey" gibi kelimeleri kullanıyorum ama bunların aksine akıcı bir şekilde konuşabilmek istiyorum. Ama insanların saçma sapan tavırları yüzünden kitap okuyamıyorum bile. Yalnız başıma okusam bile aklıma gelen onlarca insan türü hevesimi kırıyor. Evde kitap okuyunca da kendimi anneme ve babama yalakalık yapıyormuş gibi hissediyorum üstelik yalakalıktan nefret ederim. Yalakalık olmadığının ve sadece kendimi geliştirmek için okuduğumun farkında olmama rağmen yine de rahat edemiyorum ve kitap okusam da okuduğumu anlamıyorum.

İçerisinde bulunduğum saçma sapan durumdan nasıl kurtulacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neyi yapmak istiyorsan onu yap, başkalarına göre yaşarsan mutsuz olursun. Kimsenin ne dediğini, senin hakkında ne düşündüğünü kafana takma. Atomu parçalasan dahi insanlar sende her zaman eleştirecek bir şey arayacaktır. Keyfine bak :).

Boş verin hocam. Okuyun gitsin. Diğer insanların ağzına göre yaşamak yerine kendi istediğinizi yapın. Kitap okumakta ayıp bir şey yoktur. Ben de başlarda böyleydim sizin gibi ama kitap okumaya devam ettikçe etrafımdakilerim kitap okuduğuma çok alıştı. Hem kitap okumak telaffuzdan tutun yazım şekillerine kadar etki eder. Sosyal medyada karşılaşırım insanlar çok fazla yazım hataları yapıyor. Örneğin "-de -da -mı -mi" bağlaçlarını hep hatalı yazarlar, "değil mi?" yerine "deyilmi" gibi kanser edici ve göze batan hatalar yapıyorlar. Bunlar işte okumamazlığın sonuçları. Kısacası okumak geliştirir. Okuyun, okutun mutlaka. Kimseden de utanmayın. Sürekli "kitap okuyorum ve ben doğru bir şey yapıyorum. Bunda yanlış bir şey yok" şeklinde kendinizi telkin edin. Zaman içinde aşıyorsunuz nasılsa. Hem ayrıca anneler ve babalar kitap okuma konusunda hassastırlar. Yalakalık yaptığınızı düşünmezler aksine gururlanırlar "aslan oğlum/güzel kızım kitap okuyor helal olsun" şeklinde düşünceler oluşur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yanlış anlamazsanız şu videoyu izlemenizi öneririm.
Başkalarının ne düşündüğünü boş verin ne istiyorsanız onu yapın.

Biraz değişik bir konu olacak ama kitap okumaktan ciddi ciddi utanıyorum. Misal canım kitap okumak istiyor ama birden aklıma kitap okuyarak hava atan insanlar veya kitap okuyorsunuz diye size öcü gibi bakan insanlar geliyor ve bütün hevesim gidiyor.

Çok uzun zamandır kitap okumuyorum artık kelimeleri telaffuz etmede veya cümle kurarken sorun yaşıyorum. Cümlelerimde sıklıkla "ee, şey" gibi kelimeleri kullanıyorum ama bunların aksine akıcı bir şekilde konuşabilmek istiyorum. Ama insanların saçma sapan tavırları yüzünden kitap okuyamıyorum bile. Yalnız başıma okusam bile aklıma gelen onlarca insan türü hevesimi kırıyor. Evde kitap okuyunca da kendimi anneme ve babama yalakalık yapıyormuş gibi hissediyorum üstelik yalakalıktan nefret ederim. Yalakalık olmadığının ve sadece kendimi geliştirmek için okuduğumun farkında olmama rağmen yine de rahat edemiyorum ve kitap okusam da okuduğumu anlamıyorum.

Kardeşim bende de dışarda aynı durum var ve ondan dışarda telefondan okuyorum. Evde ise gece yatmadan önce de okuyabilirsin. Tek kişiysen oda da rahat olursun. Ama ne olursa olsun gene de oku.

De-da gibi hatalar olabilir ama ben hayatımda en fazla 10 kitap bitirmişimdir hatta emin bile değilim. Bunun kitap okumayla alakası yok kitap sadece geliştirir çünkü. Kitaplarını Wattpad veya PDF ile telefon veya PC üzerinden de okuyabilirsin.

Kitap okumayı seven birisi olarak seni anlıyorum.

Okulda, öğle aralarında genelde sınıfta ya da bahçede kitap okurum. Her seferinde mağara adamı olduğundan şüphelendiğim bazı kişiler yanıma gelip "Kanka kız düşüyor mu böyle?" tarzında saçma sapan cümleler kuruyorlar. İnsanın gerçekten okuma hevesi kaçıyor.

Ama kitap okuyan insan gerek diksiyonuyla, gerek kurduğu cümlelerle her ortamda kendini gösterebiliyor. O yüzden kafana çok takma, okumaya devam et. Şu an olmasa bile emin ol ileride çok işine yarayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı