Kitap uyku getiriyor

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Kitap okuyunca uykum çok fazla geliyor. Normal masada oturuyorum fakat 2-3dk geçmeden direk gözüm kapanır gibi oluyor ve uykum geliyor. Ve bunun olması cidden anormal. Ben yaklaşık 20 gündür günde en az 20dk olacak şekilde kitap okuyorum ve sesli okuyorum konuşma problemim olduğu için. Fakat bu süreyi 1 saat hem de 2 saat yapmak istiyorum, kitabında konusu çok güzel fakat bir uyku geliyor ya bilgisayara geçeceğim ya da uyuyacağım yoksa olmuyor bir türlü. Ne yapmamı önerirsiniz? Kitabın konusu çok güzel benim de beğendiğim bir konu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitap okumak aslında çok enerji tüketen bir eylemdir. Çünkü gözünüzle takip etmek, okumak, anlamak ve eş zamanlı zihninizde canlandırmak gerekir. Sesli okumaya çalıştığınızda efor daha da artmış oluyor. Sonuç olarak kitap okumak yorucu olabilir.

Uyku gelme problemine şunlar sebep olabilir:
  • Oturduğunuz koltuğun çok rahat olması (Rahatsız etmesin yeter, uzanmayın da.)
  • Enerjinizin az olması (Uykunun önüne geçmek ve odaklanmayı artırmak için kahve içebilirsiniz.)
  • Işıklandırmanın zayıflığı (Göz yormayacak kadar yüksek, uyku getirmeyecek kadar düşük olmalı. Işık gözünüze vurmamalı, yukarıdan ya da arkanızdan gelmeli.)
  • Sayfalara bakış açınız (Kitabın sayfalarına bakış açınız dik olsun. Ben laptop soğutucuya koyup yükseltiyorum. Yoksa göz yorup uyku getirebiliyor.)

Yatarak okuyor olabilirsiniz. Bu arada kitabın ismini verir misiniz? Bu aralar okuyacak kitap bulamıyorum, sizde kitabı beğenmişsiniz bir bakayım.

Yatarak okuyor olabilirsiniz. Bu arada kitabın ismini verir misiniz? Bu aralar okuyacak kitap bulamıyorum, sizde kitabı beğenmişsiniz bir bakayım.
Beyaz zambaklar ülkesinde adlı kitabı okuyorum Atatürk önermişti :) Yatarak okumuyorum aslında ama bilemiyorum belki de beynim şu yaşına kadar okumadın şimdi mi okuyacaksın diyor olabilir.

Uyanır uyanmaz deneyin bir de. Uyku saatlerine yaklaştıkça uykunuzun gelmesi normal gibime geldi, herkeste olur.

Gerçi ne zaman okuduğunuzu belirtmemişsiniz. Maksat kitap okumayı temel bir eylem haline getirmek, boş vakit işi değildir kitap okumak.

Geri
Yukarı