Kızılderilileri kovboylar mı katletti?

WonGalaxy

Hectopat
Sorum başlıktaki gibi, kızılderelileri Amerika ve İspanya'nın katlettiğini biliyorum ancak kovboylar filmlerdeki gibi katliam yapmış mıdır? Birçok Türkçe kaynak araştırdım ancak bulamadım. Bilenleriniz var mı?

Ateşli silahlara karşılık mızrak ve sopalarla ne kadar katliam yapabilirlerse o kadar yaptılar. Bilinmedik bir yerden gelip yaşadıkları yerlere zorla girip atalarının yadigarı tapınak ve kaleleri yağmalayan İspanyol ve Avrupalı çapulculara katliam yapsalar bile hakları olduklarını düşünüyorum. Lakin katliamı yapanlar "Medeni Batı" oldu Kızıldereliler değil

Kızılderililer Amerika kıtasının keşfinden bile önce oradaydı zaten. Amerikalılar gelince zamanla ve kayıplarla yavaş yavaş çekilmeye başladılar. Amerikalılara karşı Kızılderililer. Şansları yoktu zaten. Halen daha Kızılderililer var Amerika'da. Korkaklık ve açgözlülükten ibaret.

Kovboylar genelde sığır çobanlığı yapan kişiler, öyle milleti katledecek kadar ne kalabalıklar ne güçlüler. Katliam olayı ise şöyle oluyor, mesela Amerikalı'lar kızılderililerin yaşadığı yere yerleşiyor kızılderiler ile aralarında en ufak sürtüşmede askeri güçler kızılderilileri katlediyor, böyle böyle topraklarından sürülmüşler. Ayrıca sırf kızılderililer besin sıkıntısı çeksin diye bisonları katletmişlerdir.

Amerikalılar gidiyor işgal ediyor öldürüyor vs ama oraya taşıdıkları normalde şu an küçük hastalıklar ama o zaman büyük etkileri olan hastalıkları da yanlarında götürüyor. Ben hastalıkların silahlardan fazla insanı öldürdüğünü okumuştum. Belki de Amerika'yı masumlaştırma vs şeyleri olabilir. Ama mantıksız gelmiyor.

Amerikalılar gidiyor işgal ediyor öldürüyor vs ama oraya taşıdıkları normalde şu an küçük hastalıklar ama o zaman büyük etkileri olan hastalıkları da yanlarında götürüyor. Ben hastalıkların silahlardan fazla insanı öldürdüğünü okumuştum. Belki de Amerika'yı masumlaştırma vs şeyleri olabilir. Ama mantıksız gelmiyor.
70 Milyon Kızılderili öldürmüşler hocam dile kolay. Binlerce sığırı da yine açlıktan ölsünler diye katletmişler.

Geri
Yukarı