Klasik gitarda hangi tel markaları iyidir?

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Klasik gitarımın tellerini değiştirmeyi düşünüyorum fakat hangi marka taktırsam bilemedim. Gitarım öyle ahım şahım bir gitar değil öğrenci gitarı bundan iki sene önce 170 TL'ye falan almıştım. Hiç tellerini değiştirmedim sizce hangi marka tel taktırırsam sesi daha net, güzel, hoş çıkar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu hortlatmak gibi olacak ama yardım alamadıysanız ben tavsiyede bulunayım. Ben Daddario Ej27N modelini kullanıyorum gayet memnunum. Sesi biraz ince ama güzeldir. Sağlam da.

Yeni gitar aldım orta seviye Lag marka klasik gitar. Yanında Ernie Ball klasik gitar teli de verdiler sizce bu marka nasıl ve tellerinin sesi tok mu, ince mi Daddario misali ? İşin açıkcası ben klasik gitarımın alt tellerinin ince çıkmasını istiyorum gitar telinin kutusunun dışında bu dediğimi ifade eden bi söz ya da işaret bulunur mu ?

Bildiğim bir marka değil. O telleri yedek tel olarak kullanabilirsiniz. Bir sene sonra teller eskiyince dediğim teli alırsınız, gitarla beraberinde gelen teli de bir tel koparsa kullanırsınız.

Biraz araştırma yaptım da bildiğim hatta aralarında dinlediğim gruplar da bu teli kullanıyormuş (Ernie Ball). Ha klasik gitarda değil de belki elektro gitar telinde iyidir. Örnek birkaç grup isimleri; Evanescence, Five Finger Death Punch, Eric Clapton, Megadeth. . .
Her şey için teşekkürler.

Lag klasik gitarıma geçen haftalarda 'ErnieBall' marka tel taktım sol teli biraz kötü ama diğer ince teller hoşuma gitti. Bass tellerinde ise mi ve la hoş ama re teli çok ince bass teli olmasına rağmen. En azından benim tarzıma uymuyor. ErnieBall nasıldır bilmiyorum da bendekinin böyle durumu bu şekil. 25 TL'lik tel ondan olsa gerek düşünüyorum ara sıra.

Uzun süredir yoktum ve gitarda ustalaşıp geldim:) Usta değilim ama. Neyse, ErnieBall, D' Addario, Dean Markley, Elixir gibi markalar tel konusunda iyidir. Gibson da tel üretiyor ama nasıl olduğunu bilmiyorum:)
Geçen 350 TL olan bir klasik gitar denedim mağazada. Gitarın sesi harbi baya bir güzeldi. Neyse, satıcı üzerindeki telin 35 TL olduğunu söyledi. İyi tele gitar iyi değilse gerek yok ama gitar iyi ise iyi tel almanda fayda var(y)

Bu arada re teli bende de ince. Zaten la biraz kalın. Sol genel olarak klasik gitarda hoşlanmadığım bir tel zaten. Sesi baya boğuk sol telinin. Benim gitarımda 120 TL bir Campbel. Hamamönü' ne gidersen her dükkanda bir tane bulursun:)
Dediğim teller özellikle elektro gitarda ve akustik gitarda iyi teller ama klasik gitar hakkında pek bilgim yok. Ben de klasik ile başla elektro gitara sonra geçersin mağduruyum:)
Bu arada Elixir tellerin fretleri biraz aşındırıyor. Bu arada telleri 9 ayda bir ve ya kirlendikçe değiştir. Tetenoz olma bak:D

Ha bu arada aklıma geldi o boğuk sesi istemiyorsan köprüye yakın bir yerden tele vur. Ritim atarken bu bilgi pek işine yaramaz ama solo atarken işe yarıyor:)

Bu arada benim konuya da el atsanız güzel olacak:)

Uzun süredir yoktum ve gitarda ustalaşıp geldim:) Usta değilim ama. Neyse, ErnieBall, D' Addario, Dean Markley, Elixir gibi markalar tel konusunda iyidir. Gibson da tel üretiyor ama nasıl olduğunu bilmiyorum:)
Geçen 350 TL olan bir klasik gitar denedim mağazada. Gitarın sesi harbi baya bir güzeldi. Neyse, satıcı üzerindeki telin 35 TL olduğunu söyledi. İyi tele gitar iyi değilse gerek yok ama gitar iyi ise iyi tel almanda fayda var(y)

Bu arada re teli bende de ince. Zaten la biraz kalın. Sol genel olarak klasik gitarda hoşlanmadığım bir tel zaten. Sesi baya boğuk sol telinin. Benim gitarımda 120 TL bir Campbel. Hamamönü' ne gidersen her dükkanda bir tane bulursun:)
Dediğim teller özellikle elektro gitarda ve akustik gitarda iyi teller ama klasik gitar hakkında pek bilgim yok. Ben de klasik ile başla elektro gitara sonra geçersin mağduruyum:)
Bu arada Elixir tellerin fretleri biraz aşındırıyor. Bu arada telleri 9 ayda bir ve ya kirlendikçe değiştir. Tetenoz olma bak:D

Ha bu arada aklıma geldi o boğuk sesi istemiyorsan köprüye yakın bir yerden tele vur. Ritim atarken bu bilgi pek işine yaramaz ama solo atarken işe yarıyor:)

Bu arada benim konuya da el atsanız güzel olacak:)
Selamın aleyküm. Gitarımın kasasından vs. memnunum 500'lük orta seviye belki denecek bir gitar ama taktığım tel sanırım gitarımın kalitesinin altında gibi. Ernie ball markası elektro ve akustikte bence güzeldir ama hiç denemedim :). Zaten bendeki tel de 24-25 TL'lik bir tel. Artık eskiyince iyisinden alırım ne yapalım. D' addario düşünüyorum çoğu kişi de öyle diyor tanıdığım bir gitar satıcısı ve aynı zamanda çalan abi de aynı şekilde. Son olarak sözlerimi bitirmeden önce senin konun ne diye sormak isterim. Senin konun ne ? :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı