Klasik vs Akustik Gitar

Serdar ak

Hectopat
Katılım
5 Şubat 2017
Mesajlar
651
Yer
İstanbul
Arkadaşlar yakın zamanda gitar almayı planlıyorum ama karar veremedim hangi tür gitarı alsam diye. Şu anlık gitarı iyice öğreneceğim, daha sonra satıp 2. el bir elektro gitar alacağım. Şimdilik klasik mi, akustik mi arada kaldım. Müzik terimleriyle aram çok yok ama size hangi tür sevdiğimi şöyle anlatayım; böyle tüm tellere aynı anda basıp ritim tutmak hiç hoşuma gitmiyor, daha çok tellere tek tek basarak şarkı çalmak istiyorum. Oyunların soundtrackleri çok hoşuma gidiyor. Last of Us falan onları çalmak istiyorum. Bir de klasik gitar daha çok tırnakla çalınır, pena kullanılmaz deniyor. Tırnak sorunum olduğu için penayla çalmak istiyorum ve nereden klasik vs akustik videosu izlesem akustiğin sesi biraz daha canlı geliyor. Sizce ne almalıyım? Klasik gitar buldum güzel bir tane, 800 lira bandında bir akustik gitar önerebilir misiniz?
 

_Dovahkiin_

Centipat
Katılım
29 Ocak 2020
Mesajlar
417
Çözümler
1
Hocam bu yapacağım yorum tamamen bana göre, bir başkası için durum değişebilir. Bence klasik almanız daha iyi olacaktır. Ben de şu an bass, klasik, akustik, elektro bulunuyor ve Last of Us müziğini veya oyun soundtracklerini en iyi elektroda çaldım. Ardından klasik ardından akustik geliyor. Her gitarda parmağınızı kullanabilirsiniz fakat tellere göre elinizin acıma ve sert basma oranı değişir. Bence akustik sizin sevmediğiniz tarzda biraz daha ritim odaklı ben genelde şarkı söyleyeceğim zaman akustik tercih ediyorum. Klasikte tellere tek tek basarak çalmanız daha kolay bence, akustikse teller biraz daha sert oluyor. Ben neredeyse 4-5 yıldır gitar çalıyorum tırnak uzatmadım pena kullanılmaz diye bir şey yok kullanabilirsiniz tırnak ile çalarsanız ses biraz daha baskın geliyor. Yani kısaca size uygun olan bence klasik.

Kısa da bir not düşmek isterim, biliyorum pandemi var fakat eğer aceleniz yoksa pandemiden sonrada gidebilirsiniz, şu an gitarı denettiriyorlar mı bilmiyorum. Eğer deneme şansınız varsa kesinlikle gitarı deneyin sesini canlı olarak duyun bu bence çok önemli. Ve gitarı internet üzerinden almak risk barındırıyor. Daha önce kuzenim 2 adet gitar alışverişi yaptı ve ikisi de hasarlı geldi, eğer internetten alırsanız satıcıya dikkat edin.
 

Bora Dere

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
10 Ağustos 2016
Mesajlar
14.299
Makaleler
23
Çözümler
875
Yer
Slytherin
Bana sizin için akustik biraz daha iyi gibi geldi. Klasik de gider, üzmez o da. Yeni başladığınız için akustiği pek önermiyorum, çünkü akustik yer yer klasik ve elektronun birleşimi gibi. Bulduğunuz gitar nedir, ikinci el alabilir misiniz?
 

Abstrack99

Centipat
Katılım
9 Ocak 2021
Mesajlar
2.114
Çözümler
6
Ucuz bir klasik gitar alıp ilerle heves edip çok bırakan gördüm. Hem alışman için iyi olur. Baktın ilerliyorsun, iyisin de, o zaman güzel bir akustik veyahut elektro gitar alırsın. Ek olarak klasik gitar şahsen benim hep kenarda bulundurduğum bir şey. Elektro gitarı aktif kullanıyorum ama antrenman vs yapacak isem hemen çıkartırım klasik gitarı, başlangıç için iyidir klasik gitar.
 
KS
KS
Serdar ak

Serdar ak

Hectopat
Katılım
5 Şubat 2017
Mesajlar
651
Yer
İstanbul
Bulduğunuz gitar nedir, ikinci el alabilir misiniz?
Bulduğum klasik gitar bu:
Ellerim de çok büyük değil bunun klavyesi inceymiş. İkinci eli elektroya geçtiğim zaman almayı düşünüyorum, gitarlar hakkında sıfır bilgim var. Kalitesiz, bozuk, kötü telli kakalamasınlar diye ilk başta sıfır almak istiyorum.
 
KS
KS
Serdar ak

Serdar ak

Hectopat
Katılım
5 Şubat 2017
Mesajlar
651
Yer
İstanbul
Bence akustik sizin sevmediğiniz tarzda biraz daha ritim odaklı ben genelde şarkı söyleyeceğim zaman akustik tercih ediyorum. Klasikte tellere tek tek basarak çalmanız daha kolay bence, akustikse teller biraz daha sert oluyor. Ben neredeyse 4-5 yıldır gitar çalıyorum tırnak uzatmadım pena kullanılmaz diye bir şey yok kullanabilirsiniz tırnak ile çalarsanız ses biraz daha baskın geliyor. Yani kısaca size uygun olan bence klasik.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz, sanırım klasik alacağım.
Tel zaten değiştirilir, onda problem yok. Bu bütçedeki sıfır gitarların hepsi birbirine benziyor. Verdiğiniz örnektekini alıp geçebilirsiniz.
Teşekkür ederim, o zaman bu klasiği alıyorum daha sonra 2. el elektro gitar planlıyorum, o zaman da yardım ederseniz çok mutlu olurum.
 

Single_factor

Decipat
Katılım
25 Eylül 2020
Mesajlar
1.232
Çözümler
1
Pena ile de çalabilirsiniz ama özellikle parmak ile çalmak için en uygun enstrüman klasik gitardır. Akor çalarken çok daha güçlü tınlar.
Jazz çalmak için de tercih edilebilir. Flemenko'da güzel harmanlar ve çalım sitilleri vardır. Klasik gitar dışında diğer enstrümanlarla çalamazsınız. Ergonomileri buna uygun değildir.

Sert ama duygusaldır aynı zamanda.
Pink Floyd - High Hopes şarkısındaki 1. solo ve şarkı klasik gitar ile çalınmıştır. D.Gilmour bu tınıdaki aradığı sertliği ve netliği en iyi klasik gitarla yakalayabildiğini söyler.

Metallica - Unforgiven'da da aynı şey söz konusu. Şarkı için tercih edilmesi bu sebepledir.


 

Yeni konular

Yukarı