Klasör şifreleme programı önerileri

Daha fazla  
Selamlar

Windows 7 kullanıyorum. Yedek diskimdeki klasörleri (WinRAR dışında bir programla) şifrelemek için program önerilerinizi bekliyorum.

Daha önce birkaç program denemiştim, fakat Windows formatlanıp yeniden yüklendiğinde bu şifreli klasörlerin, şifresiz hale geldiklerini ve açıldıklarını gördüm. Dolayısıyla işime yaramadı.

Özellikle belirteyim, dosya şifreleme değil, klasör şifreleme programlarına ihtiyacım var.

Selamlar

Windows 7 kullanıyorum. Yedek diskimdeki klasörleri (WinRAR dışında bir programla) şifrelemek için program önerilerinizi bekliyorum.

Daha önce birkaç program denemiştim, fakat Windows formatlanıp yeniden yüklendiğinde bu şifreli klasörlerin, şifresiz hale geldiklerini ve açıldıklarını gördüm. Dolayısıyla işime yaramadı.

Özellikle belirteyim, dosya şifreleme değil, klasör şifreleme programlarına ihtiyacım var.

7-zip kullanarak sıkıştırmasız olarak ve
buradaki çoğu programı kullanabilirsin ama DiskCryptor ve Peazip'i önermem.

İlgilerinize teşekkür ederim. Programları indirdim. Mobilden yazdığım için henüz denemedim Denemelerimi yaptıktan sonra sonuçları yazacağım.

Fakat 7zip bildiğim kadarıyla winrar türü bir sıkıştırma programı. Eğer bir klasörü hem sıkıştırıp hem de şifreliyor ve bu işi tıpkı winrar gibi, klasörün kopyasını oluşturarak yapıyorsa, “çok kullanışlı olmayacak” diye düşünüyorum.
Çünkü büyük boyutlu klasörlerde şifreleme yapmak gerçekten çok zaman alıyor.
Umarım yanılırım.
Sonuçları bildireceğim.

İlgilerinize teşekkür ederim. Programları indirdim. Mobilden yazdığım için henüz denemedim Denemelerimi yaptıktan sonra sonuçları yazacağım.

Fakat 7zip bildiğim kadarıyla winrar türü bir sıkıştırma programı. Eğer bir klasörü hem sıkıştırıp hem de şifreliyor ve bu işi tıpkı winrar gibi, klasörün kopyasını oluşturarak yapıyorsa, “çok kullanışlı olmayacak” diye düşünüyorum.
Umarım yanılırım.
Sonuçları bildireceğim.
Veracrypt tarzı disk şifreleme yazılımı kullanabilirsin mesela 500 mb sanal disk oluşturursun klasörleri ona atarsın ve bu programların sevdiğim yanı istediğin algoritmayı seçebilmen.

7zip winrar'la aynı şekilde çalışıyor, dolayısıyla bir klasör kilitleme progrmı olarak kullanışlı değil.

Vera, klasör değil disk içinmiş.

Bcarchive çok yavaş

Encrypto, bcarchive'den de yavaş

Folder lock ile kilitlediğim bir klasör, formattan sonra şifresiz bir klasör olarak göründü ve bu duruma şaşırmadım.

Krypto kurulmadı

Kleopatra da bcarchive ve encrypto gibi

Kryptel'in nasıl çalıştığını anlayamadım

Aes crypt klasör için değil dosya içinmiş

Yani netice itibariyle aradığım programı bulamadım. Aradığım programdan istediklerim, klasörü çok kısa bir sürede sıkıştırmadan ve kopyasını oluşturmadan kilitlemesi; ve kilitlenmiş bir klasörün formattan sonra kilitli olarak kalmaya devam etmesiydi.

Klasör kilitlemeyle sanıyorum bu iş olmayacak; bir diskin tamamını ya da bir bölümünü ayırıp, sürücü kilitleme türünde programlar ile ancak sorunu çözebileceğim.

Sürücü kilitleyen programlar varsa bildiğiniz, önerilerinizi beklerim

Bu mesajı yazarken naberinnaberi arkadaşımın, disk kilitleme programı önerdiğini gördüm. Aynı şeyi düşünmüştüm.

Fakat 7ZIP bildiğim kadarıyla WinRAR türü bir sıkıştırma programı. Eğer bir klasörü hem sıkıştırıp hem de şifreliyor ve bu işi tıpkı WinRAR gibi, klasörün kopyasını oluşturarak yapıyorsa, “çok kullanışlı olmayacak” diye düşünüyorum.
Umarım yanılırım.
Sonuçları bildireceğim.

WinRAR'da 7-ZIP'te sıkıştırma yapmadan arşıv yapabiliyor. Yani 1 GB boyutlu abc klasörü/dosyamız var diyelim. Önce veriyi kopyalıyor sonrada ayarına göre sıkıştırma yapıyor ki bu durumda ayarımız sıkıştırma olarak seçili sonra isteğe göre şifreleme ve diğer işlemleri yapıyor.

Veracrypt tarzı disk şifreleme yazılımı kullanabilirsin mesela 500 mb sanal disk oluşturursun klasörleri ona atarsın ve bu programların sevdiğim yanı istediğin algoritmayı seçebilmen.
Eğer daha önce vera ile denemeler yaptıysanız önemli bir şey soracağım. Halihazırda kullanımda olan bir diskte, dosyalarımız silinmeden, vera ile bir bölüm oluşturabiliyor muyuz? Yoksa vera programı diski formatlayıp ondan sonra mı bölüm oluşturuyor?
WinRAR'da 7-ZIP'te sıkıştırma yapmadan arşıv yapabiliyor. Yani 1 GB boyutlu abc klasörü/dosyamız var diyelim. Önce veriyi kopyalıyor sonrada ayarına göre sıkıştırma yapıyor ki bu durumda ayarımız sıkıştırma olarak seçili sonra isteğe göre şifreleme ve diğer işlemleri yapıyor.
Yapıyor doğru, ama öyle bile olsa çok uzun sürüyor şifrelemek. Benim istediğim bu işi çok kısa sürede yapması. Tek çare disk şifrelemek olacak diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı