Çözüldü Klavyelerde hangi Switch daha iyi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
500

lexerotk

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar yeni bir klavye alacağım fakat Switch'ler hakkında bir bilgim yok. Hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca klavye önerisi yaparsanız sevinirim.

Çözüm
Switch seçimi tamamen tercih meselesidir.
En iyi Switch diye bir şey yoktur.
Her Switch'in farklı bir kullanıcısı vardır.
Şöyle bir örnek vereyim:
@utkuversus.
Hocam brown Switch'leri yani (fake tactile) Switch'leri seviyormuş.
Ama ben o tarz fake tactile Switch'lerden nefret ederim tactile hissiyatı neredeyse yok denecek kadar azdır.
@utkuversus hocam zevkinize laf etmiyorum yanlış anlamayın.
Piyasada doğru düzgün tactile Switch'li klavyeler yok anca Custom toplarsanız ya da Switch'leri değiştirirseniz kaliteli bir tactile Switch alabiliyorsunuz.
Dediğim Switch'leri çoğu kişi kullanmadığı için brown Switch'ler gerçek tactile sanıyor.
Ama bu sizin suçunuz değil bu piyasanın suçu.

Mavi Switch'ler genel olarak çok yazı yazan kişiler için uygundur, çok ses çıkartırlar.

@BerkayZ87.
Hocam mesela yazı için mavi (clicky) Switch'leri tercih ediyormuş.
Ama mesela ben clicky tercih etmem hem çok ses çıkarırlar hem de yazı yazarken zevk vermezler.

Kısaca hangi Switch nerede kullanılır açıklıyım.
Linear: Çok amaçlı genellikle oyun için kullanılır ama diğer işlerde bir rahatsızlık çekmezsiniz.
En çok kullanılan ve sevilen Switch türüdür.
Tactile: Genellikle yazı için kullanılan tuşlara gerçekten bastığını hissettiren Switch türüdür.
Oyun için tercih edilmez şaki tactile baskısı oyunlarda sıkıntı çıkarabilir.
Clicky: En gereksiz Switch türüdür. Genellikle ucuz klavyelerde tercih edilir. Seven çok az kişi bulunmaktadır. Kafa ütüleyen tactile Switch'ler gibidir.

Başka sormak istediğin bir soru varsa sorabilirsin.

Switch markaları ve türleri diye ikiye ayrılır.

Switch markaları şunlardır örneğin;
  • Kailh
  • Gateron
  • Cherry MX
  • Outemu
  • Content
  • Huano
  • TTC
Ve bunların kendi içerisinde brown, green, yellow, blue, red, black, silent red, white gibi modelleri vardır. Hepsinin karakteristiği farklıdır. Bazıları tactile + clicky, bazıları lineerdir.

Doğrudan switch kıyaslaması ve sıralaması yapmak mantıksızdır, çünkü hepsinin kullanım alanı ve tercih sebebi farklı. Örneğin mavi switchler genel olarak çok yazı yazan kişiler için uygundur, çok ses çıkartırlar.

Kişiden kişiye değişir Switch tercihi şu ana kadar membran, Blue ve red kullandım aralarında en çok rahat ettiğim red ve membran oldu, Blue çok sert geldi bana mesela. Ses konusuda dikkate alınması gereken önemli konulardan birisi bence. Klavye olarak GTX markasının bir klavyesini görmüştüm geçen günlerde 300TL gibi bir fiyatı vardı, ne kadar iyidir bilemem yeni gördüğüm için sadece o geliyor aklıma.
Eğer imkanınız varsa vatan, MediaMarkt gibi yerlerde denemek için klavyeler oluyor onlarda Switch'leri az çok deneyip ufakda olsa fikir edinebilirsiniz.
Bahsettiğim klavyenin linkini buldum bırakıyorum buraya.

Son düzenleme:
Switch seçimi tamamen tercih meselesidir.
En iyi Switch diye bir şey yoktur.
Her Switch'in farklı bir kullanıcısı vardır.
Şöyle bir örnek vereyim:
@utkuversus.
Hocam brown Switch'leri yani (fake tactile) Switch'leri seviyormuş.
Ama ben o tarz fake tactile Switch'lerden nefret ederim tactile hissiyatı neredeyse yok denecek kadar azdır.
@utkuversus hocam zevkinize laf etmiyorum yanlış anlamayın.
Piyasada doğru düzgün tactile Switch'li klavyeler yok anca Custom toplarsanız ya da Switch'leri değiştirirseniz kaliteli bir tactile Switch alabiliyorsunuz.
Dediğim Switch'leri çoğu kişi kullanmadığı için brown Switch'ler gerçek tactile sanıyor.
Ama bu sizin suçunuz değil bu piyasanın suçu.

Mavi Switch'ler genel olarak çok yazı yazan kişiler için uygundur, çok ses çıkartırlar.

@BerkayZ87.
Hocam mesela yazı için mavi (clicky) Switch'leri tercih ediyormuş.
Ama mesela ben clicky tercih etmem hem çok ses çıkarırlar hem de yazı yazarken zevk vermezler.

Kısaca hangi Switch nerede kullanılır açıklıyım.
Linear: Çok amaçlı genellikle oyun için kullanılır ama diğer işlerde bir rahatsızlık çekmezsiniz.
En çok kullanılan ve sevilen Switch türüdür.
Tactile: Genellikle yazı için kullanılan tuşlara gerçekten bastığını hissettiren Switch türüdür.
Oyun için tercih edilmez şaki tactile baskısı oyunlarda sıkıntı çıkarabilir.
Clicky: En gereksiz Switch türüdür. Genellikle ucuz klavyelerde tercih edilir. Seven çok az kişi bulunmaktadır. Kafa ütüleyen tactile Switch'ler gibidir.

Başka sormak istediğin bir soru varsa sorabilirsin.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı