Koca Türkiye'den sadece "Zula" gibi bir oyun çıkmasının sebebi nedir?

EfeLy

Centipat
Katılım
1 Şubat 2021
Mesajlar
31
Makaleler
1
Sobee firmasının giriştiği birçok oyun var. Aslında çoğu zamanına göre iyi oyunlardı fakat devamını getirmediler hiçbir oyunda. İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, Kabus22, Kader Mühürleri gibi farklı türlerde birçok oyun denediler. Günümüze kadar ulaşan bir tek İstanbul Kıyamet Vakti var. O da oyuncu kitlesi sayesinde. Oyuna yıllardır güncelleme - bakım - iyileştirme vs gelmemesine rağmen kitlesi azalsa da bitmiyor.

Saydığım oyunların harika potansiyelleri vardı. Fakat bizim millet ya tembelliğe alışıyor ya da devamını getirecek beceriye sahip değil. Çoğu oyun heba oldu gitti bu firmanın elinde maalesef.
İ can futbolu zamanında cok oynamıstım. Gercekten şöyle tr dublajlı müthiş grafikli hikayeli bi oyun yapmadılar.
 

KawaiiAlly

Centipat
Katılım
16 Şubat 2021
Mesajlar
52
Çözümler
1
Aslında kendi oyunlarını yapan bir sürü Türk var ama bunlar AAA oyunlar değil: İndia oyunlar. Geçenlerde istanbulda yapılan Gamex etkinliğine gitmiştim ve orada çok güzel Türk yapim oyunlar vardı, tabi hepsi daha yapım aşamasındaydi ve orada oyunlarını gösterip "neyi daha iyi yapmalıyız? Neresi eksik? Nereyi beğenmediniz?" Diye sorarak oyunlarını daha iyi hale getirmek için fikir alıyorlar. Mağarajam de var oradanda bir sürü güzel oyunlar çıkıyor. Fakat bunların hepsi tabi india olduğu için fazla göz önünde olmuyorlar... ülkemizde bu tür yapımlara fazla destek olmadığı için arka planda kalıyor bu yapımlar ve biraz araştırma ile çıkabiliyorlar. Oyun yapmayan yok değil, çok güzel fikirlerle oyunlarını yapan var ama bunları destekleyen fazla insan yok.
 

Emrespect

Picopat
Katılım
20 Kasım 2021
Mesajlar
66
Çözümler
1
Herkes basit bir şeymiş gibi cevaplamış. Sebebi belli, piyasa büyük rakipler güçlü, ortada büyük sermayeler dönüyor. Baktığınızda popüler oyunların çoğu büyük firmalar tarafından yapılıyor, kendi alanında öncü firmalar tarafından. Bu işi çoktan kurdular, her konuda olduğu gibi buna da geç kaldık. Bağımsız geliştirici oyunlarında ki bağımsız geliştiricileri bile günümüz kurunu da hesaba katınca piyasaya büyük paralar yaptırdığını görüyoruz. Bizim milletimizde o bütçe pekte yok, birde tutmama ihtimali vs. olunca iki apartman alıp kiraya verip garanti gelir oluşturmak daha mantıklı. Gençler gelecek kaygısı gütüyor, ne yazık ki hayallerinin peşinde koşma olayını da Avrupa ülkelerine bıraktık çünkü Türkiye de bir kez tökezlersek toparlamak çok zor.
 

Yeni konular

Yukarı