Koca Türkiye'den sadece "Zula" gibi bir oyun çıkmasının sebebi nedir?

Koca Türkiye'nde hazırcı kitle çok. Üreten kitlede hazırcı.
Ayrıca Zula yapmak kolay değil yani.

Birde oyun yapmak kolay değil.

Sorun nedir hocam?
250 kişinin çalıştığı ve neredeyse hepsinin yabancı çalışan olduğu ama kurucusunun Türk olduğu bir firmanın yaptığı oyuna Türk oyunu denilmez. 2022 yılına gelmişiz hala bu eski kafalılıktan kurtulamamışız. Yazık... Sırf Türkler yönettiği için bir firmanın Türk firması olduğu nerede görülmüş? İleride bir Türk EA gibi bir firmanın başına geçtiğinde ve EA yeni oyun çıkardığında ona da mı Türk oyunu diyeceksiniz?

O zaman Türkler tarafından üretilen ancak parçaların çoğu yabancılardan temin edilen ürünlerde mi türklerin değil.

Bence gençlere gerekli imkanlar verilmiyor. Yazılım her zaman en geride kalıyor Türkiyede. belki geri kalmasa güzel fikirler çıkabilir.

Türk oyun geliştiricileri bilgisayar oyunlarınlarıyla pek ilgilenmiyor gibiler. Genelde çoğu Android için oyun programlama ile uğraşıyor. Bunun nedeni gelirin çok daha yüksek olması mı? Ne bileyim ben yazılımcı olsam sadece para için yapmayacağım tutkulu olduğum şeyler olur. Zula'nın yapım aşamalarını izlemiştim o zaman madbytegames diye geçiyordu. Her hafta developer loglar atıyorlardı video şeklinde. 5-6 kişi mi neydi çalışan işte 3D modellemeci, animasyoncu, map designer, UI designer, server kısmıyla ilgilenen back end. Kendim developer olmadığım için bilmiyorum tam olarak. Siz arkadaşlar sektörün içinde olarak daha iyi bilirsiniz. Türkler olarak sanırım tek başına çalışmayı daha çok seviyoruz, iş birliği yok pek. Bazen pişman oluyorum İngilizce öğretmenliği okuduğuma, matematik yoktu okuyamadık bilgisayar mühendisliği. Oradan 5-6 arkadaş kafalar bir şeylere girişirdik MMOFPS falan.

Ben yazılım mühendisliği ardından oyun geliştiriciliği istiyorum. Fakat matematiğim zayıf ama kafam basıyor. Kodlamayı anlıyorum yapabiliyorum ama matematik yok. İşte tam da bu yüzden kanka. Diploma lazım, ingilizcemi de geliştiriyorum. Ama yüksek ihtimalle matematik yüzünden okuyamayacağım.

Türkiye'de bölümü 1 devlet okulunda var gerisi KKTC ve Vakıf ve en önemlisi gerekli destek verilmiyor. Türkiye'de genelde askeri alanda yazılım yapanlar destekleniyor. Bunu da değiştirebileceğimizi pek düşünmüyorum.

Ben yazılım mühendisliği ardından oyun geliştiriciliği istiyorum. Fakat matematiğim zayıf ama kafam basıyor. Kodlamayı anlıyorum yapabiliyorum ama matematik yok. İşte tam da bu yüzden kanka. Diploma lazım, ingilizcemi de geliştiriyorum. Ama yüksek ihtimalle matematik yüzünden okuyamayacağım.

Muhtemelen matematiği ihtiyacın olan kadar biliyorsun ama bizim eğitim sisteminde gerekli/gereksiz her bilgiyi öğretmeye çalışıyorlar.

Geri
Yukarı