Kodlama dili önerisi

bkralc

Hectopat
Daha fazla  
Oyun yapmak gibi bir amacım var ama profesyonelce değil basit-orta bir oyun yapmayı düşünüyorum. Yazılıma dair çok az bir bilgim var. Eskiden bayağı ilgileniyordum hatta birkaç oyun bile yapmıştım ama şu an unuttum ve sizlerden yazılım dili önerisi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılıma biraz yatkınlığınız varsa C++ ile temeli oluşturabilirsiniz. Ardından C# ve Unity ile oyun konusunda güzel işler çıkartabilirsiniz.

Yanlış Bilgilendirme
Cok isabetli bir soru olmus, epeydir kimse sormuyordu. Ozellikle internette hakkinda bilgiye rastlamasi zor bir husus.
Benim tavsiyem Delphi olacaktir. Milenyum yaklasiyor, populeritesi artacak. Ek olarak AmigaE diline de goz atin, oyun yapmak icin bicilmis kaftan populer konsol platformlarina. Bilimsel hesaplama da yapayim, oyun motoruna da katkim olsun dersen Turbo Pascal, akademik kariyer pesindeyim dersen de Fortran tavsiye ederim. Hayir ben her seyi en zor ama en etkili haliyle ogrenecegim dersen Assembly tavsiye ederim, ozellikle MIPS iyidir.

En iyi programlama dili HTML dir bu arada, ona da bir ara goz atabilirsin.

Cok isabetli bir soru olmus, epeydir kimse sormuyordu. Ozellikle internette hakkinda bilgiye rastlamasi zor bir husus.
Benim tavsiyem Delphi olacaktir. Milenyum yaklasiyor, populeritesi artacak. Ek olarak AmigaE diline de goz atin, oyun yapmak icin bicilmis kaftan populer konsol platformlarina. Bilimsel hesaplama da yapayim, oyun motoruna da katkim olsun dersen Turbo Pascal, akademik kariyer pesindeyim dersen de Fortran tavsiye ederim. Hayir ben her seyi en zor ama en etkili haliyle ogrenecegim dersen Assembly tavsiye ederim, ozellikle MIPS iyidir.

En iyi programlama dili HTML dir bu arada, ona da bir ara goz atabilirsin.
Ciddi misiniz yoksa şaka falan mı yapıyorsunuz? Delphi 2018 yılının en popüler programlama dilleri arasında bile değil. Yeni başlayan birine Assembly'yi tavsiye etmek, gerçekten komik olmuş 😄. Aşırı profesyonel programcılar bile Assembly'e cesaret edemiyor.
Ha burada, HTML bir programlama dili değildir.
(bkz: HTML Neden Bir Programlama Dili Değildir?)

Oyun geliştirecekseniz Unity'de C# ile başlayabilirsiniz.

Cok isabetli bir soru olmus, epeydir kimse sormuyordu.
Çok teşekkür ederim. Ben de konu açacaktım ama bunu görünce vazgeçtim.
Ozellikle internette hakkinda bilgiye rastlamasi zor bir husus.
Aynen hocam ya, internette hep saçma sapan bilgiler var. Her biri farklı bir şey diyor.
Ek olarak AmigaE diline de goz atin, oyun yapmak icin bicilmis kaftan populer konsol platformlarina.
Benim amacında tam da konsol oyunu yapmaktı😊
oyun motoruna da katkim olsun dersen Turbo Pascal,
AmigaE ve Turbo Pascal diline yarından itibaren başlıyorum.
Bilimsel hesaplama da yapayim,
Bilimsel hesaplama cidden önemli. Ama bunun için ayrı dil gerektiğini bilmiyordum yine sağol.
En iyi programlama dili HTML
Oyun yaparken çok işe yarıyor herhalde, önce HTML mi öğreneyim yoksa AmigaE mi öğreneyim?

Yine çok teşekkür ediyorum, internette C++ ya da C# yoksa olmaz falan yazıyor ama herhalde işi bilmeyen kişilerin uydurduğu saçma şeyler işte.

Çok teşekkür ederim. Ben de konu açacaktım ama bunu görünce vazgeçtim.

Aynen hocam ya, internette hep saçma sapan bilgiler var. Her biri farklı bir şey diyor.

Benim amacında tam da konsol oyunu yapmaktı😊

AmigaE ve Turbo Pascal diline yarından itibaren başlıyorum.

Bilimsel hesaplama cidden önemli. Ama bunun için ayrı dil gerektiğini bilmiyordum yine sağol.

Oyun yaparken çok işe yarıyor herhalde, önce HTML mi öğreneyim yoksa AmigaE mi öğreneyim?

Yine çok teşekkür ediyorum, internette C++ ya da C# yoksa olmaz falan yazıyor ama herhalde işi bilmeyen kişilerin uydurduğu saçma şeyler işte.
Arkadaş troll yapıyor, aldanmayın.
1) HTML bir web sitesi etiket dilidir.
2) HTML'in oyun ile ne alakası var?

@bitwise adlı arkadaş sanırım kodlama dili hakkında bilgi sahibi olmadığımdan alaya almaya çalışmış. Böyle kişilerin forumda gezmesi ve mesaj yazması...

Sarkazmin sebebi bilgisizligin degil, forum kullanamaman. Hic kimse bir sey bilmiyor.

Bu konularin acilmasina musade eden moderatorun de kabahati cok.

Forumda virgulden sonra bosluk birakilmasi konusunda titreyerek titizlik gosterenlerin her forumun en temel kurali olan "Var olan konu hakkinda yeni baslik olusturulmasi" prensibini bu kadar sallamamasi sacmaligina verilen bir tepki benimki.

2 milyonuncu defa konu acmayin, acin eski konulari okuyun.

Forum kullanmayi bilmeyen yazabiliyorsa ben at kostururum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı