Kodlamaya hangi dilden başlanmalı?

EZİC AJANI

Decapat
Makaleler
1
Selam, bununla ilgili çok konu var ancak ben tam istediğim cevapları bulamadım. Ben ciddi bir şekilde kolama öğrenmek istiyorum. Mesela @Eray T hocamın yaptığı gibi programlar geliştirmek istiyorum. Küçük web siteleri tasarlamak istiyorum. Eğer başarabilirsem ileride 2D oyunlar falan yapmak istiyorum.

Şimdi sorularım şunlar:
1-Hangi dilden başlamalıyım? Kolaydan başla deyip Python diyen var, zorlayarak başla ki ileride hem daha iyi şeyler yapasın hem de temel olsun deyip C# diyen var.

2-Günlük yarım saat kodlama çalışsam ne kadar sürede alışırım?

Şimdiden teşekkürler. Ayrıca başka detaylar varsa onları da açıklarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
C# hem oyun yapmak için (Unity) hem web geliştirmek için kullanılabiliyor. Tavsiyem C# ile başlaman. Günlük yarım saat az. Daha fazla çalışman lazım.

Selam, bununla ilgili çok konu var ancak ben tam istediğim cevapları bulamadım. Ben ciddi bir şekilde kolama öğrenmek istiyorum. Mesela @Eray T hocamın yaptığı gibi programlar geliştirmek istiyorum. Küçük web siteleri tasarlamak istiyorum. Eğer başarabilirsem ileride 2D oyunlar falan yapmak istiyorum.

Şimdi sorularım şunlar:
1-Hangi dilden başlamalıyım? Kolaydan başla deyip Python diyen var, zorlayarak başla ki ileride hem daha iyi şeyler yapasın hem de temel olsun deyip C# diyen var.

2-Günlük yarım saat kodlama çalışsam ne kadar sürede alışırım?

Şimdiden teşekkürler. Ayrıca başka detaylar varsa onları da açıklarsanız sevinirim.
C# başlaman mantıklı.

Bence bir şeyi öğrenmenin en temel mantığı alan seçip o yönde ilerlemektir. Ve ayrıca kodlamanın zaman ayıran bir iş olduğunu düşünüyorum. Önerilerim ise alanını seçip ona göre programlama dili öğrenmendir. Bunla alakalı YouTube'da videolar bulunuyor. Burada da söylerler diye sanıyorum. İyi çalışmalar. Ve ayrıca sadece videolarla da kalmamalı okumalı da insan en azından ben öyle düşünüyorum. Çünkü kanaatimce bilgi gerçek güçtür.

C# hem oyun yapmak için (Unity) hem web geliştirmek için kullanılabiliyor. Tavsiyem C# ile başlaman. Günlük yarım saat az. Daha fazla çalışman lazım.

C# başlaman mantıklı.

O zaman şuandan itibaren C# dilinden başlıyorum. Önerebileceğiniz eğitim videoları var mı? Udemy kursu olursa da olur ama ücretsiz olsun.

Aslında en mantıklısı C. Ama çoğu kişi Python ya da C# öneriyor. Oyun yapmak istiyorsan C# senin için uygun bir dil olabilir.
O zaman şuandan itibaren C# dilinden başlıyorum. Önerebileceğiniz eğitim videoları var mı? Udemy kursu olursa da olur ama ücretsiz olsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

36 TL verirsin ama sağlam öğrenirsin.

Hocam maalesef para veremem, ücretsiz ama iyi bir şey öneremez misiniz?
Ayrıca YouTube'dan da olabilir ama Udemy daha iyi olur.
Bunlar nasıl:

Belki başlangıç için çok şey istiyorsun. İstemek her zaman yeterli olmuyor. Ben genelde aklıma bir şey geldiğinde (genelde gereksiz şeyler olur) Small Basic kullanıyorum. Masaüstü için yeterli geliyor. Farklı alanlar için farklı araçlara yönelmelisin.

Geri
Yukarı