Kodlamaya nasıl başlanır?

Pmb

Decapat
Daha fazla  
Kodlama öğrenmek istiyorum fakat 0 bilgim var. Öğrenmek istiyorum ve kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Öğrenmiş veya tecrübeli kişiler varsa önerileri nedir? Hangi program ile başlamalıyım?

Bu konu başlığıyla açılan konuların hepsine bakarsan ben dahil birçok kişi bu konuda bilgilerini ve tecrübelerini anlattı. Programlama başlamak istiyorsan zaten araştırmayı bilmen ve sevmen gerekiyor yoksa ilerlemen çok zor. O yüzden bu attığım yerdeki konuları araştırırsan emin ol çok güzel bilgiler kaparsın. :)

Bence bu işe başlarken ne yapmak istediğiniz önemli. Web sitesi mi geliştirmek istersiniz, oyun mu yoksa mobil uygulama mı? Profesyonel olarak çalışmak mı istiyorsunuz yoksa hobi olarak mı öğrenmek istiyorsunuz? Eğer fikriniz yoksa fikir olması açısından HTML öneririm. Yazdığınız kodun görsel olarak sonuçlarını da hemen görebilirsiniz. Programlama dili olmasa da bir betik dilidir ve kodlaması keyiflidir.

Kodlama öğrenmek istiyorum fakat 0 bilgim var. Öğrenmek istiyorum ve kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Öğrenmiş veya tecrübeli kişiler varsa önerileri nedir? Hangi program ile başlamalıyım?
İnternette bu konu ile ilgili birçok kaynak mevcut. Sorduğun soru genel bir soru olduğu için bence bunu burada sormak yerine kendin öğrenmelisin. Sadece birazcık Googling..

Arkadaşa katılıyorum kesinlikle başlarken ne yapmak istediğiniz çok önemli. Kodlama kelimesi çok genel bir kelime. Mesela Android kodlamak için Android Studio kullanabilirsin. Ya da site kodlamak için Visual Studio kullanabilirsin. Kodlamak istediğin şeye göre kullanacağın programlar değişiyor. Android, web sitesi veya oyun kodlamak arasında en basiti web sitesi kodlamaktır. HTML ve CSS ile başlayarak az çok kodlama hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Ama şunu unutma hepsinin kodlaması farklıdır. HTML öğrendiğin zaman gidip Android uygulaması kodlayamazsın. Onun kodlaması daha farklıdır. O yüzden önce ne yapmak istediğini belirle sonra araştır ve gerekli programları öğren.

@HayaletAdam rica ediyorum bilgin olmayan konularda fikir vermemeye çalış. Yazdığın şeylerde yanlış olan birçok yer var ve bu kişiyi yanlış yönlendiriyor. Oradan buradan duyduklarını aktarmaktansa hiç yazmayıp konuyu takip etmek daha mantıklı.

Geri
Yukarı