Kodlamaya Nereden Başlanmalı?

canerefe06

Hectopat
Bu soru daha önce soruldu biliyorum ama ben tam olarak cevap bulamadım. Gazetecilik mezunuyum çocukluğumdan beri PC ile haşır neşir olmuşumdur. Kod yazmayı hep istedim bi yazılımcı arkadaşa sorduğumda nasıl başlamalıyım diye bana şu sıralamayı verdi. HTML, CSS, Java script, SQL server, C# daha sonra yönünü sen belirle dedi. Kod yazmak hakkında hiçbir bilgim yok. Sadece ünide blogum vardı ufak tefek kod yazıyordum[resmin boyutunu değiştirmek gibi]. Benim istedigim ise savunma sanayi alanında çalışmak siz ne önerirsiniz? Python dediler ama hemen ordan başlamak doğru olur mu?

Not; Internette videolar üzerinden calisacam nasip olursa. Zaman konusunda sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neredeyse bütün mühendisler C bilir. Üniversitlerin çoğunda mühendislere C öğretilir ki bunların arasında kendini geliştiren bir kaç dil bileni var. Yazılım mühendisi olup bir çok dil bilen insanlar var. Savunma sanayinde çalışmak için dil bilmekten fazlası gerek. En azından alakalı bir bölümde okuman gerek ki işi bil. Ben elektrik elektronikciyim benim bölümümden tonla insan çalışmak için büyük şehirlere gidiyor ya, ya da sanayide aldığı 3 kuruşa katlanıyor. Mezun olduktan sonra onlarca öğrenciye çizgi izleyen robot yapan bi abimiz vardı. Sattığı robotlarla ancak arabasının lastiğini yenileyebildi. Ekmek kazanmak kolay değil, sadece dil bilerek füze programı yazdırmazlar adama.
Tavsiyeye gelirsek C derim. En olmadı benim gibi C# başlarsın (Hocamız sağolsun...) kolaydan zora doğru öğrenirsin. Algoritmayı kavrayınca çok zor değil.

Edindiğim en net bilgileri sana aktarıyorum.
-Hiç birşeye başlamadan önce Algoritmayı araştırın, hakkında videolar izleyin, kağıda kendiniz örnekler yaparak bu konuyu kafanıza oturtun.
-Daha sonra eğer kesin olarak hiçbir bilginiz yoksa Python dilini öğrenmeye başlayın. Bu dil diğerlerine göre kolay ama her iş için, her yerde kullanılabilir bir dil.
-Daha sonrasını düşünüyorsanız C# dili ve C++ dilini öğrenin.

Normalde ne tür bir yazılım türüyle uğraşacağınıza göre dil öğrenilir ama sana tavsiyem yavaş yavaş dediklerimi yapmaya başla, zevk alırsan ve kod yazarken sıkılmazsan daha sonra seçersin ne türde yazılım veya oyun oluşturacağını.

Tavsiyelerim bunlar, dil öğrenmekten asla korkma, gözünü korkutmasın kod yazmak falan.
Algoritmayı oturtunca zaten önemli olan yazmak değil mantık olacak.

İnternetteki kaynaklar için de bunları önerebilirim. Ben biraz baktım gayet işine yarar.
-Khan Academy
-Microsoft Açık Akademi
-Çizgi Tagem
Eğer İngilizcen varsa yabancı programlama forumlarını araştır.
Mobil uygulama olarakta SoloLearn önerebilirim.

Neredeyse bütün mühendisler C bilir. Üniversitlerin çoğunda mühendislere C öğretilir ki bunların arasında kendini geliştiren bir kaç dil bileni var. Yazılım mühendisi olup bir çok dil bilen insanlar var. Savunma sanayinde çalışmak için dil bilmekten fazlası gerek. En azından alakalı bir bölümde okuman gerek ki işi bil. Ben elektrik elektronikciyim benim bölümümden tonla insan çalışmak için büyük şehirlere gidiyor ya, ya da sanayide aldığı 3 kuruşa katlanıyor. Mezun olduktan sonra onlarca öğrenciye çizgi izleyen robot yapan bi abimiz vardı. Sattığı robotlarla ancak arabasının lastiğini yenileyebildi. Ekmek kazanmak kolay değil, sadece dil bilerek füze programı yazdırmazlar adama.
Tavsiyeye gelirsek C derim. En olmadı benim gibi C# başlarsın (Hocamız sağolsun...) kolaydan zora doğru öğrenirsin. Algoritmayı kavrayınca çok zor değil.
Önerileriniz için teşekkür ederim.

Edindiğim en net bilgileri sana aktarıyorum.
-Hiç birşeye başlamadan önce Algoritmayı araştırın, hakkında videolar izleyin, kağıda kendiniz örnekler yaparak bu konuyu kafanıza oturtun.
-Daha sonra eğer kesin olarak hiçbir bilginiz yoksa Python dilini öğrenmeye başlayın. Bu dil diğerlerine göre kolay ama her iş için, her yerde kullanılabilir bir dil.
-Daha sonrasını düşünüyorsanız C# dili ve C++ dilini öğrenin.

Normalde ne tür bir yazılım türüyle uğraşacağınıza göre dil öğrenilir ama sana tavsiyem yavaş yavaş dediklerimi yapmaya başla, zevk alırsan ve kod yazarken sıkılmazsan daha sonra seçersin ne türde yazılım veya oyun oluşturacağını.

Tavsiyelerim bunlar, dil öğrenmekten asla korkma, gözünü korkutmasın kod yazmak falan.
Algoritmayı oturtunca zaten önemli olan yazmak değil mantık olacak.

İnternetteki kaynaklar için de bunları önerebilirim. Ben biraz baktım gayet işine yarar.
-Khan Academy
-Microsoft Açık Akademi
-Çizgi Tagem
Eğer İngilizcen varsa yabancı programlama forumlarını araştır.
Mobil uygulama olarakta SoloLearn önerebilirim.
Hocam teşekkür ederim. Sololearn uygulaması işe yarar bir uygulama, diğer önerilerinizi de dikkate alacağım.

C# ile başla derim ben 11.sınıf bilgisayar öğrencisiyim ve c# bir çok programlana dilinin katını ve yapısını anlamana yardımcı olur ve c# ile telefondan bilgisayaraa bilgisayarfan buz dolabına kadar herşeyi prigramliyabilirsin buda daha çok iş alanı sunar

Hocam merhabalar,algoritmadan kastınız acaba her dilin kendisi için mi? Kitaplardan mı öğrenilmeli? Nereden ulaşabilir algoritmaya?

Beyler rehberi okursanız cevaplarınızı bulursunuz. TSKGV ve diğer savunma sanayi şirketlerinde çalışmak için elektrik-elektronik mühendisliği yada bilgisayar mühendisliği bölümünden 3+ ortalama ile mezun olmalı ve erken yaşta girmelisiniz. Kabul ettiği üniversiteler sınırlıdır. Herkesi de almıyorlar, torpil çok döner. Özel şirket ise düşük maaş verip sömürmeye çalışır. Bu alanda çalışmak cidden çok zordur. En iyi üniversitelerde okuyanlar bile işsiz kalabiliyor bu alanda. Bu şirketlerde yazılım dediğiniz şey "gömülü sistem"dir. Orta ve yüksek seviyeli programlama dillerini öğrenmeniz hatta adını bilmenize gerek bile yok. Elektronik mühendisi olup, donanım için yazılım geliştireceksiniz. Ama hobi olarak yapabilirsiniz, iş yok çünkü :D

C# ile başla derim ben 11.sınıf bilgisayar öğrencisiyim ve C# birçok programlana dilinin katını ve yapısını anlamana yardımcı olur ve C# ile telefondan bilgisayaraa bilgisayarfan buz dolabına kadar her şeyi prigramliyabilirsin bu da daha çok iş alanı sunar

Şu anda ne yapıyorsunuz? Bende 11. sınıfa geçtm ve kodlamayla uğraşma öğremek istiyorum. Sizden tavsiye almayı çok isterim.

Geri
Yukarı