Köpeğim Kulübesinde Uyumuyor

WOODCUTTER

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Arkadaşlar selam, pekingese cinsi bir köpeğim var. Yaklaşık 3 yıldır birlikteyiz, adı Rıfkı. 😄 Sorun şu ki havalar soğuk olduğu zaman biz bekliyoruz ki hayvan kulübesinde uyusun üşümesin fakat genellikle yerde taşın üstünde yatıyor. (Terasta) Kulübesinin içinde halıya benzer bir şey var üstünde uyuması için ondan dolayı mı dedik fakat biz içine koyuyoruz o çıkartıp bazen üstünde uyuyor ondan da değilmiş. Dışarıda uyumasını istemiyorum sürekli kontrol ediyorum ne yapıyor vs. diye taşın üstünde titrediğini görünce de üzülüyoruz açıkçası. Benim aklımda çadır tarzı bir şey var. Transparan bir üründen çadır tarzında kapalı bir alan yapıp içerisine de uygun şeyler döşeyip hayvanın rahat etmesini sağlamak istiyoruz. Bu zamana kadar hayvanın bir çok şeyini öğrendik fakat bunun hakkında ne yapabilirim bilmiyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

372075

( Biraz ıslak :) )

Ben o durumda kulübesinin yerini gösteriyorum, işaretimle içeri giriyor. Biraz korkudan kalıyor sonra yine çıkıyordu. Kulübe dışındaki ortam sıcaklığı iyiyse kulübede yatmaz hayvan. Üşürse sokuşacak bir yer arar zaten, dert etmeyin :)

Ayrıca üşüdükleri gibi sıcaklıyorlar da. Kulübeyi sıcak buldukları için sevemiyorlar çoğu zaman.

Şahsen ben öyle bir durumda gidip yatamam evin içerisine alırım bu soğukta kulübesinde uyumuyorsa. Hasta olabilir belkide daha kötü. Tabi kişiden kişiye değişir ben biraz bu konularda hassas olduğumdan belki böyle düşünüyorum.

Bende de fino var, adı Badem :D Sümüklüye kulübe yaptırdık, daha içine girmeden kulübe yağmurdan eskidi neredeyse. Annem küçük yorgan parçası vermiş, nereye giderse peşinde sürüklüyor onun üstünde uyuyor. Bazen hava soğuk olunca bakıyorum ortalıkta yok, yorgan yerde. Gidip arka bahçedeki eski kömürlükte uyuyor sıcak oluyor diye. Sokamadık kulübeye :D Küçükte değilmiş 3 yıl oldu diyorsun, küçük olsa yerini bilmiyordur deriz ama seninki kafasına göre takılıyor bizimkisi gibi anlaşılan.

Ben o durumda kulübesinin yerini gösteriyorum, işaretimle içeri giriyor. Biraz korkudan kalıyor sonra yine çıkıyordu. Kulübe dışındaki ortam sıcaklığı iyiyse kulübede yatmaz hayvan. Üşürse sokuşacak bir yer arar zaten, dert etmeyin :)

Ayrıca üşüdükleri gibi sıcaklıyorlar da. Kulübeyi sıcak buldukları için sevemiyorlar çoğu zaman.
Tamam da açık alanda duruyor ve titriyor yani hava soğuk olduğunda da girmiyor sorun orada.

Bende de fino var, adı Badem :D Sümüklüye kulübe yaptırdık, daha içine girmeden kulübe yağmurdan eskidi neredeyse. Annem küçük yorgan parçası vermiş, nereye giderse peşinde sürüklüyor onun üstünde uyuyor. Bazen hava soğuk olunca bakıyorum ortalıkta yok, yorgan yerde. Gidip arka bahçedeki eski kömürlükte uyuyor sıcak oluyor diye. Sokamadık kulübeye :D Küçükte değilmiş 3 yıl oldu diyorsun, küçük olsa yerini bilmiyordur deriz ama seninki kafasına göre takılıyor bizimkisi gibi anlaşılan.
Açık alanda uyuyup titremese dert etmeyeceğim de hani kulübe varken dışarıda uyuyup titremesi de ne bileyim. Çadır falan yapmayı düşünüyorum transparan bir üründen onun arayışındayım.

Köpeğiniz tüm barınak, kulübe, kafes, kutu gibi kapalı alanlar için bu tepkiyi uyguluyor mu? Köpeğiniz kaç yaşında? Eğer barınakta veya petshop gibi yerlerde kapalı alanlarla ilgili kötü deneyimi olduysa, kulübeye girmeyebilir. Köpeklerin mantıkları aslında basit çalışır. Örnek vermek gerekirse, insanlar çocukken elini sobaya değdirip yakabilir. Buda çocuğun sobadan korkmasına neden olur. Ama büyüdüğünüz zaman sobanın aslında ısınmak için kullanılan, dikkat edildiğinde iyi bir araç olduğunu anlar. Köpeklerde ise bu yoktur. Yavruyken kötü bildiği şeyi büyüdüğü zaman da kötü bilir.

Köpeğiniz tüm barınak, kulübe, kafes, kutu gibi kapalı alanlar için bu tepkiyi uyguluyor mu? Köpeğiniz kaç yaşında? Eğer barınakta veya petshop gibi yerlerde kapalı alanlarla ilgili kötü deneyimi olduysa, kulübeye girmeyebilir. Köpeklerin mantıkları aslında basit çalışır. Örnek vermek gerekirse, insanlar çocukken elini sobaya değdirip yakabilir. Buda çocuğun sobadan korkmasına neden olur. Ama büyüdüğünüz zaman sobanın aslında ısınmak için kullanılan, dikkat edildiğinde iyi bir araç olduğunu anlar. Köpeklerde ise bu yoktur. Yavruyken kötü bildiği şeyi büyüdüğü zaman da kötü bilir.
3 yaşında ve hiperaktif bir köpek yerinde durmuyor. 10 saniye kucağına alıp tutamazsın kim olursa olsun. Hiçbir kapalı yerde durmuyor. Aslında kulübesinde bazen uyuyor ama nadiren.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı