Kötü alışkanlık nasıl bırakılır?

Her bir şeyden önce alışkanlığınızın sebebini bulun. Boş vakit olabilir, fiziksel bir sebebi olabilir, travma olabilir, stres olabilir... Tetikleyicinizi bulmadan alışkanlıktan kurtulmanız mümkün değil. Sonra yerine başka bir şey yapmayı deneyin. Mesela strese bağlı bir alışkanlığınız varsa; her stres yaptığınızda onun yerine sizi mutlu edecek başka bir hobiye yönlenin. Rutin aynı olsun ama alışkanlığı değiştirin. Ben stres karşısında genellikle meditasyon yapıyorum. Eğer çok sinirliysem müzik dinliyorum öncesinde sakinleşmek için. Bunların hiçbiri fayda etmiyorsa kendimi bildim bileli günlük tuttuğum için direk yazmaya başlıyorum. Bu olaylar beni neden üzüyor, bir kaç sene sonra üzülmeye devam edecek miyim, kendimi sakinleştirmessem neler olur gibi çok fazla acil durum sorum da var. Benim alışkanlıklarım uzun zamandır yaptığım köklü alışkanlıklar (rutin bağımlısıyım) ve hepsi beni mutlu ediyor. Ama sen yerine koyduğun alışkanlık her neyse ona uygun (onu neden yapıyorsan) onun alternatifini koyman gerek.

Geri
Yukarı