Kötü insanların yaşama hakkı var mıdır?

Kısasa kısas mantıklı da 10 kişiyi öldüren adamın anasının babasının ne suçu vardı da onları da öldürelim?

Yapılması gereken budur yoksa o suçun cezasını çektiremezsiniz eğer yaşlı, yaşayacak zamanı kalmamış kişiyi direkt öldürürsen adamın işine bile gelir. Söz konusu suç ve başkalarının hayatı olunca kurunun yanında yaş da yanıyor. Bu dediğime de koşullar ekleyerek çözülebilir. Örneğin 50 yaşın üstündekilere bunu yaparsın, altındakileri çalıştırırsın.

Kendilerini aşağı görenler tam tersi sizlersiniz. Köpekle aşık attığınız için. Hayvanlar karşısında bile aşağılık kompleksi duyup "ben daha üstünüm" dediğiniz için. Kibirin nedeni zaten kendini aşağı görmekten kaynaklı.
Çok yanlış düşünüyorsun çok.

@sasi Katılıyorum, bu konu açıldığından beri "kötü ama neye göre kötü, önce kötülüğün temeline inmeliyiz" tarzı yorum yapan çok kişi oldu ve hepsi bana çok saçma geldi. Kötülük kavramı kişiden kişiye değişecekse biz en başından yandık çünkü tecavüz suçu için de "öyle giyinmeseymiş o zaman", "o saatte orda ne işi varmış?" diyen varlıklar var (insan demeye dilim varmadı görüyor musun). Ee madem birilerine göre tecavüz bile meşrulaştırılıyor biz tecavüze de kötü demeyelim o zaman.

Hatta hiç kural koymayalım çünkü neyin kötü, neyin iyi olduğuna karar veremiyoruz herkesin fikri başka diye. Psikolojisi bozuk bir mizantropistin koca bir alışveriş merkezini taraması da bazılarına normal gelebilir, "insanlar bunu hak ediyor" diyerek meşrulaştırılabilir bazı zihinler tarafından ee ne yapalım yani bunun kötü olduğunu kabul etmeyelim mi?

Bence bazı arkadaşlar felsefik filozofik konuşacağım diye neyden bahsettiklerini kendileri bile bilmiyor bu forumda. Bir insanın özgürlüğü ucu başkasına dokunana kadardır, bu hakaret de olabilir kasten insan öldürmek de, ikisi de başkalarının hayatlarını etkileyebilecek şeyler olduğundan ikisi de kötü bir davranıştır ama hakaret eden insanı zaten idam edemeyiz burada iyi/kötü durumu yok. Burada yaptığı şeyin ne kadar kötü bir hareket olduğu söz konusu, hakaret kötüdür ama idamı hak edecek bir kötülük asla değildir bu kadar basit.
Katılıyorum "sana göre bana göre" kavramı işin içine girerse her şey meşrulaştırılabilir. Bazı arkadaşlar fikirlerini haklı çıkarmak için başka olaylarla çarpıtma yapıyor. Biz orada tecavüzcü ve seri katillere idamdan bahsederken "hakaret edende kötü o da mı idam edilsin" diyor.

Kötü insan yoktur kötülük görmüş insan vardır. Peki ilk kötülüğü gören insan kimden görmüştür? Tabi ki şeytandan. Şeytan varsa Allah'ta vardır. İşte tanrının varlığının kanıtı!!? KÖTÜ kime göre neye göre? H*tler kötü biri hırsızlık yapan da kötü biri. Bence H*tlerin yaşamaya hakkı yok ama hırsızlık yapanın hakkı var. Değişken bir şey BENCE

Başta Eski Hristiyan Felsefesinde kötülüğe ve daha sonra İslam Felsefesinde "Yaratıcıyı kanıtlama" sorununa değinilmiştir. Kötülük problemi, "Tanrı, insanların iyiliğini istiyorsa neden kötülüğü ortadan kaldırmıyor?" gibi sorularla ortaya çıkmıştır. Buna karşın Hristiyan felsefelerinin düşünürleri ve İslam felsefesinin düşünürleri bunu eleştirmiştir. Augustinus, insanın kötülük yapmasında ki sebebin cahil olmasına bağlar. İbn-i Sina ise iyiliğin anlaşılması için kötülüğün gerekli olduğunu ileri sürer.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı