Kötü matematikle hangi programlama alanında ilerlenmelidir?

Codex1071

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, yazılıma uzun bir süredir ilgim var ve meslek haline getirmeye karar verdim. Udemy üzerinden programlama dilleri dersleri ve İngilizce dersleri almaya başladım, bir yandan da haziranda yapılacak olan üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilgisayar programcılığı okumayı düşünüyorum. Yalnız bir sorunum var liseyi açıktan bitirdiğim için matematik bilgim pek yok, bilgisi olan arkadaşlardan ricam matematiği iyi olmayan bir yazılım geliştirici hangi çalışma alanında ilerlemeli? Forumlardaki konuları ve yapılan yorumları tek tek okudum ama net kafamdaki soru işaretlerini atamadım.
Araştırdığım kadarı ile oyun geliştirmek ve yapak zeka kodlamak için ileri seviye matematik gerekiyormuş. Yorumlarınıza ve tavsiyelerinize göre bir alan belirleyip o alan üzerine araştırmalar yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Temel de olsa matematik bilgisi her şey için gerekir, doktor olsan bile. İyi olmak zorunda değilsin ancak algoritmayı bilecek kadar, belirli temel matematik fonksiyonlarını, projelerinde kullanabilmek için matematik lazım. Çok lazım değil ama lazım.

Temel de olsa matematik bilgisi her şey için gerekir, doktor olsan bile. İyi olmak zorunda değilsin ancak algoritmayı bilecek kadar, belirli temel matematik fonksiyonlarını, projelerinde kullanabilmek için matematik lazım. Çok lazım değil ama lazım.

4 işlem vs bunlardan yana bi sorunum yok hatta üzerine düşssem belki dahada ilerletebilirim lakin matematik sorularına bakarken bile miğdem bulanıyor o derece yani .Bunun yanında türkçe ve sosyal derslerim baya iyi . Aslında öğrenmek istediğim yazılımda matematik gereklimi değil saten bunun için bir sürü konu açılmış . hangi yazılım alanında temel matematik ile ilerlenebilir ve hangi yazılım alanına yönelmeliyim
  • Web tasarım ve geliştirme
  • Oyun Geliştirme
  • Gömülü Sistemler:
  • Masaüstü Uygulama Geliştirme
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • Siber Güvenlik
  • Veri bilimi-Makine Öğrenmesi-Yapay Zeka
SORU İŞARETİ 🙂

Son düzenleme:
4 işlem vs bunlardan yana bi sorunum yok hatta üzerine düşssem belki dahada ilerletebilirim lakin matematik sorularına bakarken bile miğdem bulanıyor o derece yani .Bunun yanında türkçe ve sosyal derslerim baya iyi . Aslında öğrenmek istediğim yazılımda matematik gereklimi değil saten bunun için bir sürü konu açılmış . hangi yazılım alanında temel matematik ile ilerlenebilir ve hangi yazılım alanına yönelmeliyim
  • Web tasarım ve geliştirme
  • Oyun Geliştirme
  • Gömülü Sistemler:
  • Masaüstü Uygulama Geliştirme
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • Siber Güvenlik
  • Veri bilimi-Makine Öğrenmesi-Yapay Zeka
SORU İŞARETİ 🙂
Tükrçe ve Sosyal derslerin iyiymiş, doğru meslek seçtiğinden emin misin? Rehber öğretmeni ya da ona benzer biri varsa bence yardım iste.

Hayatının büyük bir bölümünü, ileri olmasa da, matematik ve onunla alakalı şeyler ile geçireceksin. Bu durum kan görünce bayılan birinin cerrah olması gibi birşey.

Tükrçe ve sosyal derslerin iyiymiş, doğru meslek seçtiğinden emin misin? Rehber öğretmeni ya da ona benzer biri varsa bence yardım iste.

Hayatının büyük bir bölümünü, ileri olmasa da, matematik ve onunla alakalı şeyler ile geçireceksin. Bu durum kan görünce bayılan birinin cerrah olması gibi bir şey.

Hocam bir önceki mesajında 'temel matematik fonksiyonlarını, projelerinde kullanabilmek için matematik lazım. Çok lazım değil ama lazım' dedin şimdi ise kodlama yapabilmek için

Albert Einstein​

Matematiğine ihtiyacın var diyorsun. Ben senin bu söylediklerinin hepsini araştırdım 'programcılık için matematik lazım yazılımcı olabilmek için mühendislik düzeyi bölümler bitirmek lazım , Bilgisayar programcıları iş bulamaz' tarzındaki boş tavsiyeleri geçtim eğer bilgin varsa
  • Web tasarım ve geliştirme.
  • Oyun geliştirme.
  • Gömülü sistemler:
  • Masaüstü uygulama geliştirme.
  • Mobil uygulama geliştirme.
  • Siber güvenlik.
  • Veri bilimi-makine öğrenmesi-yapay zeka.
Bu alanlardan hangilerinin üst düzey matematik isteyip istemediği konusunda fikir verebilirsen kafi. Şimdiden teşekkür ederim.

Öyle bir kıstas yok maalesef, saydığın bütün alanlarda temel ya da ileri seviye matematik gerekebilir, bu üzerinde çalışılan projenin gereksinimlerine bağlıdır. Bu arada inanılmaz bir matematik problemi çözme becerinin olması gerekmiyor nerede neyin kullanılması gerektiğini bilmen yeterli, kodu bir şekilde implemente edersin.

Bence sen gerçeklerden çok cevaplara odaklanmışsın. Öyleyse yukarıda listelediğin alanlardan Web ya da Mobil uygulama yönünde devam et. Ancak eninde sonunda arkadaşların dediği yere geleceksin.

Hocam bir önceki mesajında 'temel matematik fonksiyonlarını, projelerinde kullanabilmek için matematik lazım. Çok lazım değil ama lazım' dedin şimdi ise kodlama yapabilmek için

Albert Einstein​

Matematiğine ihtiyacın var diyorsun. Ben senin bu söylediklerinin hepsini araştırdım 'programcılık için matematik lazım yazılımcı olabilmek için mühendislik düzeyi bölümler bitirmek lazım , Bilgisayar programcıları iş bulamaz' tarzındaki boş tavsiyeleri geçtim eğer bilgin varsa
  • Web tasarım ve geliştirme.
  • Oyun geliştirme.
  • Gömülü sistemler:
  • Masaüstü uygulama geliştirme.
  • Mobil uygulama geliştirme.
  • Siber güvenlik.
  • Veri bilimi-makine öğrenmesi-yapay zeka.
Bu alanlardan hangilerinin üst düzey matematik isteyip istemediği konusunda fikir verebilirsen kafi. Şimdiden teşekkür ederim.
Ben dediğimi dedim dostum. Matematikten iğrendiğini söyledin, sosyal bilimleri sevdiğini söyledin ben de senden çok büyük bir abin olarak önerilerde bulundum. Benim işim rehberlik değil. Daha ilerisi benim işim değil. Kolay gelsin ne diyeyim. 😉

Bence sen gerçeklerden çok cevaplara odaklanmışsın. Öyleyse yukarıda listelediğin alanlardan web ya da mobil uygulama yönünde devam et. Ancak eninde sonunda arkadaşların dediği yere geleceksin.

Hocam ben daha yolun başındayım, kendimi geliştirmeyede kararlıyım, önümdede 2.5 yıl gibi bir süre var (ön lisans bilgisayar programcılığı) he tabii bu bölümü okuyup yazılımcı olacağım kafasındada değilim amacım üniversitede neyi öğrenmem gerektiğini öğrenip 2 yılda kendimi geliştirebilmek. 0 matematik bilgisi ile kodlama yapayımda demiyorum. Kısacası kariyer seçiminde mobil uygulama oyun geliştirme masaüstü uygulama geliştirme vs. için permütasyon kombinasyon-parabol-logaritma-integral-türev gibi ağır konuları bilmem gerekiyor mu?
Ben dediğimi dedim dostum. Matematikten iğrendiğini söyledin, sosyal bilimleri sevdiğini söyledin ben de senden çok büyük bir abin olarak önerilerde bulundum. Benim işim rehberlik değil. Daha ilerisi benim işim değil. Kolay gelsin ne diyeyim. 😉
eyvallah kral , teşekkür ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı