Kötü meslek lisesi ortamında ne yapılmalıdır?

Oncelikle anladigim kadariyle okul hayatin pek basarili gecmemis yanlissam beni duzelt. Ben de seninle ayni yollardan gectim ve meslek lisesi mezunuyum. 10. sinifta isen bir bolum secmis olman gerekiyor, hocalarinla arani iyi tut ve onlardan mumkun oldugunca meslegin hakkinda bilgi edinmeye calis, kendini gelistir. 11. sinifa gectiginde o bahsettiklerinin cogu cift dikis olmus olacak buyuk ihtimal, meslek liseleri boyledir. Sen disiplinini bozma ve universiteyi bir zorunluluk olarak gormeyi birak kendine bir meslek edin. Meslek liselerinden iyi universite kazananlarin sayisi 1 parmagi gecmez ve genelde hazirlik ile vakit kaybederler gittikleri universite de yani pek iyi olmuyor🙃 dusuk puanli bir universitede okuman sadece askerligini erteleme kurumu olarak is gorur. Ben yurt dışında calisiyorum normalde ancak kendini alaninda gelistiren arkadaslarim hiç de kotu paralar almiyorlar gunumuz sartlarinda, kendisine dukkan acanda oldu iyi bir yerde usta olanda. Bu devirde kalifiye eleman bulmak zor Türkiye cumhuriyeti'nde.

Bende üniversite okumak istemiyorum kendime bir meslek okumak istiyorum bunu aileme söylüyorum ama ailem bana kızıyorlar üniversite okumamı istiyorlar.

Bende üniversite okumak istemiyorum kendime bir meslek okumak istiyorum bunu aileme söylüyorum ama ailem bana kızıyorlar üniversite okumamı istiyorlar.
Onlar kendileri zamaninda imkan dogrultusunda okuyamadiklarindan dolayi senin okuyup bir yere gelecegini dusunuyorlar buyuk ihtimal, haklilar da kendilerine gore. Sen onlara durumu izah edeceksin karsina alip. Anadolu lisesine falan da bosuna gitme aksine daha cok zorlanirsin lise hayatinda, sana da bir getirisi olmaz eger ben garanti iyi bir universiteye gidecegim demiyorsan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de benzer ortamda okuyarak mezun oldum. Kendimi tamamen soyutlayarak derslere odaklandım ve mezun oldum. Tabii bu süreçte kendimi fazla ortamdan soyutlayınca psikolojik sorunlar yaşamaya başladım. Özellikle bu süreçte Rock müzik ve klasik müzik dinlemeye kendimi verdim ve beni epey rahatlattı.

Şimdi ne yapıyorum diyorsan Toyota'da iyi bir işim ve maaşım var. O sınıftakiler de alakasız işlerde sürünüyorlar. Sana tavsiyem derslerine odaklan ve etrafındakileri sevmiyorsan onlarla arkadaşlık kurma. Faydaları olmaz zararları olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı