Kötü meslek lisesi ortamında ne yapılmalıdır?

Okul nakil aldırmıyor babamla ne zaman okul idaresine gitsem idare sürekli bize diyor bizim okulumuz çok iyi başka okula gitmeyin bizim okulumuz çok iyidir başka okulda da bizimle aynı dersler işleniyor aynı matematik dersi işleniyor gitmeyin nakil aldırmıyoruz diyor idare sürekli bıktım artık.
E-devlet üzerinden nakil isteyebilirsin okula gidip istemene gerek yok.

MEB - e-Okul Uygulamaları Buradan kontenjan durumuna bakabilirsin.

Arkadaşlar merhaba. 16 yaşındayım ve 10. sınıfa gidiyorum. Meslek lisesinde okuyorum. Okulun ortamı kötü, sınıfın ortamı daha kötü. Sınıftaki herkes derste birbirine bağırıyor, küfür ediyor. R derste sürekli 31 mevzuları konuşuyorlar. Bir de sınıftakiler sürekli bayan hocalara bir samimi yaklaşıyorlar. Siz anladınız zaten. Sınıftakiler sürekli el hareketi falan çekiyorlar. Anladığınız üzere sınıfın ortamı kötü. Meslek lisesinden ne beklenir ki? Bu okula geldiğime çok pişman oldum. Sizce ne yapmalıyım? Başka sınıfa geçsem yine aynı ortam. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Türkiye'deki birçok devlet okulu böyle zaten. Hele hele tuvaletlerin içinden geçenlerden bahsetmiyorum bile.

Şuan da seni aşırı derecede iyi anlıyorum, ben okula geç başladığım için bana bu olaylar ekstra dezavantaj oluyor ve bence bu olay tamamen şans işi, özel lise de okuyorum ortam aşırı cringe, cidden "Davut diyen kedi" açıp gülüyorlar, 31 esprileri havada uçuşuyor, daha sayamayacağım onca şey var ve millet birbirine bıçak çekebiliyor, saçma sapan geçici sevgili şeyleri, zaten dersleri zar zor okuyorum, ekstra çalışma yapan biri değilim, ortam da hiç ağızımı bile açmıyorum çünkü ortam berbat, o ortamdayken kendim değilmişim gibi hissediyorum, ya ben olgun değilim, o şeylere gülmüyorum, ya da onların seviyesi düşük, ikisinden biri.

e-Devlet üzerinden nakil isteyebilirsin okula gidip istemene gerek yok.

MEB - e-Okul Uygulamaları buradan kontenjan durumuna bakabilirsin.

Gitmek istediğim okula baktım boş kontenjanı yok aileme söyledim başka okula bakayım diye yok bakma bu okul daha iyi diyorlar.
Türkiye'deki birçok devlet okulu böyle zaten. Hele hele tuvaletlerin içinden geçenlerden bahsetmiyorum bile.

Evet maalesef öyle.
Şu an da seni aşırı derecede iyi anlıyorum, ben okula geç başladığım için bana bu olaylar ekstra dezavantaj oluyor ve bence bu olay tamamen şans işi, özel lise de okuyorum ortam aşırı cringe, cidden "davut diyen kedi" açıp gülüyorlar, 31 esprileri havada uçuşuyor, daha sayamayacağım onca şey var ve millet birbirine bıçak çekebiliyor, saçma sapan geçici sevgili şeyleri, zaten dersleri zar zor okuyorum, ekstra çalışma yapan biri değilim, ortam da hiç ağızımı bile açmıyorum çünkü ortam berbat, o ortamdayken kendim değilmişim gibi hissediyorum, ya ben olgun değilim, o şeylere gülmüyorum, ya da onların seviyesi düşük, ikisinden biri.

Ben de aynen sizin gibi yapıyorum o ortamda sessiz kalıyorum.

Arkadaşlar merhaba. 16 yaşındayım ve 10. sınıfa gidiyorum. Meslek lisesinde okuyorum. Okulun ortamı kötü, sınıfın ortamı daha kötü. Sınıftaki herkes derste birbirine bağırıyor, küfür ediyor. R derste sürekli 31 mevzuları konuşuyorlar. Bir de sınıftakiler sürekli bayan hocalara bir samimi yaklaşıyorlar. Siz anladınız zaten. Sınıftakiler sürekli el hareketi falan çekiyorlar. Anladığınız üzere sınıfın ortamı kötü. Meslek lisesinden ne beklenir ki? Bu okula geldiğime çok pişman oldum. Sizce ne yapmalıyım? Başka sınıfa geçsem yine aynı ortam. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Mevcut okulundan daha iyi olduğuna emin olduğun bir okula nakil aldır. Eğer böyle bir okul bulamassan açık liseye geç. Benim görüşümde açık lise kötü meslek lisesinden iyidir.

Sana kendi kimya hocamdan örnek vereyim, adam bulunduğum semtin en kötü lisesinden mezun olmuş ama kötülüğü dur anlatayım sana bu okula yunus polisler her gün giriş ve çıkışlarda arama yapıyor girişte bıçak çakı vs var mı diye çıkışta ise okuldan bir şey çalınmış mı diye yani resmen okul okul değil hapishane gibi bir yer ama bizim hocamız şu ankimya mühendisi ve öyle bir okuldan çıkmış bize derdi ki size tavsiyem onları takmayın ve onlarla arkadaş olmayın derdi. Yani sen sakın onlarla kaynaşma sadece derslerine odaklan dostum bu arada anlattığın sınıfın kaç katı ben çok sınıf gördüm sizinkiler yanında melek gibi kalıyor benim gördüğümde yani kafana takma derslerine çalış.

Oncelikle anladigim kadariyle okul hayatin pek basarili gecmemis yanlissam beni duzelt. Ben de seninle ayni yollardan gectim ve meslek lisesi mezunuyum. 10. sinifta isen bir bolum secmis olman gerekiyor, hocalarinla arani iyi tut ve onlardan mumkun oldugunca meslegin hakkinda bilgi edinmeye calis, kendini gelistir. 11. sinifa gectiginde o bahsettiklerinin cogu cift dikis olmus olacak buyuk ihtimal, meslek liseleri boyledir. Sen disiplinini bozma ve universiteyi bir zorunluluk olarak gormeyi birak kendine bir meslek edin. Meslek liselerinden iyi universite kazananlarin sayisi 1 parmagi gecmez ve genelde hazirlik ile vakit kaybederler gittikleri universite de yani pek iyi olmuyor🙃 dusuk puanli bir universitede okuman sadece askerligini erteleme kurumu olarak is gorur. Ben yurtdisinda calisiyorum normalde ancak kendini alaninda gelistiren arkadaslarim hicte kotu paralar almiyorlar gunumuz sartlarinda, kendisine dukkan acanda oldu iyi bir yerde usta olanda. Bu devirde kalifiye eleman bulmak zor Turkiye Cumhuriyeti'nde.

Geri
Yukarı