Köy Hayatı mı, Şehir Hayatı mı?

İkisini de yaşadım. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Köy hayatı (Rize) Avantajları:
  • Hava kirliliği yok
  • Doğal yiyecekler
  • Ahşap bina, beton rutubeti yok
  • Gürültü yok, kuş sesi var
  • Yaylaya gidebilme imkanı
Dezavantajları:
  • Merkeze uzak ise acil sağlık sorununda ölebiliyorsun
  • Aşırı kar yağışı yolları kapatıyor, ulaşım büyük sorun
  • İnternet erişimi hızlı olmayabiliyor
  • Telefon iyi çekmeyebiliyor
Şehrin avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorsunuz zaten.

İkisini de yaşadım. Eğer ki Köyde tarla ve hayvanların varsa senden iyisi yok. Aylık gelirin hayal edemeyecek düzeylerde olacaktır. Ulaşım konusuna gelir isek; Durumun iyi olduğu için alacağın arabada iyi olacak, ilçeye veya şehre yarım saate gidebilirsin. Bu saydıklarım yok ise senin için zulüm demektir. İş olanağı çok az, neredeyse hiç yok. Şehre gelecek olursak Recep Abi'nin dediği gibi şehrin avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorsunuz zaten.

Yazın köyde kalıyorum. Köyü yazın değil de, daha çok sonbahar zamanlarında seviyorum. İnsanın o temiz havayı içine çekmesi, ağaçların bırakmış olduğu manzaraları izlemesi çok iyi geliyor. O soğuk havada üzerime hırka giyip, müzik açıp dolaşmayı öyle seviyorum ki, anlatılmaz yani. Tek eksi yanı internet. Hat çekiyor, fakat internet hakkım az olduğu için hemen doluyor.

Eğer ki Köyde tarla ve hayvanların varsa senden iyisi yok. Aylık gelirin hayal edemeyecek düzeylerde olacaktır.
Hayal edemeyeceğin kadar az olacaktır demek istedin her halde. Gerek benzine gerek yeme gelen zamlar vs çiftçi ürün yetiştirmek yerine pazardan alsa daha çok kar edecek düzeye ulaştı.

Hayal edemeyeceğin kadar az olacaktır demek istedin her halde. Gerek benzine gerek yeme gelen zamlar vs çiftçi ürün yetiştirmek yerine pazardan alsa daha çok kar edecek düzeye ulaştı.
Ben şuan köy hayatına yakın bir ilçede kalıyorum. Tarla ve hayvanları olan insanların nasıl yaşadığını görüyorum. Durumları gayet iyi, Şehirden yazmak kolay.

görüyorum. Durumları gayet iyi, Şehirden yazmak kolay.
Anne tarafım köyde yaşıyor, her yaz köye gidiyorum. 4 büyükbaş 4 küçükbaş ve yaklaşık 40 dönüm tarlamız var. Yani senin gördüğünü ben yaşıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı