Kokonatistan ülkesinde bilerek veya bilmeyerek vergi kaçırma

kıreckboy

Centipat
Her kokonatistan vatandaşının yaptığı gibi Çin'den alışveriş yaparken işlemci, ekran kartı alırken 500 dolarlık eşyayı satıcıya 15 dolar yazdırıp az vergi ödemek?
Benim sorum şu. Bu doğru bir şey mi?

Nasıl bir kafa yapısı bu anlamadım ki... Hem "vergi kaçırma" tabiri kullanılıyor hem de bu doğru bir şey mi diye soruluyor. Yok yasal, hatta sadece vergi değil kız kaçırma falan da yasal...
Açıklıyayim çünkü technopatta gezerken böyle bir post'a denk geliyorum. Ve bu benim sinirlerimi zıplatıyor.
Şimdi size soruyorum. Bu doğru bir şey mi ?

Bu tür konuları açarken senin fikrin olmayan bir şeyse bunu belirtmeni öneririm. Yoksa tepki sana gösterilir bu konuda olduğu gibi. Oysa bahsettiğin konuda yasa dışı bir şeyi öneren başkası.

Bu tür konuları açarken senin fikrin olmayan bir şeyse bunu belirtmeni öneririm. Yoksa tepki sana gösterilir bu konuda olduğu gibi. Oysa bahsettiğin konuda yasa dışı bir şeyi öneren başkası.

Her neyse bu konu hakkında cumhurbaşkanlığına yazıda bulunacağım.
Olayı siyasete bağlayanlar gelmeden de söyleyeyim hangi hükümet olursa olsun bunu yaparım. Ülkemi seviyorum.

Vergiden kaçınmanın bazı yolları vardır etikliği tartışılsa da yasada özellikle boşluklar bırakılır ancak vergi "kaçırmak" hiçbir zaman yasal değil. Kendi şirketin vardır, şirket üstüne araba alırsın (ruhsat senin üstüne olmuyor) bu durumda o araba sayesinde giderlere araba masrafı ekleyip vergi düşürebiliyorsun. Bunun etikliği ayrı konu ama bu bir suç değil.

Yalnız 800 TL'ye alınan ürüne 80 TL fatura kestirmek, ev alım satımında rayiç bedeli düşük gösterip vergi kaçırmak gibi şeyler yasal değil. Fark edilirse ya da şikayet sonucu inceleme başlatılırsa işin sonucunda kaçırılan verginin 2 katı + gecikme faizini söke söke (seve seve) alıyor devlet.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı