Koku Sonrası R5 3600 sistem Çalışmıyor

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese selamlar arkadaşlar,

Bugün bilgisayarda çalışırken elektrikler gitti. Daha sonrasında ben de emniyet olsun diye fişleri çektim. Elektrik geldikten sonra fişleri taktım ve kasanın içinde fan kablosunun gevşek olduğunu görüp elimle onu taktım. PSU arkasındaki şalteri açtığımda kasadan çıt diye bir ses geldi. Ben de kapattım tekrar. Sonra tekrar bastığımda yine bir çıt sesi geldi ve güç tuşundaki LED sanki PC açıkmış gibi yanık kalmaya başladı. Bir süre sonra ufak bir yanık kokusu aldım. Belli belirsizdi, kasanın ön tarafından koklayınca gelmiyor ama arka kapağı açınca çok hafif bir plastik yanık kokusu gelir gibi oldu. Işığı yanan güç tuşuna açmak için bastığımda sistem çalışmadı.

Şimdi bu PC'de bir şey mi yandı nedir sorun anlayamadım açıkçası. Yandıysa bile neyin yandığını nasıl anlayabilirim? Herhangi bir yanık ya da kararma yok etrafta. Sadece anakartın arka yüzünde belli belirsiz bir koku var o kadar. PC açılmıyor hala ve sisteme güç verdiğimde güç LED ışığı sanki PC açıkmış gibi sürekli yanıyor.

Sistem özellikleri:
  • R5 3600
  • Sapphire Pulse 5600 XT
  • Gigabyte B450M S2H
  • Corsair CV650 PSU

Bu durumda çalışan alternatif bir güç kaynağı bulunur (internet kafe, bilgisayarcı vb. rica edilir veya sistem kucaklanıp götürülür). Eski güç kaynağının 24 pini sökülüp yenisininki takılıp çalıştırılır sistem açılıyorsa eskisine rahmet okunur. Yoksa sorun büyük ihtimalle anakarttadır.

Kapasitör veya VRM patlamışsınız düşük bir ihtimal PSU patlamış.
PSU'dan koku almıyorum ama. Kapasitör anakart üzerindeki mi yoksa PSU içindeki mi? Ya da nasıl anlayabilirim hangisinin gittiğini? İşlemci ve ekran kartını söktüm onlarda bir koku veya kararma yok gibi şu an için.
PSU'yu elektrik kesikken bir koklayın derim.
Tinerci gibi kokluyorum her yerini ama hala bir koku alamadım PSU'dan açıkçası.
Bu durumda çalışan alternatif bir güç kaynağı bulunur (internet kafe, bilgisayarcı vb. rica edilir veya sistem kucaklanıp götürülür). Eski güç kaynağının 24 pini sökülüp yenisininki takılıp çalıştırılır sistem açılıyorsa eskisine rahmet okunur. Yoksa sorun büyük ihtimalle anakarttadır.
PSU mu gitmiştir büyük ihtimal o zaman? Hangisinde sorun onu bir anlasam ona göre müdahale edeceğim ama.
Overclock yapıyor musunuz?
Yok OC ile uğraşmam hiç. Pek uzmanı olmadığımdan bulaşmam da.

PSU'dan koku almıyorum ama. Kapasitör anakart üzerindeki mi yoksa PSU içindeki mi? Ya da nasıl anlayabilirim hangisinin gittiğini? İşlemci ve ekran kartını söktüm onlarda bir koku veya kararma yok gibi şu an için.

Tinerci gibi kokluyorum her yerini ama hala bir koku alamadım PSU'dan açıkçası.

PSU mu gitmiştir büyük ihtimal o zaman? Hangisinde sorun onu bir anlasam ona göre müdahale edeceğim ama.

Yok OC ile uğraşmam hiç. Pek uzmanı olmadığımdan bulaşmam da.

PSU veya bir devre entegresi patlattınız hocam.

@kino doğru söylüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı