Koku Sonrası R5 3600 sistem Çalışmıyor

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese selamlar arkadaşlar,

Bugün bilgisayarda çalışırken elektrikler gitti. Daha sonrasında ben de emniyet olsun diye fişleri çektim. Elektrik geldikten sonra fişleri taktım ve kasanın içinde fan kablosunun gevşek olduğunu görüp elimle onu taktım. PSU arkasındaki şalteri açtığımda kasadan çıt diye bir ses geldi. Ben de kapattım tekrar. Sonra tekrar bastığımda yine bir çıt sesi geldi ve güç tuşundaki LED sanki PC açıkmış gibi yanık kalmaya başladı. Bir süre sonra ufak bir yanık kokusu aldım. Belli belirsizdi, kasanın ön tarafından koklayınca gelmiyor ama arka kapağı açınca çok hafif bir plastik yanık kokusu gelir gibi oldu. Işığı yanan güç tuşuna açmak için bastığımda sistem çalışmadı.

Şimdi bu PC'de bir şey mi yandı nedir sorun anlayamadım açıkçası. Yandıysa bile neyin yandığını nasıl anlayabilirim? Herhangi bir yanık ya da kararma yok etrafta. Sadece anakartın arka yüzünde belli belirsiz bir koku var o kadar. PC açılmıyor hala ve sisteme güç verdiğimde güç LED ışığı sanki PC açıkmış gibi sürekli yanıyor.

Sistem özellikleri:
  • R5 3600
  • Sapphire Pulse 5600 XT
  • Gigabyte B450M S2H
  • Corsair CV650 PSU

M.2 soğutucusu mu var? Resimlerde göremedim de.

Burası. Vidaları söküyorsun, ince mavi bir naylon var onu çıkarırsın geriye büyük metal blok ve süngerimsi kısım kalıyor. M.2 takıp geri yerleştiriyorsun (yumuşak sünger kalıyor sökmeye çalışma).

b550-a-Pro-board01.png

Burası. Vidaları söküyorsun, ince mavi bir naylon var onu çıkarırsın geriye büyük metal blok ve süngerimsi kısım kalıyor. M.2 takıp geri yerleştiriyorsun (yumuşak sünger kalıyor sökmeye çalışma).

Eki Görüntüle 1122859
Gece gece alınca farketmemişim bile orada öyle bir şey olduğunu:)

Gece gece alınca farketmemişim bile orada öyle bir şey olduğunu:)

İlk aldığımda ben de bilmiyordum. Amazon.de üzerinden 1000 TL'ye gelince siparişi çekmiştim. Tam ortada görürsün onun içinde SN750 takılı boşta 45 derece, Cyberpunk 2077'de 54 derece oluyor. Bayağı işlevsel.
image0 (2).jpg

Arkadaşlar durum güncellemesi yapıyorum.

PSU ve anakartı bağladım hepsi sorunsuz çalıştı. Ekran kartı veya işlemcide bir sorun oluşmadı. Kurtardık diyebilirim:) İlk açılışta EZ-Debug LED'lerinden CPU olan bir yandı, az kalsın tansiyonum düşüyordu ama sonra söndü ve PC açıldı:)

Fakat PC ve BIOS, HDD'yi görmüyor. Farklı kablolar da takarak denedim ama HDD hiç görünmüyor. Acaba onu da mı yaktık biz? Ya da anakart ile ilgili atladığım bir nokta mı var?

İşlemcide sorun olmamasına sevindim.
Konusu açmışsın zaten hocam ama o da rahmetli olmuş gibi. Dursun bir kenarda bir tanıdığın birisinin bilgisayarında falan denersiniz bilgisayarcıya para vermek istemiyorsanız. 50 lira istemesi de aşırı saçma, alt tarafı çalışıp çalışılmadığına bakılacak.
Ürünler nasıl hocam? :)
Ekleyebilme şansınız varsa bir fotoğraf alabiliriz aslında.

Ürünler nasıl hocam? :)
Ekleyebilme şansınız varsa bir fotoğraf alabiliriz aslında.
Hepsinin kutu açılışını ve resimlerini koyacağım zaten ürünlerin konu açıp. Almayı düşünen olursa faydası olsun diye.
50 lira istemesi de aşırı saçma,
Yani o kadar farklı kablo farklı portla denedim çalışmadı. Bir de adama 50₺ vermeye değmeyecekti. Yenisini aldım ben de Amazon’dan. Prime ile yarın gelecek bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı