Kola dökülen kasaya ne yapılmalı?

KaanYalazer

Decapat
Günaydın arkadaşlar. Yaklaşık 3 saat önce kasamın içine çok az kola döküldü. O sıra bilgisayarım çalışır durumdaydı fakat ben fark etmedim. Daha sonrasında direkt PC kapanıp açıldı. Açıldığında ekranda görüntü yoktu. Daha sonrasında bilgisayarı kapattım. Tekrar açmayı denediğimde tüm fanlar ve ışıklar çalışır durumdaydı. Ama yine ekrana görüntü gelmiyordu ve VGA ışığı yanıyordu. Ne yapmalıyım? Ekran kartım Gigabyte RTX 2070 Super.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının içini aç ve peçeteyle temizle. Sakın kurutma makinesi tutma daha çok yayarsın kolayı. Yine açılmazsa tüm bileşenleri sök anakartın üstünde kola varsa onlarıda peçeteyle temizle. Şansına bağlı, eğer açılmazsa geçmiş olsun :(

Günaydın arkadaşlar. Yaklaşık 3 saat önce kasamın içine çok az kola döküldü. O sıra bilgisayarım çalışır durumdaydı fakat ben fark etmedim. Daha sonrasında direkt PC kapanıp açıldı. Açıldığında ekranda görüntü yoktu. Daha sonrasında bilgisayarı kapattım. Tekrar açmayı denediğimde tüm fanlar ve ışıklar çalışır durumdaydı. Ama yine ekrana görüntü gelmiyordu ve VGA ışığı yanıyordu. Ne yapmalıyım? Ekran kartım Gigabyte RTX 2070 Super.
Kolayı bilmiyorum fakat benim arkadaşımın kardeşi RTX 2060'ın üzerine bilerek 1 bardak su boşaltmıştı. Vatan'a götürdü arkadaşım bilgisayarın 1 saat sonra kapanması üzerine, sadece RAM'leri bozuldu, ekran kartını hala kullanıyor.

1603865045822.png

Devre temizlik spreyiyle dökülen yeri temizleyip açılması için dua etmelisiniz bence.

Kolayı bilmiyorum fakat benim arkadaşımın kardeşi RTX 2060'ın üzerine bilerek 1 bardak su boşaltmıştı. Vatan'a götürdü arkadaşım bilgisayarın 1 saat sonra kapanması üzerine, sadece RAM'leri bozuldu, ekran kartını hala kullanıyor.
Bilerek? Sıkıntılı biri mi :D kimde var o yürek be.

Ekran kartının içini açıp peçete ile temizledikten sonra yağsız devre temizleyici sprey sık internette veya hırdavatçılar da bulabilirsin 10 20 TL gibi bir fiyatı var.

Geri
Yukarı