Kombi değişimi süreci ve kombi önerileri hakkında

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Ailemin evinde yaklaşık 10 yıldır kullanmakta oldukları Baymak Luna 3 hermetik kombi mevcut. Geçen kış anakart arızası nedeniyle devre kartı değişimi yapıldı ve kullandılar. Bu arada sensörleri, devir daim pompası da yenilendi. Bugün yıllık bakıma gelen Baymak yetkili servisi kombinin sıcaklığının yükselmediğini fark etti. Kaloriferlere gönderilen suyun sıcaklığı 45 dereceyi geçmiyor, daha doğrusu kombi bu ayarın yapılmasına izin vermiyor. Keza musluktan akan sıcak su da 35 dereceye ayarlamamıza rağmen 2 dakika içerisinde 70 derecelere çıkıyor. Servis yeniden anakart değişimi önerdi ancak bu kombi ile uğraşmaktan bezdiğim için yeni kombi arayışına geçtim.
Bu süreç ile ilgili İgdaş'ı arayıp bilgi aldım. Kapasite artırımı yaptırmadığımız sürece yeniden projelendirmeye gerek olmadığını, sadece cihaz değişim evrağının yetkili bayi tarafından imzalanıp kendilerine ulaştırılması gerektiğini, mevcut tesisat olduğu için hermetik kombi alabileceğimizi, yoğuşmalı zorunluluğu olmadığını söylediler. Eski kombimizin kapasitesi evimizin 2 katından fazlasına yetiyordu. Dolayısıyla hem o kadar yüksek kapasiteli bir kombi istemiyoruz hem de 90 metrekare evimizi ısıtabilecek, hermetik, yoğuşmasız, cep yakmayan bir ürün arıyoruz. Bu konuda önerilere ihtiyacım var.
Neyse, kendim sordum, yanıtlarını da bizzat vereyim. İleride ihtiyacı olana yardımcı olur.
Mevcut kombinizi yenileyip, tesisatta vida dahil değişim yapmadığınız sürece işlem çok kolay. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut.
1- Mevcut kombinizin kapasitesinin üzerine çıkmayın. Altında seçim yapabilirsiniz ancak üzerine çıkarsanız proje çizilmesi gerekiyor.
2- Kombi türünüzü değiştirmeyin. Hermetik ise hermetik, yoğuşmalı ise yoğuşmalı kombi takabilirsiniz. Aksi halde proje gerekiyor.

Yukarıdaki işlemlere dikkat ederseniz sadece basit bir cihaz değişim formu yeterli oluyor. Bunda da dolandırıcılara dikkat. Firmaların bazıları bu evrak işlemi için 250 lira isterken bazıları da 100 lira istiyor. Ancak bu form için ücret ödemiyorlar. Bu konuda dikkat edin.
Kombi montajı için minimum 250 lira para istiyorlar. Bu meblağın 90 lirası vanalı montaj kiti olduğu için problem değil.

Ben kombimi Koçtaş'tan aldım. Eski kombimi de verip 250 liraya bütün işlemleri hallettim.
Eca Proteus Plus Blue modelini tercih ettim. Şu ana kadar çok memnunum. Baymak ile geçirdiğim işkence dolu yıllara yazık.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı