Kombi Su Basıncının Yükselmesi

Dr. Sheldon C.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kombi su basıncı sadece kalorifer ısıtması çalışırken yükselme yapıyor. Öncelikle sorum genleşme tankı sağlam olanlarda dahi bu basınç yükselmesi normal mi? Mesela 60 derece su sıcaklığında 2 bar, 30 derece su sıcaklığında 1.5 bar olması.

Genleşme tankını söktüm, 2 bar hava bastım köpükle her yerini kontrol ettim kaçırmıyor.
Ayrıca membran delik değil, çünkü siboba bastığımda su çıkması lazım, çıkmıyor.
3 yollu vana arızalı değil, sıcak su açtığımda petekler ısınmıyor.
Musluk arızalı değil; kombi çalışmazken kendi kendine yükselmiyor bar.

Sizde de sağlam bir kombi varsa, basınç aralığı ne oluyor, bakarsanız sevinirim. Mesela su sıcaklığı 25-30 derece iken, 60 dereceye geldiğinde basınç farkı kaç oluyor? Buradan yola çıkarak normal veya anormal olduğunu çözebilirim.

Valla tek aklıma gelen, genleşme tankında mebran olur, bir yarısı su olur, bir yarısı hava. Su olan tarafı sanırım yapıştı yan duvarına ve içine su almıyor o da işlevini yerine getirmiyor gibi bir çıkarımım var en son ama emin olamıyorum.

Mesela şimdi baktım, 34 derece tesisat suyu, bar 1.8! Soğukken çok soğuk olursa su 25 derece gibi 1.4'lerde geziyordu. Bir acayiplik var ama anlamadım.

Babam iklimlendirme teknikeri. Konuyu görünce aha kesin bir şey bilmiyor bu şov yapayım biraz dedim. Ama önyargımda boğuldum. Her neyse 1.7 - 2.5 bar arası değerlerde değişkenlik görülebilir hiçbir sorun olmaz. 1 bar aşağısı pompayı yakar. 3 barı geçerse de makine su atmaya başlar.

Babam iklimlendirme teknikeri. Konuyu görünce aha kesin bir şey bilmiyor bu şov yapayım biraz dedim. Ama önyargımda boğuldum. Her neyse 1.7 - 2.5 bar arası değerlerde değişkenlik görülebilir hiçbir sorun olmaz. 1 bar aşağısı pompayı yakar. 3 barı geçerse de makine su atmaya başlar.
Peki bu fark olacaksa neden genleşme tankı diye bir şey var. O tank olmasa daha fazla mı oynama yapar. Kafama takılan başka bir soru.

İnşallah dediğiniz gibidir. Eminsiniz değil mi normal olduğuna! Gerçi pek sorun da teşkil etmiyor, zaten 70 derecede yakacak bütçe yok hep ılık ama kafama takıldı bir kere.

Peki bu fark olacaksa neden genleşme tankı diye bir şey var. O tank olmasa daha fazla mı oynama yapar. Kafama takılan başka bir soru.

İnşallah dediğiniz gibidir. Eminsiniz değil mi normal olduğuna! Gerçi pek sorun da teşkil etmiyor, zaten 70 derecede yakacak bütçe yok hep ılık ama kafama takıldı bir kere.
Genleşme tankı sıcaklıkla değişen basıncın etkisini minimuma düşürmek için var. Yüzde yüz etkili değil. Ama en aza indirger basınç etkisini. Sıcaklık ve basınç doğru orantılıdır. Bu değiştirilemez bir fizik kanunu ne yazık ki. :/

Genleşme tankı sıcaklıkla değişen basıncın etkisini minimuma düşürmek için var. Yüzde yüz etkili değil. Ama en aza indirger basınç etkisini. Sıcaklık ve basınç doğru orantılıdır. Bu değiştirilemez bir fizik kanunu ne yazık ki. :/
Sıcaklık arttıkça gazlar genleşir. Hacim sabit olduğu için basınç artar.

V1T2 = V2T1

Sıcaklık arttıkça gaz daha fazla alana ihtiyaç duyar. Hacim sabit olduğu için gaz sıkışarak basıncı arttırır. :)

Suç Newton'un. Ya da Joseph Gay-Lussac'ın ... :D

Yeni konular

Geri
Yukarı