Komünizm İyi mi? Kötü mü? Neden?

2 Kasım 1922'de,

“ Şurası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşeviğiz ne de komünist; ne biri ne de diğeri olabiliriz. Çünkü biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir. ''
Söz: Mustafa Kemal Atatürk
Kaynak:Vikisöz(Wikipedia projesi)

Kapitalizm en vahşi yönetim şekillerinden birisi, güçlünün zayıfı yıktığı, zenginin fakiri ezdiği bir sistem. Ama rekabet olmadan, gelişim de olmaz. Ne kadar vahşi olsa da benim gözümde günümüzde en iyi çalışacak ideolojilerden birisi kapitalizm. Sen bir doktor ile bir çöpçüyü aynı tutarsan kimse doktor olmak istemez ki? Herkes tembelleşir, ve her zaman sonu diktatörlük ile biter. Komünizmin teoride toz pembe, cennet gibi bir sistem. Ama böyle bir sistem tabi ki de bizim dünyamızda işe yaramaz. Komünizmin iyi yanlarından birisi bir sürü insanı açlıktan öldürdükten sonra bile "gerçek komünizm bu değil amaaaaa" diyebilirsiniz :). Eğer birisi size komünizme laf ettiğiniz için faşizm ile suçlarsa onlara Ukrayna Kıtlığını, Pol Pot'u, Mao Zedong'un serçeleri öldürüp 50 milyon insanın açlıktan ölmesine neden olmasını hatırlatın. Benim gözümde en iyi sistem Kemalizmdir, gerek ekonomik gerek politik her anlamda. Tabi bu benim görüşüm, başkası farklı düşünüyor da olabilir ama Komünizmin güllük gülistanlık bir sistem olduğunu söyleyenlere gülüyorum açıkçası. Tarihi biraz karıştırsalar anlarlar bence.

Komünizm herkesi aç bırakır, zengin ettiği tek kişi yöneticilerdir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'de komünizmin Türk milleti için tehlikeli olduğunu dile getirmiştir:

Bugün Avrupa'nın doğusunda bütün uygarlıkları ve hatta bütün insanlığı tehdit eden yeni bir güç belirmiştir. Bütün maddi ve manevi imkanlarını top yekün bir şekilde, dünya devrimi gayesi uğruna, seferber eden bu korkunç kuvvet, üstelik Avrupalılar ve Amerikalılarca henüz bilinmeyen, yepyeni siyasal yöntemler tatbik etmekte ve rakiplerinin en küçük hatalarından bile mükemmelen istifade etmesini bilmektedir. Avrupa'da çıkacak bir savaşın başlıca galibi ne İngiltere, ne Fransa, ne de Almanya'dır. Sadece bolşevizmdir. Rusya'nın yakın komşusu ve bu memleketle en çok savaşmış bir millet olarak biz Türkler, orada cereyan eden olayları yakından izliyor ve tehlikeyi bütün çıplaklığıyla görüyoruz. Uyanan Doğu milletlerinin düşünce yapılarını mükemmelen sömüren, onların milli ihtiraslarını okşayan ve kinleri tahrik etmesini bilen bolşevikler, yalnız Avrupa'yı değil, Asya'yı da tehdit eden başlıca kuvvet halini almışlardır.

Şurası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşeviğiz ne de komünist; ne biri ne de diğeri olabiliriz. Çünkü biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir.

Türkiye'de bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü, Türk Hükümeti'nin ilk gayesi halka hürriyet ve saadet verme, askerlerimize olduğu kadar, sivil halkımıza da iyi bakmaktır.

(Kaynak: Mustafa Kemal Atatürk/Komünizm - Vikisöz)

Komünizm sadece teoride çalışacak kadar dandik bir sistemdir. Şuan komünist dediğin ülkeler ya en âlâ kapitalist, ya da aşırı diktatör. Ya da ikisi birden.

Komünizm saçmalık. Biz ABD'nin Kanada'nın ve Avrupa ülkelerinin izlediği yolu izleyelim. Türk gencinin ayıla bayıla gitmek istediği ülkelerin hiçbirinde komünizm yok, olsa zaten o ülkelerin refah seviyesi ve alım gücü baya kötü olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı