Komünizm/Sosyalizm savunanlar Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmiyor algısı

Atatürk komünizme yakın değildi zaten. Ama fikirlerine saygı duydukları için kurulduğunu söylemeye çalıştım. Hocam Stalin Sovyet Dönemini boş verin. Ben Lenini savunmaya çalışıyorum. Lenin kurtuluş savaşında çok yardım etmiştir. Atatürk'ün Komünistlere düşman olduğunu düşünmüyorum bu yüzden. Bir sürü yalan sözler geziyor piyasada.
Size yukarıda attığım sözler tamamen gerçek ve kanıtlı.
"Burası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşeviğiz ne de komünist; ne biri ne de diğeri olabiliriz. Çünkü biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir." -M.K.Atatürk

"Türkiye'de bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü, Türk Hükümeti'nin ilk gayesi halka hürriyet ve saadet verme, askerlerimize olduğu kadar, sivil halkımıza da iyi bakmaktır." -M.K.Atatürk

Komünizmi sevmeyen birisini, komünistler sever mi diye tartışmaya gerek yok bence.
  1. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, C. III, 2. Baskı, s. 20
  2. A.g.e, c. 3, 2. Baskı, s. 20
  3. A.g.e., c. 3, 2. Baskı, s. 99
  4. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 3, s. 94-95
  5. Medeni Bilgiler ve M. K. Atatürk'ün El Yazıları, Afet İnan, s. 46-47

Atatürk ne komünist ne de liberal düşünceye sahipti. İkisinin de etkisi altında kalmadan sosyal bir devlet kurma amacı taşıyordu. Atatürk'ün düşünce yapısını "Sosyal Liberal" olarak tanımlamayı tercih ediyorum. Komunizmin dayanışması ve Liberalliğin özgürlüğünü birleştiren bir düşünce yapısı. Almanya'da kısmen yapılmaya çalışılan şey. Ekonomiyi özgür bırakıp, halkın ihtiyaçlarını karşılamak, batanı çıkarmak... En kötü insan bile belli bir refah seviyesinde olduğu için herkes ekonomik rekabet içine katılabiliyor. Herkes bir yatırım yapabiliyor veya aklındaki fikir için çalışabiliyor. Daha fazla beyin, daha fazla fikir, daha fazla yenilik, daha fazla teknoloji, daha fazla para ve arkasından gelen sonsuz gelişmeler zinciriyle beraber huzur ile istikrar. Bence mükemmel bir sistem.

Komünistler aleyhine gazetelerde yazılar yazmayın demiştir. Kurtuluş savaşında bize yardım ettikleri için.
Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bu olay sembolik. Topraklarımızda gözü olan bir devletin ve onun ideolojisini Atatürk neden desteklesin? Bunu göremeyecek bir lider miydi? SSCB ile ilişkiler iyi tutulsun diye bazı şeylere göz yumulmuştur ancak sonradan niyetlerini belli ettiklerinde dönemin yöneticileri hemen NATO'ya girerek dolaylı yoldan batı ülkesi olmamızı resmileştirmiştir.

SSCB uzaya giderken, halkı saatlerce temel gıda ürünlerinin kuyruğundaydı. Atatürk böyle bir halk istemediği için her zaman komünizm devleti anlayışından uzak durdu.

Sovyetler dönemine Lenin ve Leninden sonra olarak bakıyorum. Leninden sonrası beni çok ilgilendirmiyor. Ama Atatürk'ün, Lenin'i sevdiğini ve saygı duyduğunu düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Stalin bir diktatör zaten. Stalin dönemini konuşmak yanlış bana göre.

Sovyetler dönemine Lenin ve Leninden sonra olarak bakıyorum. Leninden sonrası beni çok ilgilendirmiyor. Ama Atatürk'ün, Lenin'i sevdiğini ve saygı duyduğunu düşünüyorum.
Atatürk, dönemin zor şartları sebebiyle tabii ki çıkarlarına uygun olarak ölçülü şekilde yaklaşarak saygı duymak zorunda kaldı çünkü bu zor durumdaki ülkenin çıkarları içindi.

Demek istediğim bu yapılan saygı komünistleri sevdiği, çok hoşlandığı için ya da Türkiye'nin de böyle olması için değil, çıkış kapısı arayan ve desteğe ihtiyacı olan bir ülkenin çıkarlarına uygun hareket etmesi oluyor.

Batıyla savaşırken kimden destek alacaktın başka? Mecbur olarak onlardan destek almak için onlara saygı göstermek zorundaydın. Atatürk de bunu gerekli şekilde yaptı. Savaş bitip zor durumdan çıkıldıktan sonra da kimseye düşman ya da dost gözüyle bakılmayıp sıcak ilişkilere devam edildi çünkü sıcak ilişki demek, ortak çıkar demekti. Yeni kalkınan ve savaş yaralarını saran bir ülke başka ne yapabilir?

Siyasetle ilgilenen arkadaşları yorumlara bekliyorum. Tartışalım. Bilgisi olmayanlar yorum yazmasın. Moderatörler konuyu kapatmayın. Tartışmak istiyorum. Benim görüşüm; Sosyalist veya Komünistlerden Atatürk'ü seven bir sürü kişi olduğudur. Sevmeyenler Mustafa Suphi olayına bağlıyorum.
2 sene olmuş karşıma yeni çıktı, TKH gençlik kolları üyesi olarak konuşuyorum ki aramızda Atatürk düşmanı kimse yoktur. Atatürk ülkemizin kurucusudur ve saygıdeğer bir kişidir. Lakin düşüncelerimizin aynı doğrultuda olduğu da söylenemez.

Arkadaşlar konuyu açtığım gibi düşünmüyorum artık. Teorik ve pratik bilgimi daha çok geliştirdiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla yazmanıza gerek yok bu konuyla alakalı.

Geri
Yukarı