Komunistlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz de çok sabit fikirlisiniz.
20. yüzyılda her açıdan kaybetmiş, pratik sonuçlarının diktatöryal rejim ve bulunduğu ülkeden kaçan insanların olduğunu "reel" olarak görmüş olduğumuz bir sistemin hâlâ 21. yüzyıl için de uygun olduğunu savunanlara göre gayet geniş bakıyorum olaya. :D

Şu ideolojilerin fanatiği olmayın, çağın gereklerine göre yaşamayı öğrenin. Bir ideolojinin "fanatiği" olarak sen sabit fikirli olmuyorsun da ben bütün ideolojilerin 21. yüzyılda geçerliliğini kaybettiğini söyleyen kişi olarak sabit fikirli oluyorum öyle mi? 🤣

Diğer arkadaş vardı ya benim miras bırakacağım çocuklarıma hakaret eden, kendisinin öyle olduğu gerçeği gibi o dediğin şeyin de sende olduğunu fark etmen lazım. Bu arada benim çocuklarıma hakaret eden o arkadaşın cezasını bizzat forum "yöneticisinden" takip edeceğim.

Ahıska? Kırım? Bunlar tanıdık geliyor mu? Evet Naziler çok kötü şekilde insanları katletti. Fakat bir tarafı eleştirirken bir tarafı masum tutmanın sebebi nedir?
Heh bi dost sonunda anladı demek istediğimi, şahsıma nazi damgası vuranın dedeleri bundan 100 yıl önce 200 yıl önce 300 yıl önce çoğumuzun dedesini katlediyordu.
İdeolojileri tartışırken durumu savaşlara ve ölen insanlara getirecek kadar çaresiz ve aciz..
Evet Nazileri destekledikleri için başlarına taş yağmış. :)
Kimler desteklemiş Nazileri? Dedelerimiz mi?

Amaç da bu zaten , sen neden kölesin , sen neden efendisin?
İdeoloji diktadan öteye geçemedi ki bu da Hegel'in dem vurduğu şekilde "guçlerin denk olmadığı her ilişki efendi, köle ilişkisine dönecektir" ile basitçe ifade edilebilir. Bir anda ele geçen büyük gücün insan dengesini bozması sonucu sadece efendi ve kölelerin silüetleri değişti. Yine birileri efendi birileri, köle olmayı sürdürdü.
Dostum 20. yüzyılda bulunmuş diye bunu söylemeniz acayip ironik. O zaman sen tekerlek kullanma.
20. yüzyılda her açıdan kaybetmiş, pratik sonuçlarının diktatöryal rejim ve bulunduğu ülkeden kaçan insanların olduğunu "reel" olarak görmüş olduğumuz bir sistemin hâlâ 21. yüzyıl için de uygun olduğunu savunanlara göre gayet geniş bakıyorum olaya. :D

Şu ideolojilerin fanatiği olmayın, çağın gereklerine göre yaşamayı öğrenin. Bir ideolojinin "fanatiği" olarak sen sabit fikirli olmuyorsun da ben bütün ideolojilerin 21. yüzyılda geçerliliğini kaybettiğini söyleyen kişi olarak sabit fikirli oluyorum öyle mi? 🤣

Diğer arkadaş vardı ya benim miras bırakacağım çocuklarıma hakaret eden, kendisinin öyle olduğu gerçeği gibi o dediğin şeyin de sende olduğunu fark etmen lazım.
Konu nazilik değil de komunistlik.

Dostum 20. yüzyılda bulunmuş diye bunu söylemeniz acayip ironik. O zaman sen tekerlek kullanma.
Alakaya limon sıkmaya devam. Hakaret eden diğer arkadaş gibi sen de artık savunamıyorsun, elle tutulur yer bulamıyorsun ve alakasız şeyler söyleyip işin içinden çıkmaya çalışıyorsun.

Heh bi dost sonunda anladı demek istediğimi, şahsıma nazi damgası vuranın dedeleri bundan 100 yıl önce 200 yıl önce 300 yıl önce çoğumuzun dedesini katlediyordu.
İdeolojileri tartışırken durumu savaşlara ve ölen insanlara getirecek kadar çaresiz ve aciz..

Kimler desteklemiş Nazileri? Dedelerimiz mi?
Yok nenelerin. :) Biraz 2. dünya savaşı tarihi oku da gör kim desteklemiş?

Alakaya limon sıkmaya devam. Hakaret eden diğer arkadaş gibi sen de artık savunamıyorsun, elle tutulur yer bulamıyorsun ve alakasız şeyler söyleyip işin içinden çıkmaya çalışıyorsun.
Bunu yazarak yırtamazsın dostum. Diyırsun ki eski düşünce kullanılmaz. Ne yani eski kullanılamaz mı demek bu?

Evet Nazileri destekledikleri için başlarına taş yağmış. :)
Naziler Mayıs 1945'de çöktü. Ahıska sürgünü Kasım 1944'de gerçekleşti. Kırım sürgünü Mayıs 1944'de gerçekleşti. Merak etmeyin kimse sizin gibi çökmüş/çökmekte olan bir şeyi desteklemez :). Ayrıca ne de güzel kulp buluyorsunuz. İktidarı eleştiren herkese terörist yaftası yapıştıranlar gibisiniz. Sürgünden bahsediyoruz sürgün. Evinden 2 günde taşınamayacak durumda insanlarız, Kırım'da insanlar 2 günde yurdundan edildi.

Naziler Mayıs 1945'de çöktü. Ahıska sürgünü Kasım 1944'de gerçekleşti. Kırım sürgünü Mayıs 1944'de gerçekleşti. Merak etmeyin kimse sizin gibi çökmüş/çökmekte olan bir şeyi desteklemez :). Ayrıca ne de güzel kulp buluyorsunuz. İktidarı eleştiren herkese terörist yaftası yapıştıranlar gibisiniz.
Bu laf iyiydi.

Bunu yazarak yırtamazsın dostum. Diyırsun ki eski düşünce kullanılmaz. Ne yani eski kullanılamaz mı demek bu?
Geçmişte başarısız olmuş, 20. yüzyıl gibi endüstriyelleşmiş bir dönem için bile yetersiz kalmış bir sistemi sen alıp 21. yüzyılda kullanamazsın. Her şey değişiyor, her şeyin değişmesi gibi senin de bu sistemleri 21. yüzyıla uyarlaman gerekiyor.

Binlerce yıl önce bulunan tekerlek ile 21. yüzyılda kullanılan tekerleğin şekli hariç her şeyi farklı artık. Sen ise hâlâ taştan yontma tekerleği alıp 21. yüzyılda kullanmayı savunuyorsun. Al senin verdiğin örnekten sana cevap, belki neden olmayacağını anlarsın.

Not: Nazi destekçisi arkadaş ile bir alakam yoktur, konu başka bir şey üzerine olsaydı bu tartışmanın benzerini de ona karşı yapardım. Soykırımcılar. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı